Debiuty na NewConnect i GPW w 2023 r.: 23 spółki, które mogą w tym roku zadebiutować na giełdzie
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
30 sty 2023, 06:30

23 spółki, które mogą w 2023 roku zadebiutować na NewConnect i GPW

W 2023 roku możemy liczyć na znaczącą poprawę sytuacji na rynku IPO. Duże grono spółek zamierza zadebiutować na rynku NewConnect. Nie brakuje też chętnych do debiutu na głównym rynku GPW, który miał wyjątkowo fatalny 2022 rok.

Na rynku NewConnect w zeszłym roku zadebiutowało 16 spółek, ale tylko trzy z nich dały zarobić inwestorom na pierwszej sesji. Mediana stóp zwrotu na koniec pierwszych dni notowań była ujemna i wyniosła -31,5%. Jeszcze gorzej prezentowała się sytuacja na głównym rynku. Żadna nowa spółka nie przeprowadziła IPO. Były jedynie debiuty połączone z przeniesieniem notowań z rynku NewConnect. Statystyki zeszłoroczne nie są więc zachęcające.

Mimo to, znacząca poprawa koniunktury na giełdzie, którą teraz obserwujemy, może zachęcić do rozpoczęcia notowań akcji na giełdzie, a także rozpoczęcia ofert akcji. Rok 2023 może więc nas zaskoczyć pozytywnie pod tym względem. Całkiem liczne grono spółek już teraz zapowiedziało swój debiut.

Debiuty na rynku NewConnect w 2023 r.

W ostatnich latach bardzo duże grono spółek zapowiedziało chęć debiutu na rynku NewConnect. Wybraliśmy niektóre z nich, te ze sporą szansą na wejście na giełdę jeszcze w tym roku.

Plot Twist

Działająca od dziesięciu lat spółka Plot Twist zajmuje się produkcją gier wideo na PC i konsole. Przygotowuje się do debiutu na NewConnect, do którego ma dojść już wiosną tego roku, przed premierą gry The Last Case of Benedict Fox.

Obecnie trwają prace nad przygotowaniem wniosku o wprowadzenie akcji do obrotu. Według harmonogramu, potrzebne dokumenty mają być złożone na przełomie stycznia i lutego. Nie jest też planowana emisja akcji przed wejściem na NewConnect.

Najważniejszym projektem w portfolio spółki jest Drift Zone. Najnowszy tytuł, nad którym pracuje spółka, „The Last Case of Benedict Fox” otrzymał nagrodę Gamescom Awards w kategorii najbardziej wyczekiwanej gry na Xboxa.

Mazurska Manufaktura Alkoholi

Spółka zakończyła przed czasem ostatnią emisję akcji przed debiutem na NewConnect. Debiut na alternatywnym rynku planowany jest jeszcze w pierwszym kwartale 2023 r.

Mazurska Manufaktura działa od 2019 r. i jest producentem kraftowych alkoholi mocnych oraz regionalnych i rzemieślniczych piw. Spółka rozwija działalność wchodząc w kolejne segmenty rynku alkoholi.

Celem spółki jest rewitalizacja i reaktywacja produkcji historycznego, kultowego na Warmii i Mazurach piwa Jurand, w ponad 100-letnim Browarze w Szczytnie. Emisja akcji z 2020 r. pozwoliła na doprowadzenie do fazy finalizacji tego projektu. Z kolei właśnie zakończona emisja akcji, ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów, pozwoli na doposażenie Browaru w Szczytnie w linię do rozlewu piwa puszkowego i na zwiększenie mocy produkcyjnych zakładu. Według planów zarządu, pierwsze uwarzone w Szczytnie piwa Jurand trafią do sklepów na przełomie marca i kwietnia.

Zobacz także: Mazurska Manufaktura zakończyła przed czasem publiczną emisję akcji o wartości 1,7 mln zł

Healthnomic

Spółka z sektora medtech, Healthnomic, pod koniec 2022 r. doprowadziła do zarejestrowania w KDPW wszystkich akcji z poprzednich emisji. Ten istotny krok przybliża Healthnomic do debiutu na rynku NewConnect. Jeszcze w pierwszym półroczu 2023 r. spółka zamierza złożyć wszystkie niezbędne dokumenty, by móc zadebiutować w tym roku.

Healthnomic jest hubem technologii do diagnostyki chorób cywilizacyjnych, opartym o autorskie rozwiązania, wspierane algorytmami AI. Spółka zamierza w tym i następnych latach kontynuować rozwój technologiczny. Docelowo rozwiązania Healthnomic będą skomercjalizowane poprzez sprzedaż lub licencjonowanie.

