Scanway, zamyka IPO akcji po cenie maksymalnej. Popyt przekroczył kilkukrotnie wartość oferty
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
29 cze 2023, 17:47

Scanway kończy IPO i szykuje się do debiutu na Newconnect. Popyt przekroczył kilkukrotnie wartość oferty

W zakończonej ofercie publicznej polskiej spółki z sektora kosmicznego, Scanway, inwestorzy złożyli zapisy na kilkukrotnie więcej akcji niż było oferowane. Oferta zakończyła się sukcesem i pozyskaniem gotówki na dalszy rozwój projektów. Spółka ma zadebiutować na NewConnect w III kw. 2023 r.

W ofercie publicznej Scanway uplasował wszystkie 200 000 akcji oferowanych przy cenie emisyjnej wynoszącej 45 zł, co przekłada się na pozyskanie 9 mln zł na prace rozwojowe działu zaawansowanej wizji maszynowej oraz linii produkcyjnej instrumentów satelitarnych i systemów wizyjnych.

Zapisy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów, którzy zapisali się na kilkukrotnie więcej akcji niż było dostępnych.

„Dziękuję inwestorom, którzy poświecili swój czas na zapoznanie się z działalnością naszej Spółki i podjęli decyzję o wzięciu udziału w ofercie. Wierzę, że skuteczna realizacja przyjętej strategii rozwoju przełoży się na kontynuację wysokiego tempa wzrostu Scanway i wynagrodzi okazane nam zaufanie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu naszej oferty publicznej i przede wszystkim zainteresowania, jakie wygenerowała ona pośród inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Popyt na nasze akcje kilkukrotnie przewyższył wielkość oferty” – mówi Jędrzej Kowalewski, prezes zarządu Scanway.

Zarząd zakłada, że dzięki m.in. pozyskanym środkom, osiągnie cele strategiczne w najbliższych trzech latach, czyli wzrost przychodów z działalności przemysłowej do 14-18 mln zł przy marży ok. 30-35% oraz wzrost przychodów z działalności kosmicznej do 14-18 mln zł przy marży ok. 40-45%.

Zobacz także: Scanway, spółka z sektora kosmicznego, prowadzi emisję akcji i zapowiada debiut na NewConnect. Co warto wiedzieć 

Debiut Scanway na NewConnect

Udane przeprowadzenie oferty publicznej spółki kosmicznej wskazuje na zainteresowanie inwestorów tym szybko rozwijającym się segmentem. Na giełdzie mamy już jedną spółkę z sektora, Creotech, a drugą ma być właśnie Scanway.

„Polski sektor kosmiczny ma przed sobą bardzo dobre perspektywy, a my chcemy być jednym z przykładów, który potwierdzi, że giełda może być doskonałym wsparciem dla rozwoju ambitnych zespołów z naszej branży. Jesteśmy dumni, że będziemy drugim reprezentantem tego sektora na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Rynek NewConnect traktujmy jako początek naszej drogi giełdowej” - dodaje Jędrzej Kowalewski.

Scanway zamierza zadebiutować na alternatywnym rynku NewConnect już w III kwartale tego roku. Ambicje zarządu tu się nie kończą. Spółka w następnym kroku zamierza przenieść notowania na parkiet podstawowy GPW.

Zobacz także: Biznes w kosmosie. Na czym polskie spółki mogą zarabiać w przestrzeni kosmicznej - Jędrzej Kowalewski, Podcast 21% rocznie

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.