Pure Biologics - pierwsza innowacyjna spółka biofarmaceutyczna zadebiutowała na polskiej giełdzie
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
12 gru 2018, 08:17

Na New Connect zadebiutowała spółka rozwijająca projekty, których pionierzy otrzymali nie jedną, a dwie Nagrody Nobla w tym roku

Wczoraj na rynku New Connect zadebiutowało Pure Bilogics. Spółka z Wrocławia powiększyła grono obecnych na polskiej giełdzie spółek biotechnologicznych. Pierwsza sesji dla debiutanta zakończyła się 17,5% wzrostem. Co ciekawe aż dwie technologie, które spółka rozwija i w oparciu o które prowadzi badania doczekały się wyróżnienia przez tegoroczną kapitułę noblowską. Mowa o nagrodach Nobla jakie w 2018 roku zostały przyznane w dziedzinie medycyny i chemii.

Pierwsza innowacyjna spółka biofarmaceutyczna na polskiej giełdzie

Pure Biologics jest pierwszą firmą biofarmaceutyczną notowaną na polskiej giełdzie. Prowadzi badania nad innowacyjnymi lekami biologicznymi. Biologicznymi, czyli takimi, które składają się z dużych i bardziej skomplikowanych cząsteczek niż chemiczne.

Na debiucie prezes Pure Bilogics dr Filip Jeleń przekonywał, że w tej chwili 7 z 10 najlepiej sprzedających się leków na świecie to leki biologiczne. Wrocławska spółka prowadzi obecnie projekty mające na celu wyselekcjonowanie cząsteczek z największym potencjałem. W spółce pracuje obecnie 60 osób z czego 28 posiada tytuł doktora. Dwie trzecie zespołu zaangażowane jest w projekty innowacyjne.

Jednym z najbardziej zaawansowanych, który ma szansę wkrótce wejść do fazy przedklinicznej, jest potencjalny lek immunoonkologiczny multibody przeznaczony dla pacjentów z nowotworami jelita grubego. To właśnie za pionierskie prace nad rozwojem immunoonkologii w tym roku Nagrodą Nobla w dziadzinie medycyny zostali uhonorowani Amerykanin James Allison i Japończyk Tasuku Honjo.

Pure Biologics jest trzecią notowaną na polskiej giełdzie spółką, która pracuje nad lekiem immunoonkologicznym. Ich cząsteczka różni się jednak zasadniczo od dotychczas znanych inwestorom cząsteczek. Zarówno Selvita jak i OncoArendi rozwijają cząsteczki chemiczne, a wrocławska spółka rozwija potencjalny innowacyjny immunoonkologiczny lek biologiczny.

Całkowita wartość projektów nad którymi obecnie pracuje PureBiologics wartość 53 mln zł z czego około 40 mln zł stanowią przyznane dotacje. Badania które prowadzi w tej chwili spółka są na wczesnym etapie. Firma z Wrocławia nie wyklucza pierwszej komercjalizacji jednego ze swoich projektów jeszcze w fazie przedklinicznej, ale optymalnym momentem jest zakończenie pierwszej fazy badań klinicznych.

Zobacz także: Nagroda Nobla z medycyny 2018 przyznana za to, nad czym pracują dwie polskie spółki biotechnologiczne

PureSelect - platforma generowania przeciwciał wywodząca się z prac uhonorowanych Nagrodą Nobla z Chemii

PureBiologics powstało 8 lat temu. Przez długi czas spółka rozwijała własną technologię generowania przeciwciał PureSelect. To właśnie dzięki tej technologii znajduje się w tym miejscu i ma możliwość do poszukiwania potencjalnych leków bilogicznych. Platforma PureSelect wywodzi się z przełomowej technologii opracowanej przez George’a P. Smitha i Gregory’a P. Wintera za którą otrzymali w tym roku Nobla w dziedzinie Chemii.

Smith rozwinął metodę nazwaną prezentacją fagową, która wykorzystuje cząsteczki wirusów bakteryjnych do eksponowania na ich powierzchni białek w fuzji z białkami otoczki faga. Białka te kodowane są w zmodyfikowanym genomie faga. Winter zastosował tę technologię do ukierunkowanej ewolucji przeciwciał poprzez ich selekcję in vitro. Technologia ta wykorzystywana jest obecnie do generowania przeciwciał terapeutycznych i diagnostycznych.

- Wkrótce po rozpoczęciu działalności spółki byliśmy w stanie zaoferować kompletną platformę PureSelect do pozyskiwania rekombinowanych przeciwciał. W ostatnich latach rozwinęliśmy jej kolejną, udoskonaloną wersję z której korzystamy m.in. w najnowszych projektach rozwoju leków. - opowiada Dyrektor ds. B+R w Pure Biologics S.A., Maciej Mazurek

Oprócz działalności innowacyjnej PureBiologic prowadzi również działalność usługową na zlecenie. Za pomocą platformy PureSelect spółka generuje syntetyczne przeciwciała monoklonalne dla swoich klientów. Jednym z nich jest giełdowa Celon Pharma.

Zobacz także: Celon Pharma rozpoczęła współpracę z Pure Biologics

Rozwój na rynku kapitałowym

Przed debiutem na New Connect spółka PureBilogics przeprowadziło ofertę prywatną akcji w ramach której pozyskała około 3 mln zł. Już teraz prezes wrocławskiej spółki biotechnologicznej deklaruje, że mają długoterminowe plany związane z rynkiem kapitałowym. Zamierza podążać drogą wytyczoną przez Mabion czy Selvitę. Wraz z postępem badań i rozwojem cząsteczek spółka planuje sięgać po finansowanie z rynku kapitałowego.
 

PureBiologics 2


W tej chwili wycena rynkowa Pure Biologics oscyluje wokół 27 mln zł. Spółka może pochwalić się posiadaniem dwóch własnych technologii otrzymywania przeciwciał i aptamerów oraz dwoma potencjalnymi cząsteczkami biologicznymi ze zwalidowanymi celami molekularnymi. Dodatkowo firma porowadzi zaawansowane prace nad projektem AptaPheresis dotyczącym rozwoju terapeutycznego wyrobu medycznego.

Zobacz także: Polska firma Pure Biologics rozwija terapię filtrowania krwi z patologicznych cząsteczek. Chce w tym celu wykorzystać nową, szybko rozwijającą się technologię

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.