By wesprzeć dalszy rozwój projektów, Healthnomic zamierza przeprowadzić przed debiutem kolejną rundę finansowania. Zamierza pozyskać z niej ok. 1,5 mln zł przede wszystkim na rozwój platformy telemedycznej OmniHealth oraz współpracujących z nią urządzeń do diagnostyki chorób cywilizacyjnych.

Zobacz także: Healthnomic przeprowadzi ostatnią emisję przed debiutem giełdowym

Weird Fish

Deweloper gier znany z projektu Oddyssey: Your Space, Your Way ma spore szanse na rychły debiut na NewConnect. Spółka już złożyła dokument informacyjny i inne niezbędne dokumenty.

„Czekamy na zatwierdzenie dokumentu informacyjnego przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Jesteśmy po kilku rundach uwag, spodziewamy się zatwierdzenia dokumentu w najbliższych miesiącach” - mówi Wiktor Szymański – head of studio/designer w Weird Fish.

Przed debiutem na NewConnect nie będzie przeprowadzana emisja akcji.

Weird Fish koncentruje się na wydaniu autorskiego projektu – Oddyssey: Your Space, Your Way w wersji early access.

„To nasz najważniejszy tegoroczny cel. Wśród najważniejszych kamieni milowych naszej spółki jest także dołączenie do grona spółek publicznych” - podkreśla Wiktor Szymański.

W pierwszym półroczu br. planowana jest premiera Oddyssey: Your Space, Your Way w trybie early access. Wydawcą gry jest 505 Games - globalny wydawca i dystrybutor gier, należący do koncernu Digital Bros. Weird Fish planuje wydawać jeden tytuł średnio co 2,5 roku, przy jednoczesnym rozwijaniu flagowej gry.

EpicVR

Na wcześniejszym etapie, niż wyżej wymienione spółki, jest EpicVR z grupy PlayWay. Spółka tworzy gry w wirtualnej rzeczywistości, zajmuje się też portowaniem gier do VR, a także prowadzi drugą nogę biznesu, czyli rozwiązania usługowe, które dostarcza m.in. dla branż lotniczej czy medycznej.

„Rozwijamy się, jeśli chodzi o naszą podstawową działalność usługową, pracujemy nad grami i tworzymy rozwiązania z zakresu Metaverse. Rynek wirtualnej rzeczywistości się rozwija, więc liczymy, że ten rok będzie dobry” - mówi Adrian Łapczyński, prezes EpicVR.

Zanim dojdzie do złożenia dokumentów na giełdę, spółka musi dokończyć przekształcenie w spółkę akcyjną. Zarząd dąży do tego, by wszystkie procedury zakończyły się debiutem na NewConnect w 2023 r.

W planach EpicVR jest także emisja akcji, w celu wsparcia rozwoju gier, nad którymi obecnie trwają prace.

Przeniesienia notowań z NewConnect na parkiet podstawowy GPW

Część spółek z NewConnect zamierza przenieść notowania i zadebiutować na rynku głównym GPW. Niektóre z nich są już na zaawansowanym etapie i ich debiutu możemy spodziewać się w 2023 r.

Genomtec

Najbliżej zmiany rynku jest spółka Genomtec. Jej prospekt emisyjny został zatwierdzony 25 stycznia 2023 r. przez KNF. Czekamy więc na uchwały GPW o dopuszczeniu do obrotu akcji oraz o wyznaczeniu daty debiutu.

Genomtec rozwija zaawansowaną technologię w obszarze diagnostyki genetycznej w miejscu opieki nad pacjentem. Spółka wykorzystuje technologię RT Lamp w swoim kluczowym produkcie Genomtec®ID.

Spółka wchodzi już w proces komercjalizacji technologii i podpisała umowę z doradcą M&A.

„Chcemy zapewnić inwestorom możliwość wyjścia z inwestycji, z jak najlepszą stopą zwrotu. Naszym założeniem strategicznym od samego początku była sprzedaż własności intelektualnej, całej spółki albo wydzielonej części przedsiębiorstwa. W ramach tego działania podjęliśmy pierwsze kroki i podpisaliśmy umowę z doradcą M&A oraz zleciliśmy niezależnej, działającej globalnie firmie Dennemeyer Consulting GmbH wykonanie wyceny portfela własności intelektualnej, który do tej pory wypracowaliśmy w Genomtecu. Obecnie posiadamy 9 patentów oraz 26 zgłoszeń patentowych na globalnych rynkach” - mówi Miron Tokarski CEO i główny akcjonariusz.

