Crowdfunding wywołał dynamiczny wzrost liczby publicznych emisji akcji w 2020 roku
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
08 kwi 2021, 06:30

Rok 2020 przyniósł dynamiczny wzrost liczby ofert publicznych akcji. Dużą rolę w tym odegrał crowdfunding, wynika z raportu KNF

13,9 mld zł wyniosła wartość przeprowadzonych w 2020 r. ofert publicznych akcji w Polsce – wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. Dynamicznie rozwijał się crowdfunding.

Trzynastokrotnie wzrosła w minionym roku wartość ofert publicznych akcji na polskim rynku, a ich liczba urosła czterokrotnie, do 364 – wynika z raportu „Rynek ofert publicznych akcji w Polsce w 2020 r.” Aż 77% wartości ofert stanowiły oferty przeprowadzone przez emitentów zagranicznych.

Zobacz także: „Najbliższy rok zweryfikuje wiele podejść do crowdfundingu w Polsce i potwierdzi, że nasz model jest najzdrowszy” - Wojciech Iwaniuk Grupa INC

Wartość i liczba ofert publicznych akcji na polskim rynku

oferty akcji publicznych

Źródło: KNF

Jak wyglądał w 2020 roku polski rynek ofert publicznych?

Jeśli chodzi o oferty publiczne akcji nowej emisji, w 2020 r. nastąpił 385% wzrost ich wartości, do 3,4 mld zł, oraz wzrost ich liczby z 58 do 250. Największą emisją tego typu była oczywiście emisja Allegro.eu (1,0 mld zł), drugie miejsce zajęła emisja CCC (506,9 mln zł), a trzecie - ALL IN! Games (301,6 mln zł).
 

Wartość ofert publicznych akcji nowych emisji w podziale na rodzaje spółek (mln zł)

Wartość ofert publicznych

Źródło: KNF
 

Wartość ofert publicznych akcji istniejących poszła w górę w 2020 roku niemal 30-krotnie w porównaniu do 2019 r. W tej kategorii największa była emisja Allegro.eu, a za nią uplasowały się emisje spółek Mo-Bruk (351 mln zł) oraz Ten Square Games (221 mln zł).

Jeśli chodzi o pierwsze oferty publiczne (IPO), to w ub.r. miało miejsce 18 takich zdarzeń na GPW. Największa była pierwsza oferta Allegro (10,6 mld zł), a na podium zmieściły się jeszcze PCF Group (203 mln zł) oraz Dadelo (83 mln zł). Oferta Allegro.eu była największym IPO w historii parkietu przy ul. Książęcej (poprzedni rekord z 2010 r. należał do PZU, i wynosił 8,1 mld zł).
 

Wartość i liczba IPO w Polsce w latach 2016-2020

Wartość i liczba IPO w Polsce

Źródło: KNF
 

Warto dodać, że oferty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów. To doprowadziło do szeregu wysokich procentowo redukcji w zapisach na akcje (patrz poniżej).
 

Udział procentowy inwestorów indywidualnych oraz stopień redukcji w IPO w 2020 r.

Udział procentowy inwestorów

Źródło: KNF

Zobacz także: TenderHut, technologiczna grupa kapitałowa, niedługo zadebiutuje na NewConnect

Crowdfunding dynamicznie się rozwija

Co ciekawe, w 2020 roku miało miejsce rekordowo dużo ofert (50) przeprowadzonych za pośrednictwem portali crowdfundingowych. Crowdfunding to finansowanie społecznościowe, czyli zbiorowe inwestowanie w internecie. W ten sposób spółki zebrały od inwestorów blisko 77 mln zł, czyli o 125% więcej, niż w 2019 roku. 40% z uruchomionych w 2020 r. ofert na platformach crowdfundingowych osiągnęło 100% zakładanego celu emisji.
 

Średnia wysokość wpłat inwestorów na poszczególnych platformach crowdfundingowych w poszczególnych kwartałach 2020 r. (dane w tys. zł)

rednia wysokość wpłat 2020

Źródło: KNF
 

Warto zauważyć, że w 2020 roku na NewConnect zadebiutowały 4 spółki, które w latach 2019-2020 przeprowadziły ofertę publiczną na platformie crowdfundingowej Crowdconnect. Ta właśnie platforma miała w ub.r. największy udział w wartości pozyskanego kapitału poprzez spółki w ramach crowdfundingu.
 

Udział platform crowdfundingowych w łącznej wartości pozyskanego kapitału w 2020 r. (dane w mln zł)

Udział platform crowdfundingowych 2020

Źródło: KNF
 

Podsumowując, pomimo pandemii COVID-19 II połowa 2020 roku przyniosła znaczące ożywienie na rynku ofert publicznych. Wśród emitentów dominowały spółki z sektora gier, nowych technologii i e-commerce. Oferty spotykały się z wielkim zainteresowaniem inwestorów indywidualnych, więc dochodziło do dużych redukcji w zapisach. Dokonano rekordowej liczby ofert za pośrednictwem platform crowdfundingowych.

Zobacz także: Konferencja Książęca Street 9, organizowana przez Alberta Rokickiego, tym razem za darmo już w najbliższą sobotę

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.