Ruszyła emisja akcji spółki Selvita. Spółka proponuje zapisy dla akcjonariuszy z nietypową opcją | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
01 lut 2018, 14:13

Ruszyła emisja akcji spółki Selvita. Spółka proponuje zapisy dla akcjonariuszy z nietypową opcją

Od piątku 2 lutego do 14 lutego trwają zapisy na akcje Selvity, jednej z największych firm biotechnologicznych w Europie. Spółka zamierza wejść na wyższy poziom biznesu i liczy, że w najbliższych latach podwoi swoją wartość z obecnych 0,8 mld zł do 2 mld zł . Sprawdziliśmy jakie ma perspektywy rozwoju i dlaczego emituje akcje. Spółka postanowiła też docenić jej dotychczasowych akcjonariuszy. Mogą uniknąć rozwodnienia udziałów i kupić akcje bez redukcji zapisów.

Nowa strategia spółki Selvita, czyli komercjalizacja na późniejszym etapie

Kurs akcji Selvity od ostatniej emisji z grudnia 2014 roku wzrósł o niemal 480%. Od strony finansowej spółka także znacząco urosła. Nie zamierza zmniejszyć tempa i w tym celu emituje nowe akcje. Obecnie zatrudnia 420 osób, z tego połowę w sektorze usługowym. Do tej pory udało jej się skomercjalizować z sukcesem potencjalny lek na ostrą białaczkę szpikową SEL24. Następną w kolejce jest cząsteczka SEL120, która funkcjonuje w podobnym obszarze, ale może mieć też zastosowanie w guzach litych.


Wykres akcji Selvita lata 2014 - 2018

Selvita


Komercjalizacja projektu może następować na różnych etapach. Spółki biotechnologiczne starają się sprzedawać projekty na możliwie jak najpóźniejszym etapie rozwoju. Wówczas są w stanie wygenerować zdecydowanie wyższy zwrot z zainwestowanego kapitału.

Cząsteczka SEL24 w marcu zeszłego roku została sprzedana grupie farmaceutycznej Menarini z potencjalną wartość 379 mln zł w postaci milestonów i dodatkowo tantiemy od sprzedaży. Z komercjalizacją drugiej cząsteczki, SEL120 spółka planuje poczekać na dalszy etap prac i dzięki temu uzyskać wyższe kwoty z ewentualnej komercjalizacji. Plan przewiduje komercjalizację w 3 fazie badań klinicznych. Dlatego najważniejszym celem emisji jest właśnie dofinansowanie dalszych prac nad rozwojem cząsteczki SEL120.

Selvita - POZNAJ LIDERA POLSKIEJ BIOTECHNOLOGII

- Sel120 chcemy skomercjalizować na lepszych warunkach niż SEL24. Teraz chcemy wejść w trzeci etap i przyjąć większe ryzyko i rozwijać projekty samodzielnie, a dopiero potem szukać partnerów do sprzedaży – mówi prezes Selvity, Paweł Przewięźlikowski.

Zobacz także: Kim jest Paweł Przewięźlikowski - informatyk, który stracił głowę dla biotechnologii 

Ponadto, pozyskane środki z emisji zostaną przeznaczone na rozwój pozostałych projektów, które są we wczesnych fazach rozwoju.

- Po drugie chcemy zainwestować w nasze projekty w fazie early-pipeline, by potem komercjalizować je przynajmniej tak dobrze jak SEL24 – dodaje Przewięźlikowski.
 

P1250145


Celem emisji akcji jest też wspomożenie rozwoju sektora usługowego.

- Wciąż jesteśmy, w skali globalnej, małym graczem. Jeśli chcemy być poważnym partnerem i mieć najlepsze kontrakty o najwyższych przychodach i największych marżach, to musimy urosnąć w tej dziedzinie kilna-kilkanaście razy – mówi prezes.

Jeśli taki plan się powiedzie, to przełoży się to na gwałtowny wzrost wartości spółki. Spółka zakłada, że jej kapitalizacja w najbliższych latach wzrośnie do przynajmniej 2 mld zł z obecnych 800 mln zł. Jak to zostało wyliczone? Otóż tyle wynosi przeciętna wartość spółki biotechnologicznej w USA, która ma skomercjalizowany projekt w II fazie klinicznej. Czyli ten szacunek można uznać za ostrożny, gdyż nie uwzględnia rozwoju części usługowej spółki. Ta zaś rośnie w tempie ok. 30% rocznie.

Zobacz także: Innowacje, usługi i dotacje - trzy źródła finansowania spółki biotechnologicznej na przykładzie Selvity 

Jak uniknąć redukcji w zapisach na akcje Selvity?

Selvita określiła cenę maksymalną za jedną akcję na poziomie 61 zł. Dla inwestorów indywidualnych planowane jest przeznaczenie 15% z całej oferty.

Spółka planuje pozyskać do 134 mln zł. W tym celu emituje akcje, które stanowią 16% wszystkich walorów. Dotychczasowi inwestorzy nie muszą obawiać się rozwodnienia ich udziałów. Mogą wziąć udział w ofercie na specjalnych warunkach. Każdy kto będzie posiadać akcje spółki w dniu referencyjnym (7 lutego), będzie mógł złożyć, wraz z formularzem zapisu, odpowiednie świadectwo depozytowe (wzór dostępny jest na stronach spółki i oferującego), w którym wskaże liczbę posiadanych akcji. W ten sposób akcjonariusz będzie pewny, że otrzyma bez redukcji zapisów proporcjonalną liczbę akcji do posiadanych udziałów.

Selvita - POZNAJ LIDERA POLSKIEJ BIOTECHNOLOGII

Oczywiście każdy inwestor, niezależnie od ilości posiadanych akcji, może złożyć zapisy na większą ilość oferowanych papierów, ale musi się liczyć z ewentualną redukcją zapisów. Ta zaś może być duża, patrząc na historię dotychczasowych ofert spółki.

Zobacz także: Biotechnologia na giełdzie. Dlaczego inwestycja w spółki z tej branży różni się od innych, które znasz 

Tabela 1. Harmonogram emisji akcji Selvita.

DataEtap
Od 2 do 14 lutego 2018 r.Przyjmowanie zapisów i wpłat w Transzy Inwestorów Indywidualnych
Od 2 do 15 lutego 2018 r.Proces budowy Księgi Popytu
15 lutego 2018 r.Podanie ceny ostatecznej
Od 19 do 21 lutego 2018 r.Przyjmowanie zapisów i wpłat w Transzy Inwestorów Instytucjonalnych
Do 26 lutego 2018 r.Przydział akcji w Transzy Inwestorów Indywidualnych
Do 26 lutego 2018 r.Przydział Akcji w Transzy Inwestorów Instytucjonalnych

Przydatne odnośniki:


 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.