Griffin Premium RE, czyli coraz bliżej do debiutu pierwszego REIT-u na polskiej giełdzie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
14 mar 2017, 15:25

Griffin Premium RE, czyli coraz bliżej do debiutu pierwszego REIT-u na polskiej giełdzie

Wielkimi krokami zbliża się debiut pierwszej spółki typu REIT na polskiej giełdzie. Wszystko wskazuje na to, że będzie to REIT z prawdziwego zdarzenia! Chodzi o Griffin Premium RE, której prospekt emisyjny został wczoraj zatwierdzony przez holenderską Komisję Nadzoru Finansowego, a dzisiaj notyfikowany do Komisji Nadzoru Finansowego w Polsce. Spółka jest właścicielem portfela nieruchomości, które wynajmuje, a zyski z najmu chce przekazywać obecnym i przyszłym akcjonariuszom.

Czym są REITY?

REIT, czyli z angielskiego Real Estate Investment Trust, to metoda zbiorowego inwestowania w nieruchomości na wynajem. Różni się ona od kupowania funduszy nieruchomości tym, że inwestujemy w akcje spółki a nie certyfikaty. W ten sposób jesteśmy właścicielami całej spółki, która dysponuje nieruchomości i przysługują nam w związku z tym konkretne prawa. Najważniejszym jest to, że możemy liczyć na regularnie wypłacane dywidendy. Powszechnie tego typu instrumenty występują na rynkach giełdowych Europy Zachodniej i USA, ale do tej pory tego rodzaju spółki nie były dostępne na polskiej giełdzie. To ma się zmienić już wkrótce, właśnie dzięki Griffin Premium RE.

Renomowana firma nieruchomości

Na pierwszy REIT na polskiej giełdzie inwestorzy czekają już od dłuższego czasu, ale wygląda na to, że tym razem się wreszcie doczekają. Za holenderską spółką Griffin Premium RE, która planuje zadebiutować na polskiej giełdzie, stoi Griffin Real Estate. To wiodący inwestor na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej i Wschodniej udziałowiec m.in. spółki Echo Investment, w którą wraz z PIMCO i Oaktree zainwestował w połowie 2015 roku. Spółka ma duże doświadczenie w tego rodzaju projektach i osiąga na tym rynku spore sukcesy. Będzie to bardzo korzystne w budowaniu wiarygodności przed potencjalnymi inwestorami na polskiej giełdzie.

Zobacz także: Amerykanie pokazali Sołowowowi, jak wydobywać wartość ze spółki deweloperskiej

Czym jest Griffin Premium RE?

Jak wynika z informacji publikowanych przez Griffin Premium RE, jest to spółka prawa holenderskiego, działająca w formule zbliżonej do REIT. W swojej strategii władze spółki planują, że docelowo przekształcą ją w polski REIT, gdy przyjęte zostaną odpowiednie przepisy, regulujące funkcjonowanie tego typu podmiotów w naszym kraju i o ile taka konwersja będzie korzystna dla akcjonariuszy spółki.

Jak wynika z publikowanych przez firmę informacji, dysponuje ona zdywersyfikowanym geograficznie portfelem nieruchomości handlowo-biurowych na terenie Polski.

W portfelu Griffin Premium RE znajdują się między innymi takie prestiżowe nieruchomości jak hala Koszyki w Warszawie, czy Galeria Renoma we Wrocławiu. W sumie spółka dysponuje 9 nieruchomościami w 5 miastach o łącznej powierzchni 171 tys. m2, które warte są około 514 mln Euro. To właśnie ten podmiot będzie debiutował na polskiej giełdzie i na jego akcje będą się zapisywać inwestorzy.

Nieruchomości Griffin Premium RE na terenie Polski
Nieruchomości Griffin Premium RE na terenie Polski

Czytelna strategia dywidendowa z potencjałem na rozwój portfela

Z informacji publikowanych przez Griffin Premium RE wynika, że spółka ma jasną i przejrzystą strategię działania. Planuje regularnie wypłacać akcjonariuszom około 65% wyniku z działalności operacyjnej, pomniejszonego o koszty finansowania oraz w miarę możliwości inwestować w nowe, atrakcyjne lokalizacje i rozbudowywać portfel.

Interesują nas budynki biurowe lub biurowo-handlowe w centralnych lokalizacjach głównych miast Polski. Planujemy nabywać obiekty o dobrej jakości technicznej, ze zróżnicowaną bazą najemców lub z wiodącym najemcą, ale z długoterminową umową najmu.

czytamy na stronie spółki

Dla kogo jest to inwestycja?

Według formalnych definicji, prawdziwy REIT posiada rozproszoną strukturę właścicieli. Z tego punktu widzenia Griffin Premium RE musi zadebiutować na polskiej giełdzie i pozyskać inwestorów, aby to kryterium spełnić. Planowany debiut może być ciekawą propozycją inwestycyjną dla konserwatywnych inwestorów, poszukujących płynnego strumienia stabilnych dywidend i nie lubiących dużej zmienności kursu akcji. Będzie to ciekawa alternatywa inwestycyjna do notowanych już na giełdzie podmiotów nie mająca jednak na razie żadnej branżowej konkurencji. Przy czym, warto pamiętać, że firma planuje się rozwijać i poszukiwać kolejnych atrakcyjnych nieruchomości, co może sprzyjać jej rynkowej wycenie.

Z opublikowanego przez spółkę komunikatu wynika, że Griffin Premium RE planuje zaoferować inwestorom akcje o wartości 30 mln euro, (około 130 mln zł) i docelowo chce dążyć do tego, aby liczba wolnych w obrocie akcji na giełdzie (free float) przekroczyła 50%.

Debiut Griffin Premium RE będzie ważnym testem, który pokaże czy polski inwestor jest gotowy na inwestowania w projekty typu REIT. Spółka jest wiarygodna, odpowiednio zdywersyfikowana i dysponuje wystarczająco dużym portfelem nieruchomości, aby zainteresować szerokie grono inwestorów. Kluczowe znaczenie będzie miała jednak struktura oferty. Jaka część zostanie skierowana do inwestorów indywidualnych, a jaka do instytucjonalnych? Z definicji REIT to instrument przeznaczony dla inwestorów detalicznych z rozproszonym akcjonariatem, skierowany do pasywnego inwestora. A inwestorzy w Polsce lubią stabilne dochody i dlatego może to być atrakcyjna oferta. Czeka więc nas ważny sprawdzian tego, czy są gotowi na pierwszy REIT na GPW z prawdziwego zdarzenia, bo takim właśnie jest Griffin Premium RE.

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.