Debiut Aramco, co wiemy o tym największym światowym IPO
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
19 lis 2019, 14:39

Debiut Aramco, co wiemy o tym największym światowym IPO

W tym tygodniu ruszają zapisy na największą ofertę publiczną w historii. Na giełdę chce wejść Saudyjski koncern paliwowo-chemiczny Aramco. Jest to najbardziej dochodowa firma na świecie, więc i oferta akcji jest wyjątkowa. Prawdopodobnie przebije dotychczasowego rekordzistę, Alibabę. Oto co wiemy o tym specyficznym i bardzo nietypowym IPO.

Największa oferta akcji w historii

Arabia Saudyjska ma drugie co do wielkości rezerwy ropy naftowej na świecie. Jest też drugim pod względem produkcji rejonem świata jednocześnie z bardzo niskimi kosztami wydobycia. Koncern to największa firma na świecie pod względem dziennej produkcji ropy naftowej, która zaspokaja 10% światowego zapotrzebowania. Jest w posiadaniu największego na świecie pola naftowego o rozmiarach 8400 km kwadratowych.

Oferta akcji była planowana już kilka lat temu, ale wielokrotnie przesuwana. Na początku listopada inwestorzy w końcu doczekali się publikacji prospektu i tym samym debiut Aramco został potwierdzony.

Nowej emisji akcji nie będzie. Inwestorom zostanie zaoferowane zaledwie 1,5% z puli akcji już istniejących. Wszystkie pozyskane środki trafią do kieszeni właściciela, czyli do księcia Mohammad bin Salman. Pieniądze mają zostać przeznaczone na osiągnięcie tzw. Wizji 2030, czyli planu dywersyfikacji źródeł dochodów Arabii Saudyjskiej i stopniowego uniezależniania jej od złóż ropy. Sama spółka nie otrzyma więc dofinansowania, bo jego nie potrzebuje.

Mimo, że liczba oferowanych akcji wydaje się mała, może to być największa oferta akcji na świecie. Ustalony przedział cenowy między 30 a 32 riale saudyjskie (8,10 – 8,64 dolarów amerykańskich) przekłada się na wartość całej oferty w wysokości 24,3 – 25,9 mld dolarów. Będzie to więc oferta zbliżona do ostatniego największego IPO spółki Alibaba, której oferta zamknęła się na poziomie 25 mld dolarów. Jeśli popyt na akcje będzie duży, spółka może zwiększyć kilkukrotnie liczbę oferowanych akcji.

Z pewnością Aramco ustanowi nowy rekord, ale pod względem kapitalizacji. Saudyjska korporacja wyceniona została między 1,6 a 1,7 bln dolarów, czyli o ok. pół biliona więcej niż wart jest obecny rekordzista - korporacja Apple.

Struktura grupy kapitałowej Aramco

Aramco

Kliknij aby powiększyć. Źródło: prospekt emisyjny Aramco

Zobacz także: Debiut giełdowy Saudi Aramco coraz bliżej. Najwyżej wyceniana w historii spółka - warta tyle co Apple i Facebook razem wzięte - jest gotowa do IPO

Kobiety też mogą nabyć akcje Aramco, ale pod pewnymi warunkami

Według prospektu emisyjnego, oferta akcji Aramco jest skierowana do całego, światowego sektora finansowego. Spółka liczy przede wszystkim na inwestorów z USA, Chin i Rosji. Książę oczekuje, żę do zagranicznych inwestorów trafi około połowa oferowanych akcji, choć mogą być problemy z realizacją tego celu. Już część z największych funduszy odmówiła udziału w ofercie oceniając ofertę za nieatrakcyjną i z dużymi ryzykami.

Oprócz inwestorów instytucjonalnych z zagranicy, rząd dba też o wewnętrzny popyt na akcje. Udział w ofercie jest nazywany patriotycznym obowiązkiem, a, jak podają źródła Bloomberga, lokalni miliarderzy są wręcz przymuszani do wzięcia udziału w IPO.

