To był najlepszy pierwszy kwartał na europejskim rynku IPO od lat. Łączna wartość ofert wyższa niż w całym 2020 r.
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
22 kwi 2021, 10:49

To był najlepszy pierwszy kwartał na europejskim rynku IPO od lat. Łączna wartość ofert wyższa niż w całym 2020 r.

To był najlepszy pierwszy kwartał od 2000 r. na europejskim rynku pierwotnych ofert publicznych (IPO). Liczba ofert oraz ich wartość zdecydowanie wzrosła w 2021 r. w porównaniu do dwóch poprzednich dekad – wynika z raportu IPO Watch Europe przygotowanego przez PWC. Także na polskiej giełdzie dało się odczuć ożywienie.

Rynek IPO w całej Europie, według badań PWC, w pierwszym kwartale 2021 r. znacząco się zwiększył. Zadebiutowało w tym czasie 86 spółek, a sumaryczna wartość ich ofert wyniosła aż 22,6 mld euro. Jest to wielokrotnie wyższa wartość niż w 2020 r. i aż o 67% większa od ostatniego, także dobrego pierwszego kwartału w 2018 r.

Wartość rynku IPO w Europie

Źródło: Raport PWC „IPO Watch Europe”

Co więcej, wartość IPO 22,6 mld euro we właśnie zakończonym kwartale przewyższyła łączną wartość ofert pierwotnych w całym 2020 r. Wyniosła ona bowiem zaledwie 20,3 mld euro na przestrzeni 4 kwartałów. Choć pod względem liczby debiutów ten kwartał zbliżony jest do ostatnich trzech miesięcy 2020 r. Podobny trend wzrostowy widać też na światowym rynku ofert publicznych.

Zobacz także: Liczba IPO w Europie w 2020 roku wzrosła, ale oferty miały mniejszą wartość 

InPost największym IPO w pierwszym kwartale 2021 r.

Największym IPO w tym kwartale była oferta InPostu na giełdzie w Amsterdamie o wartości 3,2 mld euro. Na podium znalazły się też dwie oferty uplasowane na niemieckiej giełdzie: Vantage Towers oraz AUTO1 Group.

największe IPO w Europie

Źródło: Raport PWC „IPO Watch Europe”

Prawdziwym zwycięzcą w pierwszym kwartale była jednak giełda w Wielkiej Brytanii. Aż 5 z 8 największych ofert pierwotnych miało miejsce w Londynie. Na giełdzie w UK zadebiutowały Deliveroo, Dr. Martens, Fix Price Group, Moonpig Group oraz Trustpilot Group. Londyn wyprzedza inne giełdy pod względem łącznej wartości ofert, która wyniosła w pierwszym kwartale 8,4 mld euro.

Top 5 rynków IPO w Europie

Źródło: Raport PWC „IPO Watch Europe”

Na GPW także ożywienie

Na naszym rodzimym rynku także można odczuć ożywienie. W pierwszym kwartale zadebiutowały 3 spółki na rynku głównym. Największą ofertą było IPO Huuuge Games, które pod względem wartości znalazło się na 14. miejscu w Europie. Drugą największą ofertę miała spółka Answear.

Ponadto na alternatywnym rynku NewConnect zadebiutowało 6 spółek, główne z branży producentów gier komputerowych: United Label, Incuvo, Atomic Jelly, Simteract, Kool2Play i Genomtec.

Zobacz także: Rekordowy rok pod względem debiutów na GPW. Wskaźnik Koniunktury IPO w 2020 osiągnął wysoki poziom 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.