Zobacz także: Wywiad z Mironem Tokarskim CEO spółki Genomtec

DB Energy

Blisko debiutu na GPW jest też DB Energy, lider w branży usług efektywności energetycznej dla przemysłu w Polsce.

W ubiegłym roku DB Energy złożyło prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego. Obecnie spółka jest po kolejnej turze pytań i jest coraz bliżej debiutu na głównym parkiecie GPW licząc, że nastąpi on w I półroczu 2023 roku.

Zarząd podtrzymuje plany związane z pozyskaniem kapitału. Ta więc przy okazji zmiany rynku prawdopodobnie zostanie przeprowadzona oferta nowych akcji dla inwestorów. Mowa tu o zatwierdzonej przez WZA emisji do 415 tys. akcji. Pozyskane środki zostałyby przeznaczone w głównej mierze na dalszy rozwój.

DB Energy świadczy usługi prowadzące do zwiększenia efektywności energetycznej dla przemysłu. W ofercie spółki są kompleksowe projekty poprawy efektywności energetycznej. Jest ona kierowana w szczególności do dużych zakładów przemysłowych. Usługi świadczone są w modelu generalnego wykonawcy lub ESCO (Energy Saving Contract), dzięki któremu spółka partycypuje w kolejnych latach w oszczędnościach zużycia energii uzyskiwanych przez klientów.

DRAGO entertainment

Do Komisji Nadzoru Finansowego został złożony prospekt DRAGO entertainment. Dzięki nieskomplikowanej strukturze działalności, spółka ma duże szanse na szybkie zatwierdzenie dokumentu i debiut na GPW w 2023 r.

„Z wielką przyjemnością możemy zakomunikować, że zakończyliśmy prace nad prospektem i 19 stycznia 2023 roku został on przez nas złożony do Komisji Nadzoru Finansowego. Sam moment debiutu zależy od tego, ile rund pytań będzie i kiedy zapadnie decyzja KNF w tej sprawie. Nie należymy do grupy kapitałowej, mamy dosyć jasną strukturę, więc po cichu liczymy, że może nie będzie to najdłuższy proces w historii” - mówi Piotr Żygadło, chief operating officer w DRAGO entertainment.

DRAGO nie planuje przeprowadzać emisji akcji przy okazji przejścia na parkiet główny GPW.

„Mamy zabezpieczoną płynność finansową, także nie mamy takiej potrzeby” - dodaje Żygadło.

Deweloper gier jest przede wszystkim znany z własnej produkcji tytułu Gas Station Simulator. Prowadzi też prace nad kolejnymi produkcjami. Niektóre są już na zaawansowanym etapie.

„W tym roku koncentrować się będziemy na Winter Survival, który na 2023 rok ma zaplanowaną premię w ramach wczesnego dostępu Steam. Poza tym zintensyfikowaliśmy prace nad rozbudową universum Gas Station Simulator – gry, która z milionem sprzedanych kopii osiągnęła już status globalnego hitu. Poprzez zwiększenie liczby dodatków, zaczynając od Airstrip DLC, którego datę premiery niebawem ogłosimy, planujemy zintensyfikowanie działań marketingowych dookoła tytułu co powinno przełożyć się na większe przychody” - wyjaśnia Piotr Żygadło.

Render Cube

Render Cube, producent gier znany z bestsellera Medieval Dynasty, pracuje nad prospektem emisyjnym i liczy na debiut w II półroczu 2023 r.

„Prace nad prospektem emisyjnym są już na zaawansowanym etapie, planujemy jego złożenie na przełomie kwartału I i II. Debiut na głównym parkiecie GPW zależy od Komisji Nadzoru Finansowego, jednak liczę, że w drugiej połowie bieżącego roku dołączymy do grona spółek notowanych na rynku regulowanym” - mówi Damian Szymański, prezes zarządu Render Cube.

Przejściu na główny parkiet GPW nie będzie towarzyszyć emisja akcji. Jak zapewnia prezes, spółka posiada środki na dalsze prace nad flagowym tytułem i dalszy rozwój.

Największym i najważniejszym tytułem studia jest Medieval Dynasty. Gra sprzedała się w ponad 1 mln egzemplarzy. Projekt jest cały czas rozwijany. Deweloper pracuje nad rozwojem trybu kooperacji, którego premiera przewidywana jest w tym roku.

Urteste

Spółka biotechnologiczna, Urteste zamierza za kilkanaście tygodni wznowić procedurę postępowania nad zatwierdzeniem prospektu emisyjnego. Debiut i przeprowadzenie oferty akcji może więc nastąpić najwcześniej w II kwartale 2023 r.

