GenXone, ostatnia debiutująca spółka odwieszona na Newconnect. Kurs na otwarciu powyżej 670%
Obrazek użytkownika Karolina Piotrowska
04 wrz 2020, 09:35

GenXone, ostatnia debiutująca spółka odwieszona na NewConnect. Kurs na otwarciu powyżej 670%

Dzisiaj na NewConnect została odwieszona ostatnia spółka, która miała swój debiut w ostatnich tygodniach. GenXone to spółka biotechnologiczna wykorzystująca technologię sekwencjonowania nanoporowego.

GenXone to ostatnia spółka z obecnie debiutujących, która została odwieszona na NewConnect. Pierwszy dzień notowań został wyznaczony na 25 sierpnia, jednak dopiero dziś jej kurs się otworzył.

Założycielami spółki GenXone są prezes dr Michał Kaszuba, który posiada 14% akcji oraz prof. Łukasz Krych specjalista w zakresie mikrobiomu jelitowego. Ponadto 10% akcji należy do najważniejszego partnera biznesowego, czyli spółki Diagnostyka. Co więcej, około 7,7% akcji genXone posiada również notowany na NewConnect Carpathia Capital, fundusz pre-IPO wchodzący w skład Grupy INC.

Istotnym akcjonariuszem jest też notowana na NewConnect spółka Medcamp (13% akcji), w której akcjonariacie jest JR Holding należący do Januarego Ciszewskiego. JR Holding także zainwestował bezpośrednio w genXone.

Zobacz także:Grupa INC pozyskała dla GenXone ponad 4 mln zł z emisji akcji

Czym się zajmuje genXone?

GenXone to spółka z branży biotechnologicznej, która jako jedyna w Polsce, a także jedna z 28 na świecie wykorzystuje technologię sekwencjonowania nanoporowego (NGS). W oparciu o licencję Oxford Nanopore Technologies (ONT) spółka tworzy własne autorskie rozwiązania. Ponadto genXone posiada w swojej ofercie usługi diagnostyczne w tym realizowane na szeroką skalę testy i badania laboratoryjne w kierunku wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2.

Istotnym krokiem wspierającym dla rozwoju spółki jest szeroka współpraca ze znacznie większym podmiotem, którym jest spółka Diagnostyka Sp. z.o.o. Diagnostyka jest największą spółką w Polsce z siecią laboratoriów medycznych specjalizujących się w realizacji profesjonalnych usług od pobrania i transferu materiału biologicznego, aż do dostarczenia wyniku analiz medycznych. Ponadto spółka wykonuje rocznie ponad 80 mln badań dla ponad 15 mln pacjentów.

Zobacz także: Debiut genXone na NewConnect. Co warto wiedzieć o spółce?

Prace nad Nanobiome

W kwietniu spółka genXone przeprowadziła emisję akcji, z której udało jej się pozyskać 4 mln zł. Środki pozyskane z emisji przeznacza na rozwój innowacyjnych projektów, w tym projektu badania ludzkiej mikrobioty jelitowej.

Obecnie spółka pracuje nad Nanobiome, który ma być sztandarowym produktem spółki. Pierwszym krokiem jest stworzenie baz danych zawierających normy dla mikrobiomu jelitowego Polaka, przy wykorzystywaniu technologii sekwencjonowania nanoporowego.

Spółka również w swoich laboratoriach badawczych prowadzi projekt sekwencjonowania nanoporowego genomów koronawirusów SARS-CoV-2. Może to pomóc w stworzeniu narzędzi molekularnych do monitorowania rozwoju epidemii i wspomóc firmy farmaceutyczne w badaniu nad szczepionką.

Zobacz także: Dlaczego debiutanci giełdowi często „wiszą na widłach” – wyjaśnia Arkadiusz Detyniecki, dyrektor działu notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.