Jest też transza dla inwestorów indywidualnych. Może ona wynieść maksymalnie do 0,5% wszystkich akcji, to całkiem sporo zważywszy na wielkość całej oferty wynoszącej 1,5% akcji. Niestety są narzucone pewne ograniczenia. Według prospektu emisyjnego, udział w IPO w transzy indywidualnej zostanie jednak mocno ograniczony:

"Wziąć udział w transzy detalicznej mogą wyłącznie inwestorzy indywidualni będący obywatelami Arabii Saudyjskiej, w tym każda saudyjska rozwódka lub wdowa z małoletnimi dziećmi z małżeństwa z osobą spoza Arabii, która może przepisać na nią lub na jej dzieci akcje, oraz inwestorzy indywidualni będący obywatelami GCC (Rady Współpracy Zatoki Perskiej)" – czytamy w prospekcie.

Ciekawostka: zapisy w transzy indywidualnej oczywiście odbywają się po cenie maksymalnej, ale jak cena ostateczna będzie niższa, to inwestorzy będą mogli wybrać pomiędzy zwrotem pieniędzy, a kupnem za nadwyżkę większej ilości akcji! Takie rozwiązanie przydałoby się także na naszym rynku.

Wielka spółka na średniej giełdzie

O debiut Aramco ubiegały się największe światowe parkiety. Jednak zdecydowano się na parkiet saudyjski "Tadawul" w Rijadzie. Tadawul jest największym rynkiem kapitałowym w regionie lecz liczba obecnych tam spółek jest stosunkowo niewielka. Obecnie notowane na giełdzie w Rijadzie jest 195 spółek.

Słuszne są więc obawy, że tamtejszy parkiet może nie udźwignąć ruchu na akcjach giganta naftowego. Wielkość rynku może też być czynnikiem odstraszającym zagranicznych inwestorów. Jednak dla władz Arabii jest to szansa na awans ich rynku do wyższej ligi.

Polityka dywidendowa Aramco

W tym roku spółka wypłaci dywidendę w wysokości 13,4 mld dolarów oraz ewentualną dywidendę dodatkową w wysokości 9,5 mld dolarów. Nowi inwestorzy nie będą mieli do niej jednak prawa. Istnieje możliwość, że spółka ogłosi wyższą kwotę wypłaty dodatkowej dywidendy, wtedy ta nadwyżka będzie przysługiwać także nowym inwestorom.

Aramco zamierza wypłacać dywidendy w następnych latach:

"Zarząd zamierza ogłosić zagregowane dywidendy zwykłe w wysokości co najmniej 75,0 mld USD w odniesieniu do roku kalendarzowego 2020, oraz ewentualne dywidendy specjalne. Zarząd zamierza ogłaszać dywidendy kwartalnie, a na podstawie powyższej kwoty rocznej przewiduje się, że zwykła dywidenda pieniężna na akcję w odniesieniu do każdego kwartału kalendarzowego od 2020 r. do 2024 r. będzie wynosić co najmniej 0,09375 USD na akcję" – czytamy w prospekcie

Co więcej, jeśli faktycznie wypłacona dywidenda miałaby być niższa od zadeklarowanego minimum między 2020 a 2024 r., rząd zrzeknie się części swojej dywidendy, tak by akcjonariusze mniejszościowi dostali kwotę minimalną. Należy jednak pamiętać, że zarząd może zmienić przyjętą politykę dywidendową bez pytania o zgodę akcjonariuszy.

Stopa dywidendy 4,3% - 4,6%

Roczna stopa dywidendy obliczona przy przyjętych widełkach cenowych wyniesie więc od 4,3% do 4,6%. Czy to dużo?

Dla porównania amerykańska korporacja energetyczna Chevron wypłaca 4,2% dywidendy, a rosyjski Gazprom 7,2%. Według serwisu Investopedia.com, średnia stopa dywidendy zachodnich korporacji naftowych szacowana jest na 5,7%, a dla korporacji z rynków wschodzących ta wartość wynosi nawet 6,3%.

