Spółki, których debiut na giełdzie w 2019 roku byłby bardzo pożądany
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
11 lut 2019, 06:46

13 polskich spółek, których debiut na giełdzie byłby przez inwestorów pożądany, ale z jakichś powodów na GPW się nie wybierają

Producenci gier, odzieży sportowej, mebli, okien, kosmetyków, internetowe platformy aukcyjne – takie biznesy znalazły się na naszej liście najciekawszych spółek znajdujących się poza GPW. Mogłyby cieszyć się dużym zainteresowaniem inwestorów, gdyby chciały wejść na giełdowy parkiet

Ostatnia posucha na polskim rynku IPO skłoniła nas do tego, aby popuścili wodze wyobraźni. Zwłaszcza w kontekście rozpoczynającego w tym roku programu PPK, który w przeciągu najbliższych lat ma „zalać parkiet giełdowy” pieniędzmi Polaków. Załóżmy, że tak rzeczywiście będzie. Jakież ciekawe polskie spółki mogłyby zadebiutować na warszawskim parkiecie? Postanowiliśmy zrobić swoją subiektywną listę takich podmiotów.

Podkreślamy, że biznesy o których przeczytacie poniżej są to naszym zdaniem NAJCIEKAWSZE spółki – czyli albo czymś się wyróżniające, albo działające w przyszłościowych sektorach – a nie największe (pod względem przychodów, obrotów, zysków, liczby pracowników czy Bóg wie czego jeszcze).

Właściciel marki odzieżowej 4F

Żeby być dokładnym: chodzi o OTCF, spółkę będącą właścicielem marki sportowej 4F. Firma produkuje i sprzedaje odzież sportową i akcesoria (zarówno dla sportu wyczynowego, jak i amatorskiego). W swoim portfolio ma marki 4F, Outhorn, 4Faces, Everhill. Ma około 180 sklepów własnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą (na Łotwie, Słowacji, w Rumunii oraz w Czechach). Półtora roku temu wycenialiśmy 4F na około 600-800 mln zł, dziś jest zapewne warta o wiele więcej.

4f
 

Zobacz także: 4F na giełdzie? Ile byłoby warte IPO znanej polskiej marki sportowej

Adamed największa prywatna firma farmaceutyczna w Polsce

Adamed to firma z branży farmaceutycznej. Ma długą historię (powstała w 1986 roku). Produkuje około 600 produktów nowej generacji, które dystrybuowane są w 65 krajach na całym świecie. Ma ponad 191 patentów, zgłoszonych w wielu krajach. Adamed ma przedstawicielstwa m.in. w Hiszpanii, Rosji, na Ukrainie, w Czechach, na Słowacji, w Uzbekistanie i Kazachstanie. Zatrudnia ponad 2000 osób.

Portal aukcyjny Allegro

Wielki polski pchli targ funkcjonujący w Internecie od 1999 roku. Od października 2016 roku spółkę kontrolują fundusze inwestycyjne Cinven, Permira i Mid Europa Partners, wobec których ma ona spore zadłużenie. W skład grupy Allegro obecnie wchodzi również porównywarka Ceneo. Od końca lipca 2016 roku do końca 2017 roku Allegro miało 1,59 mld zł przychodów ze sprzedaży i 242,2 mln zł zysku operacyjnego, ale zanotowało 118,1 mln zł straty netto. W Allegro pracuje około 1,4 tys. osób. W ubiegłym roku Allegro odwiedzało miesięcznie kilkanaście milionów użytkowników.

alle

Biżuteria Apart

Firma założona przez Adama i Piotra Rączyńskich pod Poznaniem w roku 1983 stała się jednym z najważniejszych graczy na polskim rynku biżuterii i zegarków. Jako pierwsza zaczęła sprzedawać drogą biżuterię w galeriach handlowych. Obecnie ma blisko 200 salonów w całym kraju, zatrudnia około 2 000 osób. W 2017 roku Apart miał 655 mln zł przychodów (+4% r/r) i 79 mln zł zysku (-35% r/r).

Meble Black Red White

Największa polska grupa meblarska, posiadająca około 20% krajowego rynku. Została założona w 1991 roku przez Tadeusza Chmiela. W jej skład wchodzą 22 spółki, w tym 11 podmiotów zagranicznych (zlokalizowanych na Ukrainie, Białorusi, Słowacji, Węgrzech, w Rosji oraz Bośni i Hercegowinie). Grupa ma 22 zakłady produkcyjne i magazyny w Polsce i za granicą o łącznej powierzchni około 400 000 m2 oraz około 80 salonów firmowych.

brw

Cinkciarz.pl największy polski fintech

Największy polski kantor internetowy. Posiada m.in. spółkę Conotoxia, oferującą przekazy pieniężne w 30 krajach Starego Kontynentu. Roczne przychody Cinkciarza w 2017 roku sięgnęły 17 mld zł (+18% r/r), ale zysk netto wyniósł jedynie 616 tys. zł (rok wcześniej było 6,7 mln zł zarobku). Gigantyczne przychody Cinkciarza – niczym spółki z WIG20 – są efektem nietypowego księgowania obrotów. Spółka dużo inwestuje w rozwój technologii, a mimo to jest rentowna. Dobry pomysł na rozwój z pewnością mógłby zostać sfinansowany z kapitału inwestorów giełdowych.

cink

Producent okien Fakro

Jeden z największych producentów okien w Europie, założony blisko 30 lat temu przez Ryszarda Florka. W skład grupy zatrudniającej ponad 3 300 osób wchodzi 12 spółek produkcyjnych oraz 16 dystrybucyjnych. 70% produkcji Fakro idzie na eksport, do 50 krajów na całym świecie. W 2017 roku spółka Fakro miała 578 mln zł przychodów i 16 mln zł straty.