„Prowadzimy prace nad prospektem emisyjnym W tej chwili te prace zostały wstrzymane, natomiast wkrótce ruszą ponownie i chcielibyśmy w perspektywie kilkunastu tygodni ew. kliku małych miesięcy być gotowi do wyjścia z taką ofertą” – wyjaśnia Tomasz Kostuch, członek zarządu Urteste.

Towarzysząca zmianie rynku oferta akcji i zdobywanie finansowania z grantów ma na celu pozyskanie środków na trzy następne lata działalności Urteste.

"Zakładamy, że środki pozyskane z emisji wystarczą nam na trzy lata. W tym okresie spodziewamy się już sprzedaży praw lub licencji do projektu Panuri. Dalszą działalność chcielibyśmy finansować głównie z komercjalizacji projektów" – wyjaśnia mówi Grzegorz Stefański, prezes i współzałożyciel Urteste S.A.

Urteste opracowuje innowacyjną technologię wykrywania na wczesnym etapie chorób nowotworowych z próbek moczu. Rozwijane są testy diagnostyczne dla kilkunastu najczęściej występujących nowotworów.

Na początku stycznia Urteste poinformował o zawarciu umowy z Clairfield Partners LLC, spółką posiadającą szerokie kontakty w USA i Europie z potencjalnymi partnerami. Celem jest znalezienia partnera branżowego na komercjalizację autorskiej platformy technologicznej. Współpraca ma usprawnić proces przygotowania spółki i dokumentacji. W następnym etapie Clairfield Partners wesprze Urteste w nawiązaniu jak największej liczby kontaktów i uzyskaniu jak największej liczby ofert od zainteresowanych potencjalnych partnerów branżowych.

Zobacz także: Urteste planuje debiut na GPW i emisję akcji na wiosnę 2023 r. Spółka intensyfikuje też poszukiwania partnera branżowego

Kilka kolejnych spółek z NewConnect, których prospekty są procedowane w KNF

Oprócz opisanych powyżej spółek, jeszcze kilka podmiotów z NewConnect złożyło prospekt emisyjny do KNF.

Na początku stycznia biotechnologiczna spółka Inno-Gene poinformowała w komunikacie o złożeniu wniosku o zatwierdzenie prospektu do Komisji Nadzoru Finansowego. Z kolei zarząd JR Holding ASI liczy na szybką zmianę rynku, gdyż prace nad zatwierdzeniem prospektu spółki są już na zaawansowanym etapie.

Trwają też prace nad zatwierdzeniem prospektów spółek Hub.Tech, Pointpack oraz All In! Games. Prace te posuwają się systematycznie do przodu, tak więc możemy się spodziewać także tych spółek na głównym rynku w 2023 r.

Aktualizacja: KNF zatwierdziła prospekt emisyjny Pointpack.

Debiuty nowych spółek na rynku głównym GPW

W zeszłym roku nie było żadnego (!) debiutu nowej spółki na parkiecie podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Nie znaczy to jednak, że brakowało chętnych do wprowadzenia akcji na rynek, wręcz przeciwnie, kilka spółek było już blisko rozpoczęcia IPO. Niestety wojna i tym samym sytuacja geopolityczna miała bardzo negatywny wpływ na rynki finansowe. Ostatecznie chętni do debiutu zawiesili procedury IPO.

Poprawa w ostatnich miesiącach sentymentu inwestorów sprawia, że w 2023 r. możemy się spodziewać powrotu debiutów. Kilka spółek już czeka na odpowiedni moment.

Vortex Energy

Vortex Energy wycofał już rozpoczętą w lutym 2022 r. ofertę publiczną. Spółka czeka na lepsze warunki rynkowe więc może powrócić do planów IPO jako jedna z pierwszych w tym roku.

Spółka jest jednym z pionierów sektora OZE w Polsce. Realizuje od niemal 20 lat projekty parków wiatrowych i farm fotowoltaicznych.

Transition Technologies MS

Spółka wstrzymała procedurę zatwierdzenia prospektu, która była już na ukończeniu. Więc także ona może jako jedna z pierwszych powrócić do przeprowadzenia IPO.

Transition Technologies MS należy do Grupy Transition Technologies. Jest dostawcą outsourcingu IT dla dużych firm. Wdraża u klientów nowoczesne rozwiązania światowych liderów IT.

3LP

Także zarząd 3LP czeka na sprzyjające warunku do rozważenia możliwości ponownego przeprowadzenia oferty.

3LP, spółka z grupy TIM, jest jedną z największych w Polsce spółek oferujących kompleksowe i zautomatyzowane usługi fulfillmentu dla firm z branży e-commerce. Oferta spółki kierowana jest przede wszystkim do firm nastawionych na outsorcing automatyzacji procesów logistycznych.