Osłodzić inwestycję może też fakt, że, według prawa Arabii Saudyjskiej, dywidendy pochodzące ze spółek naftowych nie są opodatkowane (pozostałe są z podatkiem w wysokości 5%).

Zobacz także: Debiuty i IPO na giełdzie w USA to w tym roku prawdziwa loteria

Ryzyka związane z inwestycją w akcje Aramco

W przypadku inwestycji w akcje Aramco mamy do czynienia z ryzykami, których może nie jest zbyt wiele, ale są dużego kalibru.

Spółka przede wszystkim jest mocno uzależniona do głównego akcjonariusza, którym jest książę. Warto pamiętać o tym, gdyż jest to monarchia absolutna, więc jednocześnie stanowiąca prawo w rejonie, w którym jest zlokalizowana siedziba główna spółki. Jest to nawet podkreślone w prospekcie emisyjnym, gdzie zwrócono uwagę na bardzo silne powiązanie finansów publicznych królestwa z przemysłem węglowodorowym. Ponadto w jednym z wymienionych ryzyk jest wspomniane, że rząd może zlecać spółce "podjęcie projektów lub udzielenie wsparcia inicjatyw niezgodnych z podstawową działalnością spółki i jej celami celami komercyjnymi w tym celem maksymalizacji zysków"

Do tego dochodzi niestabilność polityczna i społeczna w regionie. Zagrożeniem są też ataki terrorystyczne i wojskowe na rafinerie spółki. Jeden z nich miał miejsce dwa miesiące temu.

Istnieje też ryzyko dywersyfikacji, a właściwie braku dywersyfikacji produkcji. Aramco działa na bardzo konkurencyjnym rynku i nie ma szerszego wachlarzu produktów jak inne duże koncerny naftowe.

Oczywiście znaczny wpływ na wyniki ma międzynarodowy popyt na ropę. Według badań analityków ma się on zwiększać, choć istnieją liczne czynniki hamujące tempo tego wzrostu – od politycznych, gospodarczych do mody na alternatywne źródła energii.

prognozy

Źródło: Prospekt emisyjnyn Aramco

Mimo niepewności co do rozwoju rynku ropy, Aramco może wyjść obronną ręką w konkurencji z innymi korporacjami. Po pierwsze jej zasoby ropy są ogromne, a po drugie koszty wydobycia wyjątkowo niskie. Koszt na baryłkę ropy sięga ok. 2,8 dolara, podczas gdy zachodni konkurenci muszą się liczyć z kosztami o rząd wielkości większymi.

koszty

Źródło: Bloomberg

Saudi Aramco jest firmą kilkakrotnie większą od konkurentów. Wykorzystuje ok. 80% mocy przerobowych, a i tak produkuje dwu-trzykrotnie więcej ropy dziennie niż konkurencja. Zaspokaja 10% światowego zapotrzebowania na ropę. Oferta Aramco może stać się rekordową w skali świata, a wartość spółki będzie większa niż niektórych całych giełd krajowych. Jak to dobrze ujął James Mackintosh z Wall Street Journal – "Akcje Aramco są klasą aktywów samą w sobie".

Zobacz także: Lista spółek, które zadebiutowały na GPW w 2019 roku

---

Wszystkie treści zawarte w artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na ich podstawie podejmowane są na wyłączną odpowiedzialność Użytkownika Serwisu.

Zawarte w artykule dane, opracowania, informacje, analizy zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, są tylko i wyłącznie subiektywnymi opiniami autorów i nie są rekomendacjami zawarcia transakcji w rozumieniu § 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców m. in. nie opierają się na żadnej metodzie wyceny walorów oraz nie określają ryzyka inwestycyjnego, nie zawierają bezpośrednich zaleceń podjęcia określonych działań inwestycyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu art.76 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z powyższym autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w artykule albowiem nie jest intencją Usługodawcy dokonywanie bezpośrednich porad inwestycyjnych.

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.