Platforma do handlu wirtualnymi przedmiotami G2A

Platforma aukcyjna, na której przedmiotem obrotu są gry komputerowe i artefakty jakie można w nich zdobywać. Oferuje również m.in. G2A Direct – system wsparcia twórców gier. Firma ma kilka oddziałów na całym świecie (w Hongkongu, Rzeszowie, Krakowie, Utrechcie, New Dehli i Szanghaju). Zatrudnia ponad 700 pracowników. Firmę założyli Dawid Rożek i Bartosz Skwarczek w 2010 roku. W październiku 2018 roku Dawid Rożek został uznany przez czasopismo „Forbes” za jednego z 30 najbardziej obiecujących polskich biznesmanów przed 30-ką.

g2a
 

Inglot czyli kosmetyki premium made in Poland

Producent kosmetyków dla pań z podkarpackiego Przemyśla. Jego szminki, cienie, tusze i lakiery można nabyć „na 6 kontynentach w ponad 800 lokalizacjach, poczynając od londyńskiej Oxford Street, przez Piazza del Duomo w Mediolanie, Times Square w Nowym Jorku, aż po Grand Canal Shoppes w Las Vegas” (jak chwali się firma na swojej stronie www). W 2017 roku spółka Inglot miała 242 mln zł przychodów i 8,9 mln zł zysku. Rok wcześniej zanotowała 270 mln zł przychodów i 53 mln zł zarobku

Producent napojów Oshee

Reklamowane przez wielu znanych sportowców jak piłkarza Roberta Lewandowskiego czy zawodniczkę MMA Joannę Jędrzejczyk marka napojów produkowana jest przez polską firmę. Produkty spółki są dostępne w 45 krajach na 6 kontynentach . Spółce udało się zbudować mocną markę, która kojarzy się z aktywnością i sportowym trybem życia. Założyciele Oshee - Dariusz Gałęzewski i Dominik Doliński. W 2018 roku w spółkę zainwestował fundusz Innova Capital. Spółka ma ambitne plany rozwoju i mogłaby sięgnąć po kapitał na rozwój z GPW.

Kross

Nieco niepostrzeżenie w Polsce urósł liczący się producent rowerów na świecie. Powstał w 1990 roku w Przasnyszu. Ma około 20% udziału w krajowym rynku, produkuje około 300 000 rowerów rocznie, które eksportuje do 40 krajów. W 2017 roku firma przejęła holenderskiego producenta rowerów elektrycznych - markę Multicycle.

kross
 

Maspex

Maspex z Wadowic to ogromne przedsiębiorstwo. W 2017 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży grupy Maspex osiągnęły poziom 4,42 mld zł. Lider na rynku soków, nektarów i napojów w Polsce, w Czechach i na Słowacji, a także ważny gracz na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i na Ukrainie. Czołowy producent produktów instant w Europie Środkowo-Wschodniej (kawa cappuccino, kakao, zabielacze, herbatki). Ma takie marki jak: Tymbark, Kubuś, Tiger, Lubella, Malma, Puchatek, Ekland, DecoMorreno, Cremona, La Festa, Plusssz. Jego prezes i współwłaściciel Krzysztof Pawiński niemal co roku obiecuje, że Maspex wybiera się na GPW. W ubiegłym roku znów złożył taką obietnicę, ale dodał, że to perspektywa „5 lat plus”.

Techland

Producent gier, który ma na koncie takie tytuły jak Dying Light czy Call of Juarez. Techland byłby drugą największą spółką gamingową na GPW z kapitalizacją sięgającą nawet 10 mld zł – pisaliśmy w sierpniu 2018 roku. Rok 2017 zakończył przychodami w wysokości 172 mln zł (w 2016 roku sięgnęły 206 mln zł).

Zobacz także: Dotarliśmy do wyników finansowych spółki Techland. Oto ile twórca Dying Light byłby wart, gdyby zadebiutował na giełdzie

Mieliśmy twardy orzech do zgryzienia. Po wewnątrzredakcyjnych debatach musieliśmy wyłonić czołową 13-kę z szerokiej grupy spółek. Ale chętnie widzielibyśmy na parkiecie również inne ciekawe polskie spółki, które braliśmy pod uwagę przy opracowywaniu zestawienia. Oto ich lista w kolejności alfabetycznej: Agata Meble, Domi Porta, Drutex, Euro RTV AGD, Hortex, Itaka, Lasy Państwowe, Legia Warszawa, Magellan, Mlekovita, Pesa, Solaris, Totalizator Sportowy, Vectra, Żabka, Ziaja.

Źródło danych finansowych: KRS, spółki

Zobacz także: 9 spółek, które mogą przejść z NewConnect na główny rynek w 2019 r.

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.