Oferteo

Oferteo, lider w Polsce w sektorze usług online na żądanie, chce powrócić do procesu IPO. Spółka zawiesiła postępowanie prospektowe w I kwartale 2022 r., ale już od kilku miesięcy uważnie przygląda się sytuacji na rynku. Czeka na optymalny moment do rozpoczęcia IPO.

Oferteo jest właścicielem platformy oferteo.pl. Jest to serwis łączący osoby oraz firmy zainteresowane nabyciem usług lub produktów z wykonawcami i dostawcami.

Dr Irena Eris

Dr Irena Eris ma też szansę na dokończenie procedury IPO i rozpoczęcie oferty publicznej w tym roku. Prace nad zatwierdzeniem prospektu spółki zostały wstrzymane ledwo po trzech miesiącach od złożenia dokumentacji w KNF. Zarząd wciąż monitoruje sytuację rynkową i czeka na odpowiedni moment do wznowienia prac.

Spółka jest obecna na rynku kosmetycznym od 40 lat. Jest właścicielem znanych marek Dr Irena Eris, Pharmaceris, Emotopic, Lirene i Under Twenty. Posiada sieci salonów kosmetycznych a także jest operatorem trzech luksusowych hoteli SPA.

Even Horizon

W Komisji Nadzoru Finansowego znajduje się prospekt Even Horizon, niezależnego producenta i wydawcy gier kategorii premium z segmentu AA i AA+. Spółka cały czas prowadzi przygotowania do IPO i czeka na poprawę koniunktury.

Even Horizon jest znany z tytułu Tower of Time - gry typu RPG wydanej w 2017 r.

DESA

Spółka DESA prowadzi znany dom aukcyjny DESA Unicum oferujący pośrednictwo w sprzedaży dzieł sztuki, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich. Także prace nad jej prospektem zostały zawieszone w 2022 r., ale jest szansa na wznowienie procedury IPO w tym roku.

Jeśli do tego dojdzie, DESA będzie pierwszą spółką na GPW z sektora obrotu dziełami sztuki.

Żabka Polska

Wyjątkiem na tej liście jest właściciel sklepów Żabka. Spółka nie rozpoczęła jeszcze procedury IPO. Jednak w połowie stycznia jej inwestor, fundusz CVC Capital Partners, zapowiedział debiut spółki na GPW lub na innej giełdzie. Termin oferty publicznej nie został podany, zależy od sytuacji na rynkach finansowych. Fundusz liczy jednak, że oferta będzie mogła się rozpocząć w II połowie 2023 r. lub I połowie 2024 r.

"To jest preferowana ścieżka wyjścia z inwestycji, czekamy na poprawę sytuacji na rynkach kapitałowych. Trudno przewidzieć, kiedy rynki kapitałowe się otworzą, czy to będzie druga połowa tego roku, czy pierwsza połowa przyszłego roku. Dużo zależy od czynników niezależnych od nas, czyli geopolityki" – mówi w wywiadzie dla PAP Biznes Krzysztof Krawczyk, partner CVC Capital Partners..

„Ta spółka jest stworzona dla giełdy. Zawsze mówiliśmy, że to ścieżka wyjścia nasz numer jeden” - podkreśla.

Zobacz także: Debiut sklepów Żabka na GPW możliwy w 2023 roku. Spółka rozważa jednak też inne giełdy

Ponadto w 2022 r. zostały wstrzymane prace nad zatwierdzeniem prospektów emisyjnych kilku kolejnych spółek. Komex (właściciela sklepów z produktami dla dzieci 5.10.15), ExpertSender i Exvellence mają zawieszone postępowania w KNF. Być może także one zdecydują się na wznowienie procesu IPO w 2023 r.

W 2023 r. debiutów może być więcej niż kilku ostatnich latach

Na wejście na GPW czeka więc całkiem liczne grono spółek, które już, w większości, są bardzo dobrze przygotowane do IPO. Lista ta nie jest kompletna. Zapewne jeszcze kilkanaście spółek ogłosi plany oferty publicznej w 2023 r.

Wszystko zależy od utrzymania się koniunktury na rynku i poprawy sytuacji geopolitycznej. Potrzebny jest też bodziec w postaci pierwszej udanej oferty publicznej, tak jak to miało miejsce w 2020 r. przy okazji debiutu Allegro. Tamta oferta przetarła ścieżkę na GPW kolejnym firmom, gdyż jej sukces udowodnił, że na giełdę znów wrócił popyt na nowe akcje.

Zobacz także: Debiuty, artykuły, analizy IPO w Strefie Inwestorów

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.