Udany debiut Vercom z grupy R22. Kurs na otwarciu +20% w górę
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
06 maj 2021, 09:03

Udany debiut Vercom z grupy R22. Kurs na otwarciu +20% w górę

W czwartek, 6 maja zadebiutowała spółka Vercom z grupy R22. Kurs na otwarciu zanotował wzrost o +19,97%.

W pierwszych minutach notowań, kurs praw do akcji Vercom zanotował wzrost do 50 zł w stosunku do ceny odniesienia 45 zł. Dziś także rozpoczęły się notowania akcji już istniejących. Ich kurs na otwarciu wzrósł jeszcze wyżej, o 19,97%.

Oferta akcji cieszyła się dużym zainteresowaniem. Spółka uplasowała wszystkie akcje nowej emisji oraz oferowane już istniejące. Vercom pozyskał zakładane 180 mln zł brutto na realizację celów strategicznych, którymi są przejęcia podmiotów działających w obszarze CPaaS.

„Kwota ta zostanie całkowicie przeznaczona na akwizycje, które wzmocnią naszą pozycję wiodącego dostawcy usług CPaaS w regionie CEE. Naszym celem są podmioty jednokanałowe, które wyróżniają się znaczną bazą klientów. Mamy globalne ambicje, dlatego zależy nam na międzynarodowym portfelu klientów. Każda akwizycja wiąże się z synergiami, dlatego wybieramy, tylko takie podmioty, które posiadają technologię rozszerzającą nasze kompetencje w obszarze CPaaS” – mówi Krzysztof Szyszka, prezes zarządu Vercom.

Zobacz także: Debiut Vercom z grupy R22: Analiza IPO. Co warto wiedzieć o spółce 

Plan rozwoju Vercom

Vercom zamierza utrzymać historyczne dynamiczne tempo wzrostu na dwa sposoby. Organiczny wzrost jest wspierany przez szybko rosnące zapotrzebowanie na usługi CPaaS, które oferuje spółka. Także wzrost rynku e-commerce wpływa pośrednio na dynamikę wzrostu Vercom, gdyż spółka korzysta ze zwiększającej się skali rynku, na którym działają jej główni klienci.

Jednak nie tylko wzrost organiczny ma być podstawą rozwoju grupy. Spółka stara się przyspieszyć tempo poprzez przejęcia. Akwizycje mają uzupełniać model biznesowy i być sposobem na skokowy wzrost liczby klientów i tym samym przychodów. Na ten cel właśnie zostaną przeznaczone środki z emisji akcji.

W swojej historii Vercom już może pochwalić się kilkoma udanymi przejęciami. Kilka lat temu przejął spółkę SerwerSMS, a w 2020 r. sfinalizował akwizycję ProfiSMS. Grupa nabyła też technologiczne spółki Appchance i User.com.

„Potwierdzeniem zdolności Grupy do skutecznej realizacji synergii jest między innymi nabycie polskiej spółki SerwerSMS. Dzięki optymalizacji oferty oraz zmianom organizacyjnym, średni, miesięczny poziom przychodów generowany przez klientów SerwerSMS na poziomie jednostkowym wzrósł ponad dwukrotnie w latach 2017-2020 (dane zarządcze Spółki). W ostatnim kwartale 2020 roku, Grupa zakończyła także przejęcie wiodącego gracza na czeskim rynku komunikacji A2P w kanale SMS, spółkę ProfiSMS, która posiada bazę ponad 2,5 tysiąca klientów i w 2020 roku osiągnęła wynik EBITDA Operacyjna na poziomie 7,1 mln PLN.” - napisano w w prospekcie emisyjnym.

Na tych dwóch filarach zarząd planuje oprzeć dalszy wzrost spółki. Środki pozyskane z emisji akcji mają w tym pomóc. Pierwsze akwizycje mają dojść do skutku jeszcze w tym roku. Łączny budżet na przejęcia ma wynieść do 250 mln zł.

Zobacz także: Duża redukcja w zapisach na akcje Vercom z Grupy R22 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.