Ostatni dzień zapisów w ofercie Murapolu – poniedziałek 29 listopada
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
29 lis 2021, 09:55

Zapisy na akcje Murapol w trwającym IPO kończą się już dziś w poniedziałek, 29 listopada

W poniedziałek, 29 listopada kończą się zapisy na akcje Grupy Murapol dla inwestorów indywidualnych. Spółka zamierza zadebiutować na głównym rynku GPW ok. 8 grudnia.

W trwającym IPO oferowane są wyłącznie akcje już istniejące należące do większościowego akcjonariusza AEREF V PL Investment S.à r.l. - kontrolowanego pośrednio przez Ares Management Corporation. Spółka nie pozyska więc dodatkowego finansowania z IPO.

Inwestorzy obejmą akcje odpowiadające do 35% kapitału zakładowego Murapolu. Cena maksymalna, obowiązująca w zapisach dla inwestorów indywidualnych została wyznaczona w wysokości 40 zł za akcję.

Do transzy inwestorów indywidualnych trafić ma od 10% do 15% ostatecznej liczby akcji oferowanych. Całkowita wartość oferty wyniesie do 571 mln zł. Kapitalizacja Grupy Murapol, przy założeniu objęcia akcji po cenie maksymalnej, wyniesie 1,6 mld zł.

Zobacz także: Debiut Grupy Murapol: Analiza IPO. Co warto wiedzieć o spółce

Model biznesowy Murapolu

Grupa Murapol przygotowuje się do debiutu giełdowego od kilku lat. Została przeprowadzona restrukturyzacja i obecnie spółka koncentruje się wyłącznie na podstawowej działalności.

Murapol oferuje mieszkania w najbardziej chłonnych segmentach rynku: w popularnym i popularnym premium. W ofercie są w większości mieszkania 2-3 pokojowe o metrażach 38-52 m2. Lokale w cenie do 400 tys. zł stanowiły w trzech kwartałach 2021 r. ponad 80% sprzedaży. Oferta jest więc skierowana przede wszystkim do osób, które szukają swojego pierwszego lokum.

Spółka obecna jest w 17 miastach Polski i rozważa rozszerzenie działalności na kolejne kilka miejscowości. Dywersyfikacja geograficzna pozwala korzystać z rozwoju obserwowanego także w miastach regionalnych. Ponadto, w mniejszych miejscowościach konkurencja ze strony największych graczy na rynku deweloperskim jest mniejsza.

Murapol mapa inwestycji

Bank ziemi wciąż jest rozbudowywany. Nabycie nowych gruntów w zdecydowanej większości przypadków odbywa się dwuetapowo minimalizując ryzyko kupienia „toksycznych” aktywów: pierwsza umowa jest warunkowa i jest finalizowana dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę i po zakończeniu innych procesów prawnych. Wtedy też dochodzi do zapłaty większości ceny za nieruchomość.

Murapol bank ziemi

Wyróżnikiem Murapolu jest też koncentracja wewnątrz grupy wszystkich niezbędnych kompetencji, które są konieczne do realizacji inwestycji. Spółka ma własny zespół wydelegowany wyłącznie do pozyskiwania gruntów, a także zespoły projektowania architektonicznego i inżynieryjne. Ponadto wewnątrz grupy przeprowadzane jest budżetowanie inwestycji i generalne wykonawstwo oraz marketing i sprzedaż. Pozwala to spółce na wystandaryzowanie projektów i procesów oraz na zachowanie marż osiąganych na poszczególnych etapach inwestycji wewnątrz grupy.

Murapol

Debiut na GPW już na początku grudnia

Do poniedziałku, 29 listopada trwają zapisy w transzy inwestorów indywidualnych na akcje Grupy Murapol.

Zapisy na akcje przyjmowane są przez szerokie konsorcjum biur maklerskich: Santander BM, BM Pekao, Alior Bank, DM BOŚ, DM BDM, ING Bank Śląski, IPOPEMA Securities, mBank, Noble Securities oraz Trigon DM.

Cena ostateczna zostanie podana 30 listopada. Przydział akcji nastąpi do 6 grudnia. Spółka zamierza ubiegać się o dopuszczenie do obrotu na głównym rynku GPW. Przewidywany pierwszy dzień notowań akcji na warszawskim parkiecie to 8 grudnia 2021 r.

Harmonogram IPO Murapol

TerminEtap
22–30 listopada 2021 r.proces budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych
23–29 listopada 2021 r.przyjmowanie zapisów od inwestorów indywidualnych
do 30 listopada 2021 r.publikacja informacji o ostatecznej cenie akcji, ostatecznej liczbie akcji oferowanych w Ofercie (w tym akcji oferowanych w ramach opcji nadprzydziału) oraz ostatecznej liczbie akcji oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów
ok. 3 grudnia 2021 r.przewidywany termin rejestracji akcji na rachunkach papierów wartościowych inwestorów indywidualnych
do 6 grudnia 2021 r.przydział akcji oferowanych
ok. 8 grudnia 2021 r.oczekiwany pierwszy dzień obrotu akcjami Spółki na GPW

Zobacz także: Debiuty, artykuły, analizy IPO w Strefie Inwestorów

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.