IPO i debiut Allegro krok po kroku - jak to będzie wyglądać
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
14 wrz 2020, 13:53

IPO i debiut Allegro krok po kroku - jak to będzie wyglądać

Allegro ogłosiło zamiar przeprowadzenia oferty publicznej. Będzie to jeden z największych debiutów w historii GPW. Oto co warto wiedzieć, by móc w nim uczestniczyć.

Aktualizacja: Allegro podało szczegóły dotyczące zapisów na akcje, które rozpoczną się 23 września.

Nowe akcje o wartości 1 mld zł

Allegro ma zamiar zaoferować akcje nowej emisji, z których spodziewa się wpływów brutto w kwocie 1 mld zł. W IPO zostaną zaoferowane też też akcje należące do obecnych akcjonariuszy. Chodzi tu o fundusze private equity oraz część dyrektorów i osób z kierownictwa grupy. Spółka nie podała jednak jak dużą część oferty mogą stanowić akcje już istniejące.

Inwestorom indywidualnym zostanie zaoferowane 5% ostatecznej łącznej liczby oferowanych akcji. Możemy się więc spodziewać, że do grupy detalicznej trafią akcje o wartości co najmniej 50 mln zł. Tą kwotę należy jednak powiększyć o odpowiednio 5% z istniejących w ofercie akcji. W komunikacie na temat planowego IPO Grupa Allegro wyraźnie zaznaczyła, że  "Celem Grupy i jej akcjonariuszy jest znaczący udział akcji będących w wolnym obrocie (free float) po ich Dopuszczeniu do Obrotu".

To oznacza, że ostateczna wartość akcji jakie trafią do inwestorów indywidualnych będzie zależeć od wyceny jaką uda się uzyskać spółce na giełdzie i procenta akcji starych i nowej emisji jaka trafi do inwestorów. Jeżeli przyjmiemy podawaną przez Bloomberg wycenę Allegro 44 mld zł i założymy, że do obrotu trafi, załóżmy, jedna czwarta akcji, to wartość oferty dla inwestorów indywidualnych może sięgnąć nawet 550 mln zł.

Środki pozyskane ze sprzedaży nowych akcji spółka planuje przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Pozwoli to grupie na poprawę dźwigni finansowej.

Zobacz także: Allegro ogłasza zamiar przeprowadzenia IPO i debiutu na GPW. To będzie największa oferta akcji od lat

Prospekt emisyjny Allegro zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu

Ostateczna decyzja dotycząca startu oferty publicznej jeszcze nie została podjęta w grupie Allegro. Jeśli tak się stanie, spółka złoży prospekt emisyjny w Luksemburskim Urzędzie Nadzoru Finansowego (Commission de Surveillance du Secteur Financier, w skrócie „CSSF”).

Prospekt jest już gotowy i jest zgodny z wymaganymi rozporządzeniami, luksemburską ustawą o prospektach emisyjnych, a także ustawą o ofercie publicznej w Polsce. W związku z tym, spółka liczy na szybką procedurę zatwierdzenia dokumentu.

Zarząd spodziewa się publikacji prospektu emisyjnego w przyszłym tygodniu. W pierwszej kolejności, tuż po jego zatwierdzeniu, zostanie on opublikowany na stronie internetowej Giełdy Papierów Wartościowych w Luksemburgu (www.bourse.lu). Następnie, po notyfikowaniu jego zatwierdzenia przez CSSF do Komisji Nadzoru Finansowego, prospekt zostanie także opublikowany na stronie Allegro oraz na stronach internetowych współoferujących. Będzie też dostępne streszczenie prospektu przetłumaczone na język polski.

Mimo że prospekt emisyjny będzie zatwierdzany w Luksemburgu, to debiut nastąpi tylko i wyłącznie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Początkowo w planach spółki było prowadzenie dual listingu na jednej z giełd europejskich.

Allegro będzie jedną z największych spółek na GPW. Nie jest jeszcze znana ostateczna wycena spółki, ale według szacunków doradców, do których dotarła agencja Bloomberga, wycena spółki może sięgnąć około 11 mld USD, czyli około 44 mld zł. Dla porównania, największa spółka z WIG20 – czyli CD Projekt - obecnie jest warta 41 mld zł. Wyższą wycenę mają tylko spółki zagraniczne: CEZ, Unicredit i Santader.

Zobacz także: Ile i na czym zarabia Allegro, czy polskiemu gigantowi bliżej do Amazona czy eBaya? 

Zapisy dla inwestorów indywidualnych ruszą w IV kwartale

Następnym krokiem, po zatwierdzeniu i publikacji prospektu emisyjnego, będzie rozpoczęcie zapisów na akcje. Zarząd spodziewa się rozpoczęcia zapisów w IV kwartale tego roku z naciskiem na jego początek. Jest więc możliwe, że zapisy na akcje ruszą już za kilka tygodni.

Na początku ruszy tzw. book building, czyli budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych. Oferta akcji dla instytucji będzie prowadzona w Polsce. Ponadto zapisy będą prowadzone w USA i innych krajach dla wybranych nabywców instytucjonalnych.

Allegro zatrudniło Goldman Sachs i Morgan Stanley jako globalnych koordynatorów i współprowadzących księgę popytu. Ponadto Barclays Bank, BofA Securities Europe i Citigroup Global Markets oraz Dom Maklerski Banku Handlowego będą współprowadzącymi księgi popytu.

Zostanie też przeprowadzona oferta akcji dla inwestorów indywidualnych w Polsce. Nie podano jeszcze informacji o cenie akcji i czy zapisy dla inwestorów indywidualnych odbędą się po cenie maksymalnej, czy też może od razu po cenie ustalonej na postawie book buildingu. Dla inwestorów detalicznych zostanie zaoferowane 5% całości oferty akcji.

Oferta dla inwestorów indywidualnych będzie prowadzona przez Santander Bank Polska i BM PKO BP. Bank Polska Kasa Opieki, Crédit Agricole Corporate and Investment Bank, Erste Group Bank, Pekao Investment Bankin. i Raiffeisen Centrobank będą współzarządzającymi w przypadku realizacji oferty publicznej.

Zobacz także: Rynek IPO się rozkręca! Allegro, Canal +, Emitel szykują się do debiutu na GPW po wakacjach, a to nie musi być koniec 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.