10 mln zł trafi do XTPL z udanej emisji akcji
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
19 lip 2019, 10:22

10 mln zł trafi do XTPL z udanej emisji akcji

Tegoroczny debiutant, spółka XTPL przeprowadziła z sukcesem prywatną emisję akcji. Pozyskała 10 mln zł na strategiczne wzmocnienie komercjalizacji w obszarze naprawy defektów wysokorozdzielczych wyświetlaczy oraz na dalszy rozwój portfela patentowego.

Ponad 10 mln zł na komercjalizację w obszarze naprawy defektów wyświetlaczy i ochronę patentową

Pozyskane środki z przeprowadzonej emisji akcji XTPL zamierza przeznaczyć przede wszystkim na strategiczne wzmocnienie komercjalizacji w obszarze naprawy defektów wysokorozdzielczych wyświetlaczy. Obecnie jest to kluczowe pole rozwoju spółki.

XTPL rozwija technologię pozwalającą na naprawę defektów odpowiedzialnych między innymi za powstawanie tzw. martwych pikseli. Powstają one na etapie produkcji w matrycach wysokorozdzielczych wyświetlaczy. Technologia umożliwia naprawę lokalnych defektów struktur przewodzących już na etapie linii produkcyjnej dzięki czemu zmniejsza poziom odrzutów. Redukuje więc koszty wytworzenia elementów elektronicznych takich jak wyświetlacze LCD i OLED, ale także płytek PCB, modułów MCM, układów scalonych i ogniw słonecznych. Tym samym poprawia jakość produktów i zmniejsza liczbę reklamacji.

Obok rozwoju technologii nie mniej ważna jest również ochrona własności intelektualnej, która stanowi o niebagatelnej wartości XTPL. Środki z emisji zostaną przeznaczone również na ten cel. Jest to o tyle istotne, że rozwiązanie XTPL wzbudza coraz większe zainteresowanie zwłaszcza w branży wyświetlaczy, a to oznacza, że coraz większego znaczenia nabiera właściwa ochrona praw własności.

- Znaczny potencjał dostrzegamy we wdrożeniu na rynek naszego rozwiązania w zakresie naprawy defektów ścieżek przewodzących, powstających już na etapie produkcji wysokorozdzielczych wyświetlaczy. Intensyfikacja działań na tym obszarze, a także kontynuacja działań w zakresie zabezpieczenia własności intelektualnej XTPL wymaga od spółki zwiększonych nakładów już teraz – podkreśla dr Filip Granek, prezes oraz współtwórca XTPL.

Zobacz także: Spółki z GPW z unikatową na skalę światową technologią, które poszukują wsparcia od inwestorów 

Proces rozwijania i przygotowania do uprzemysłowienia rozwiązań XTPL jest skomplikowany i wieloetapowy. Jego realizacja, zakończona wdrożeniem technologii na linie produkcyjne liderów konkretnych branż, oznaczać będzie dla spółki przewagę w postaci wysokich barier wejścia dla potencjalnych konkurentów. Ten sam proces tworzy również wysokie bariery wyjścia z relacji biznesowej dla partnerów XTPL. Wpięcie nowej technologii w linię produkcyjną klienta daje spółce znaczące prawdopodobieństwo długoterminowej współpracy i powtarzalności przychodów.

Spółka doceniona przez zachodnich inwestorów

W podwyższeniu kapitału zrealizowanym w trybie subskrypcji prywatnej wzięli udział zarówno polscy inwestorzy indywidualni, jak i zachodni inwestorzy instytucjonalni. Do tych ostatnich trafiła blisko połowa nowych papierów wartościowych.

Zakończona emisja akcji miała charakter widełkowy i została przeprowadzona w trybie subskrypcji prywatnej. Inwestorzy objęli 78 tys. nowych akcji, czyli maksymalną pulę z przedziału 68-78 tys. akcji przewidzianego w tym podwyższeniu kapitału w ramach kapitału docelowego. Nowo wyemitowane akcje stanowią mniej niż 5% w podwyższonym kapitale spółki.

Co ciekawe ostateczne widełki emisji były wyższe niż pierwotne szacunki spółki. To efekt otrzymania przez XTPL deklaracji zainteresowania od inwestorów na większą liczbę akcji niż szacowano wcześniej. Pierwsza propozycja zarządu dotyczyła podwyższenia kapitału w przedziale 55 – 65 tys. akcji.

Zobacz także: XTPL przechodzi na główny rynek GPW. Oto, co wiemy o technologicznej spółce 

- Oprócz kolejnej inwestycji dotychczasowych inwestorów z Niemiec, do grona naszych akcjonariuszy dołączyli również nowi zachodni inwestorzy. W sumie podmioty zagraniczne objęły prawie połowę oferowanych akcji. Dzięki temu XTPL nie tylko pozyskało środki na wzmocnienie działań w obszarze rozwoju biznesu, ale również dokonało dalszego umiędzynarodowienia akcjonariatu. Jest to pożądane dla spółki rozwijającej technologię na skalę globalną. Warto podkreślić, że w najnowszym podwyższeniu kapitału uczestniczyli w istotny sposób również inwestorzy z Polski. Cieszy nas zainteresowanie spółką inwestorów, którzy są cierpliwi, gotowi na długoterminowe wsparcie XTPL - dodaje Filip Granek.

XTPL zadebiutowało na NewConnect we wrześniu 2017 r. przy kapitalizacji ok. 100 mln zł, zaś obecnie warta jest już ok. 300 mln zł. Spółka zmieniła rynek notowań na główny parkiet GPW w lutym tego roku.

XTPL

Zobacz także: XTPL zaprezentowało addytywną metodę drukowania ekstremalnie cienkich struktur w USA 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.