Jutro ostatni dzień publicznej oferty akcji Dr Irena Eris – Zapisy w IPO tylko do godz. 12:00
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
26 cze 2023, 17:00

Jutro ostatni dzień publicznej oferty akcji Dr Irena Eris – Zapisy w IPO tylko do godz. 12:00

Jutro, we wtorek 27 czerwca, tylko do godziny 11:59 trwają zapisy na akcje Dr Irena Eris w pierwszym od 1,5 roku IPO. Spółka ma zamiar pozyskać do 140 mln zł na przejęcia i rozwój. W połowie lipca Grupa Dr Irena Eris zadebiutuje na głównym rynku GPW.

Dr Irena Eris planuje wyemitować do 11 mln nowych akcji w celu pozyskania do 140 mln złotych ze sprzedaży. Dodatkowo, dotychczasowi akcjonariusze zaoferują 1,5 miliona swoich akcji, aby – zgodnie z oświadczeniem zarządu – zapewnić odpowiedni poziom wolnego pływu na giełdzie.

Grupa Dr Irena Eris działa od 40 lat w branży kosmetycznej. Jej produkty o wysokiej jakości zdobyły uznanie i zaufanie klientów, co przyczyniło się do renomy i rozpoznawalności marki Dr Irena Eris. Obecnie firma działa w różnych segmentach rynku kosmetycznego oraz w branży hotelowej. Od 2009 roku prowadzi również sprzedaż kosmetyków w 74 krajach Europy, Azji i Afryki, a planuje również wejście na rynki Ameryki Północnej.

Zobacz także: Debiut Dr Irena Eris: analiza IPO. Co warto wiedzieć o spółce i jej ofercie akcji 

Dwa segmenty działalności

Działalność Dr Irena Eris skupia się przede wszystkim na segmencie kosmetycznym, który generuje 78% przychodów grupy. Składa się on z trzech podsegmentów: premium, dermokosmetyków i masowego. W segmencie premium wyróżnia się marka Dr Irena Eris, oferująca kosmetyki najwyższej jakości. Dermokosmetyki reprezentowane są przez marki Pharmaceris i Emotopic, natomiast segment masowy obejmuje marki Lirene i Under 20.

Dr Irena Eris posiada własne centrum naukowe, w którym pracuje ponad 30 specjalistów. Firma rozwija także sieć instytutów kosmetycznych, posiadając obecnie 27 salonów. Posiada również nowoczesny zakład produkcji kosmetyków w Piasecznie, który jest systematycznie rozbudowywany od 1993 roku. W 2022 roku spółka przejęła Sulphur, producenta leków OTC i kosmetyków uzdrowiskowych. Cały segment kosmetyczny zatrudnia ponad 500 pracowników.

Drugim filarem działalności spółki Dr Irena Eris jest segment hotelarski premium. Grupa jest operatorem sieci trzech luksusowych hoteli SPA, z których każdy posiada instytut kosmetyczny Dr Irena Eris. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie spółki, sieć Hoteli SPA Dr Irena Eris cieszy się uznaniem jako jedne z najbardziej renomowanych i ekskluzywnych obiektów na polskim rynku SPA. Dodatkowo, w długoterminowych planach zarządu znajduje się budowa czwartego hotelu w Świnoujściu.

Oferta akcji i debiut na GPW Dr Irena Eris

Grupa Dr Irena Eris planuje pozyskać około 140 milionów złotych netto w celu realizacji strategii i dalszego rozwoju, w tym poprzez przejęcia. Spółka ma zamiar sfinansować akwizycję firm lub marek kosmetycznych w Polsce lub innych krajach europejskich, przeznaczając na ten cel większość zebranej kwoty, czyli do 120 milionów złotych. Dodatkowo, około 80 milionów złotych zostanie przeznaczone na wzmocnienie dalszego, organicznego wzrostu na rynkach zagranicznych. Planuje się również wejście na rynki Ameryki Północnej.

Trwają już zapisy na akcje w transzy inwestorów indywidualnych, które zakończą się już jutro, we wtorek, 27 czerwca o godzinie 11:59. Cena maksymalna obowiązująca w zapisach wynosi 12,80 zł za akcję.

Transza dla inwestorów indywidualnych obejmie do 10% wszystkich oferowanych akcji.

Po zamknięciu zapisów, w dniu 27 czerwca zostanie ustalona ostateczna cena. Przydział akcji nastąpi 5 lipca, a około dwa tygodnie później akcje oraz prawa do nowo emitowanych akcji zadebiutują na głównym rynku GPW.

Harmonogram oferty akcji Dr Irena Eris

TerminEtap
19 czerwca 2023 r.Publikacja prospektu i ceny maksymalnej
20 – 27 czerwca 2023 r. (w dniu 27 czerwca 2023 r. do godz. 11:59)Okres przyjmowania zapisów od inwestorów indywidualnych
20 czerwca 2023 r.Rozpoczęcie procesu budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych
27 zerwca 2023 r.Zakończenie procesu budowania księgi popytu
27 czerwca 2023 r.Ustalenie i opublikowanie informacji o ostatecznej cenie i liczbie akcji oferowanych poszczególnym kategoriom Inwestorów
28 czerwca – 3 lipca 2023 r. Okres przyjmowania zapisów od inwestorów instytucjonalnych 
4 lipca 2023 r.Ewentualne przyjmowanie zapisów składanych przez inwestorów zastępczych
5 lipca 2023 r. Przydział akcji oferowanych i zamknięcie oferty 
około 2 tygodnie od dnia przydziałuPrzewidywany pierwszy dzień notowania akcji istniejących i praw do akcji (PDA) na GPW
około 6 tygodni od dnia przydziałuPrzewidywany pierwszy dzień notowania akcji nowej emisji (akcje po PDA) na GPW

Zobacz także: Debiuty, oferty akcji, IPO, artykuły i analizy w Strefie Inwestorów 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.