Nowy rynek GPW GlobalConnect rusza 4 listopada 2022
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
07 paź 2022, 10:14

Nowy rynek GPW GlobalConnect rusza 4 listopada 2022, na początek da możliwość handlu akcjami dużych europejskich spółek

Pierwsza sesja giełdowa GlobalConnect planowana jest na 4 listopada. Będzie można na nim handlować akcjami największych i najbardziej znanych spółek zagranicznych.

Od początku na GlobalConnect do obrotu zostaną wprowadzone akcje 5 spółek europejskich: Allianz, BMW, Mercedes Benz, Siemens i Volkswagen. Oczywiście, oferta ma być poszerzana, głównie o akcje amerykańskie. Wszystko zależy od zainteresowania polskich inwestorów.

Co trzeba wiedzieć o GlobalConnect

Nowy rynek będzie funkcjonował w Alternatywnym Systemie Obrotu (ASO) GPW. Notowania na tym rynku będą odbywać się w trakcie sesji giełdowej na GPW – od poniedziałku do piątku w godzinach 09:05-17:05. Akcje zagranicznych spółek będą kwotowane w polskich złotych. Inwestorzy będą mogli składać zlecenia poprzez istniejący lub nowy rachunek w krajowych biurach maklerskich, które zdecydują się włączyć GlobalConnect do swojej oferty. Opłaty pobierane od członków giełdy, działających na tym rynku będą identyczne jak opłaty pobierane na Głównym Rynku GPW.

Akcje spółek dopuszczonych do obrotu na rynku GlobalConnect będą oznaczone tymi samymi kodami ISIN (identyfikującymi papier wartościowy) co akcje dostępne na właściwym rynku macierzystym, a transakcje będą rozliczane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW). Posiadaczom akcji notowanych na GlobalConnect będą przysługiwały dywidendy.

Pierwszym brokerem, który wprowadzi akcje spółek zagranicznych do obrotu na GlobalConnect, zostało Santander Biuro Maklerskie. W kolejce stoją: ING Bank Śląski, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska, Opera Dom Maklerski. Klienci tych biur i domów maklerskich jako pierwsi uzyskają dostęp do nowego rynku.

Co daje GlobalConnect? Jak chwali się GPW:

  • Poszerzenie oferty GPW z myślą głównie o inwestorach indywidualnych.
  • Możliwość dywersyfikacji portfela o zagraniczne „blue chips”.
  • Możliwość handlu akcjami spółek z zagranicy podczas sesji giełdowej w Warszawie.
  • Notowania w polskim złotym.
  • Możliwość handlu poprzez rachunek inwestycyjny w każdym domu maklerskim podłączonym do GlobalConnect.
  • Dostęp do danych rynkowych na analogicznych zasadach, jak na pozostałych rynkach akcji GPW.
  • Płynność zapewniana przez Wprowadzających Animatorów Rynku.
  • Pożytki z posiadanych papierów wartościowych (np. dywidendy).

Zobacz także: Geograficzna dywersyfikacja, dlaczego warto pomyśleć o przeniesieniu części środków finansowych poza polski system finansowy

Możliwość dywersyfikacji portfela

Skąd pomysł na GlobalConnect? „Dążymy do tego, aby uczestnicy rynków GPW mieli dostęp do szerokiej gamy produktów, w które mogą zainwestować na prostych i czytelnych zasadach, dlatego stale szukamy nowych możliwości uatrakcyjnienia naszej oferty. Jedną z takich inicjatyw jest stworzenie nowego rynku GlobalConnect. Da on zainteresowanym domom i biurom maklerskim dodatkową możliwość poszerzenia swojej oferty i obniżenia kosztów dostępu do rynków zagranicznych. Inwestorzy zyskają możliwość dywersyfikacji geograficznej swojego portfela, realizując transakcje w krajowej walucie. Płynność obrotu wspomagana będzie przez profesjonalnego animatora rynku. Mamy nadzieję, że oferta spotka się z zainteresowaniem uczestników rynku, w szczególności inwestorów indywidualnych” – mówi Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

„Wiemy, że notowanie na lokalnym rynku zagranicznych instrumentów finansowych przyjęło się bardzo dobrze w krajach zachodnich, m.in. w Wiedniu. Dlatego widzimy w GlobalConnect bardzo duży potencjał i cieszymy się, że to my jako pierwsi możemy wspólnie z GPW zaoferować to rozwiązanie pozostałym uczestnikom rynku. Zaczynamy od kilku naprawdę ciekawych spółek, tak żeby zarówno inne biura i domy maklerskie jak i klienci przyzwyczaili się do nowego rynku. Z pewnością jednak będziemy powiększać bazę dostępnych instrumentów” – twierdzi Daniel Posyniak, zastępca dyrektora Santander Buro Maklerskie.

Zobacz także: Najwięksi zwycięzcy i przegrani trzeciego kwartału na Wall Street, który charakteryzował się dużą zmiennością

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.