Debiuty i IPO na giełdzie w USA 2019 – Uber, Lyft, Airbnb, Slack a nawet Palantir
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
14 gru 2018, 07:04

Debiuty na giełdzie w USA w 2019 roku mogą być naprawdę duże - lista spółek

Rynek ofert publicznych na giełdzie w USA w mijającym roku był bardzo udany. Przyszły, 2019 r. zapowiada się rokiem spółek technologicznych. Na giełdę za oceanem wybierają się takie znane spółki jak Uber, Slack, czy Airbnb. Także będzie kilka ciekawych i dużych debiutów mniej znanych w Polsce spółek, takich jak Lyft, Palantir, Crowdstrike czy Cosworth, które również mogą przyciągnąć szerokie grono inwestorów.

Wyścig Ubera z konkurencją o IPO

Od dawna oczekiwanym debiutem jest IPO Ubera. Według ostatnich szacunków analityków może być wart nawet 120 mld dolarów. To mniej więcej tyle ile wynosi wycena giełdowa Netflix-a znajdującego się na 41 pozycji pod względem wagi w indeksie S&P 500. Debiut był zapowiadany wstępnie na koniec 2019 roku, ale niespodziewanie prace nad nim przyspieszyły i być może nastąpi na wiosnę. Dlaczego?

Ponieważ na giełdę, po sfinansowanie dalszej działalności, wybiera się największy konkurent Ubera – mało znana w Polsce firma Lyft. Także ona posiada technologię łączącą kierowców z klientami, choć na razie działa na mniejszą skalę.

Wycena Lyft jest o rząd wielkości niższa niż Ubera i wynosi, jak podaje CNBC, 15 mld dolarów. Mimo to zarząd Ubera zdecydował się na przyspieszenie IPO. Być może obawia się tego by wycena rynkowa konkurenta nie pogorszyła jego szans na udany debiut. Ponadto Lyft znacznie zwiększył tempo rozwoju, podczas gdy Uber nie miał ostatnio dobrej prasy. Jak podaje serwis Market Watch IPO Lyft może się odbyć w marcu lub kwietniu 2019 r.

Zobacz także: 13 spółek, które mogą zadebiutować na polskiej giełdzie w 2019 roku

Lider rynku wynajmu – Airbnb

Na giełdę w 2019 roku wybiera się też znana także w Polsce firma Airbnb. Na swojej stronie reklamuje się jako światowy lider rynku wynajmu oferujący dostęp do ponad 5 milionów miejsc noclegowych w 191 krajach. W maju na organizowanej przez Redcode konferencji „Code Conference 2018” prezes Airbnb, Brian Chesky potwierdził gotowość do przeprowadzenia IPO w 2019 r, ale też dodał że „musi się upewnić, że odbędzie się ono z korzyścią dla spółki”.

Spółka, jak podaje serwis Investopedia, wyceniana jest przez analityków na 31 mld dolarów. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wycena uwzględnia to, że spółka już jest rentowna.

Biznesowy messenger – Slack

Debiut planuje też Slack Technologies, która oferuje aplikację komunikatora internetowego skierowanego przede wszystkim do biznesu. Spółka wyceniana jest, jak podaje Wall Street Journal, na około 7 mld dolarów.

Aplikacja Slack obsługuje ponad 8 mln użytkowników dziennie, z czego 3 mln to płatni subskrybenci. Spółka już od 2017 roku wspomina o możliwości przeprowadzenia IPO. Nieunikniony krok w stronę rynku kapitałowego obecnie planowany jest na pierwszą połowę 2019 r.

Analiza gigantycznych złóż danych – Palantir

Na koniec 2019 roku, lub początek 2020 r. swój debiut zapowiada spółka Palantir. Nie jest ona znana szerokiemu odbiorcy z Polski gdyż specjalizuje się w dość wąskiej, choć wartej miliardy, niszy.

Firma Palantir stworzyła technologię umożliwiającą eksplorację wielomiliardowych zbiorów danych. Korzystają z niej największe instytucje finansowe i rządowe w USA. Jednym z jej z założycieli był Peter Thiel, wspólnik Elona Muska w PayPal. W Palantir zainwestowano już kwoty porównywalne do pojedynczych inwestycji w YouTube, Uber, SpaceX, Tesla, czy, wspomniany wyżej Airbnb.

Jak podaje Wall Street Journal, wycena Palantira szacowana jest na około 41 mld dolarów, choć przez 14 lat działalności firma wciąż nie osiągnęła progu rentowności. Więcej o spółce i o niszy, którą zajmuje pisaliśmy w artykule „Analiza gigantycznych złóż danych - polska spółka wchodzi w niszę rynkową wartą miliardy

Zobacz także: Analiza gigantycznych złóż danych - polska spółka wchodzi w niszę rynkową wartą miliardy

Cyberbezpieczeństwo – CrowdStrike

Jak podał w październiku Reuters, spółka CrowdStrike, dostarczająca software wspomagający ochronę w sieci, rozpoczęła przygotowania do debiutu. Spółka w poprzedniej rundzie finansowania została wyceniona na ponad 3 mld dolarów. CrowdStrike została założona w 2011 roku przez dwóch menedżerów, którzy opuścili korporację McAfee.

Wstępnie, spółka zakłada przeprowadzenie IPO w pierwszej połowie 2019 r. Źródło, na które powołuje się Reuters, zaznacza jednak, że plany co do ostatecznego terminu debiutu mogą się zmienić.

Specjalistyczne silniki i systemy dla samochodów autonomicznych – Cosworth

Swoje IPO w USA planuje też brytyjska firma z branży motoryzacyjnej, Cosworth. Spółka jest znana przede wszystkim z produkcji silników dla zespołów wyścigowych Formuły 1. Obecnie nie tylko dostarcza specjalistyczne silniki, ale też całą elektronikę, sensory i oprogramowanie analityczne wykorzystywane w samochodach autonomicznych.

Prezes i współwłaściciel Cosworth, Kevin Kalkhoven w wywiadzie dla agencji Reutersa, że IPO spółki prawdopodobnie odbędzie się już w 2019 roku.

Podsumowując, pomimo ostatniej przeceny na giełdzie w USA przyszły rok zapowiada się całkiem udany na rynku IPO. Na giełdę za oceanem mają zamiar wejść bardo duże spółki technologiczne, które obejmują zasięgiem niemal cały świat.

Zobacz także: Debiuty i zapowiedzi debiutów na GPW 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.