Cena emisyjna akcji Scanway ustalona. Ruszyły zapisy w ofercie publicznej
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
21 cze 2023, 13:54

Cena emisyjna akcji Scanway ustalona. Ruszyły zapisy w ofercie publicznej

Zarząd Scanway ustalił cenę emisyjną akcji w ofercie publicznej w oparciu o budowaną księgę popytu. Spółka zamierza pozyskać środki na dalszy rozwój po maksymalnej cenie jaki przewidywała oferta. Inwestorzy indywidualni już mogą zacząć składać zapisy na akcje, które potrwają do 27 czerwca.

Po zakończeniu budowy księgi popytu, cena emisyjna została ustalona na 45 zł za jedną akcję. Całkowita wielkość oferty wyniesie 9 mln zł, więc wycena Scanway szacowana jest na 49 mln zł pre-money. Spółka zamierza zadebiutować na NewConnect już w III kwartale 2023 r.

Zarząd spółki zwraca uwagę na duże zainteresowanie ofertą akcji. Cena emisyjna na tym poziomie pozwala Scanway zebrać maksymalną kwotę, która była założona do pozyskania w memorandum informacyjnym.

„Bardzo nas cieszy, że oferta Scanway spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów, którzy podczas roadshow przekazali nam wiele pozytywnych opinii dotyczących przyjętego przez nas modelu biznesowego i potencjału do dalszego skalowania naszej działalności, którą rozwijamy równolegle w dwóch obszarach – kosmicznym i przemysłowym” - mówi Jędrzej Kowalewski, prezes zarządu Scanway.

„Motywuje nas to ponadto do jeszcze bardziej wytężonej pracy, aby zrealizować obraną strategię rozwoju Spółki i utrzymać wysoką dynamikę rokrocznego zwiększania wyników. Istotnym wsparciem w tym zakresie będą środki jakie pozyskamy z oferty, bowiem wzmocnią one naszą działalność w obydwu tych segmentach” - dodaje.

Zobacz także: Analiza IPO Scanway. Scanway rusza z emisją akcji i planuje debiut na NewConnect. Co warto wiedzieć 

Działalność Scanway

Scanway to firma specjalizująca się w dziedzinie optoelektroniki oraz produkcji, wdrażaniu i utrzymaniu systemów wizyjnych, działa aktywnie w dwóch obszarach. Pierwszym z nich jest sektor kosmiczny, natomiast drugim to sektor przemysłowy. Te dwa działy biznesowe, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niezależne, w rzeczywistości ściśle się ze sobą wiążą i zapewniają firmie dwie niezależne od siebie linie przychodów.

W ramach swojej działalności w sektorze kosmicznym, Scanway oferuje zaawansowane rozwiązania optyczne, przede wszystkim przeznaczone dla satelitów. W ofercie znajdują się teleskopy służące do precyzyjnej obserwacji Ziemi, zaawansowane systemy optyczne oraz systemy do zaawansowanego obrazowania i analizy. Ponadto, dostępne są innowacyjne systemy wizyjne, które monitorują stan infrastruktury orbitalnej.

Natomiast w sektorze przemysłowym, Scanway specjalizuje się w dostarczaniu autorskich systemów wizyjnych, które mają kluczowe znaczenie dla kontroli jakości produkowanych wyrobów fabrycznych. Te zaawansowane technologicznie rozwiązania przyczyniają się do podniesienia jakości produktów oraz generują oszczędności dla producentów. Stanowią one integralną część wdrażania koncepcji Przemysłu 4.0.

Zobacz także: Biznes w kosmosie. Na czym polskie spółki mogą zarabiać w przestrzeni kosmicznej - Jędrzej Kowalewski, Podcast 21% rocznie

Cele oferty publicznej i debiut na NewConnect

Scanway planuje pozyskać 8,5 mln zł netto (9 mln zł brutto) na rozwój wizji maszynowej, linii produkcyjnej instrumentów satelitarnych i systemów wizyjnych.

Z tej kwoty 3,9 mln zł będzie przeznaczone na rozwój działu zaawansowanej wizji maszynowej, głównie w obszarze kontroli jakości dla przemysłu. Kolejne 3,9 mln zł wesprze rozwój linii produkcyjnej instrumentów satelitarnych, co przyczyni się do zwiększenia marży poprzez przejęcie niższych ogniw łańcucha dostaw. Pozostałe 0,6 mln zł zostanie zainwestowane w linię produkcyjną systemów wizyjnych, które mają zastosowanie w technologiach kosmicznych oraz kontroli jakości dla przemysłu.

Pozyskane środki mają być wykorzystane w latach 2023-2024.

Oferta akcji już się rozpoczęła i potrwa do 27 czerwca, kiedy kończą się zapisy dla inwestorów. Zapisy na akcje prowadzi DM Navigator. Następnym krokiem ma być wejście na alternatywny rynek NewConnect. Debiut spółki na rynku NewConnect zaplanowany jest na III kwartał 2023 r.
 

Harmonogram oferty akcji Scanway

Terminy (rok 2023)Zdarzenie
4 czerwcaPublikacja Memorandum
do 20 czerwca (do godz. 15:00)Budowa Księgi Popytu (book building)
21 czerwca (do godz. 12:00)Ustalenie Ceny Emisyjnej i alokacja Akcji Oferowanych
21 czerwcaRozpoczęcie przyjmowania Zapisów i wpłat na Akcje Oferowane
27 czerwca - do godz. 23:59 w przypadku Zapisów składanych elektronicznie; 27 czerwca - do godz. 18:00 w przypadku Zapisów składanych osobiście lub korespondencyjnieZakończenie przyjmowania Zapisów i wpłat na Akcje Oferowane
28 czerwcaEwentualne przyjmowanie Zapisów i wpłat od Inwestorów Zastępczych
29 czerwcaPrzydział Akcji Nowej Emisji oraz podanie do publicznej wiadomości wyników Oferty Publicznej

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.