IPO Murapol: ostatni dzień zapisów na akcje
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
05 gru 2023, 09:00

Ostatni dzień zapisów na akcje w ofercie Murapolu

Już tylko dziś, we wtorek 5 grudnia można zapisać się na akcje w ofercie akcji Murapol, jednego z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce. Główny udziałowiec oferuje część akcji o łącznej wartości niemal 0,5 mld zł. Murapol zamierza zadebiutować na GPW już w połowie grudnia.

W ramach oferty akcji Murapolu inwestorzy mogą nabyć akcje już istniejące należące do głównego akcjonariusza firmy. Nie będzie prowadzona emisja nowych akcji, co oznacza, że spółka nie pozyska nowych środków finansowych z tej transakcji. AEREF V PL Investment S.à r.l., planuje sprzedać do 25% swoich udziałów w Murapolu, z możliwością zwiększenia tej ilości do 35%, jeśli zainteresowanie rynku będzie wysokie. Warto zaznaczyć, że część osób związanych z zarządem i radą nadzorczą spółki zamierza objąć łącznie ok 5% udziałów w kapitale zakładowym spółki.

Grupa Murapol jest obecna na rynku od ponad 20 lat i jest jednym z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce. Oferuje głównie mieszkania dwu- i trzypokojowe w segmencie „afordable” i „afordable premium”.

Spółka jest mocno zdywersyfikowana geograficznie. Jest obecna w 19 polskich miastach, w tym w dużych metropoliach i mniejszych ośrodkach regionalnych. Do końca września 2023 roku firma zrealizowała 411 budynków, sprzedała około 29,8 tysiąca mieszkań i posiadała bank ziemi na kolejne 19,8 tysiąca lokali.

Zobacz także: Debiut Murapol: analiza IPO. Co warto wiedzieć o spółce

Model biznesowy Murapol

Grupa Murapol wyróżnia się zintegrowanym modelem biznesowym obejmujący nadzorem wewnętrznym wszystkie etapy inwestycyjne, od pozyskiwania gruntów po sprzedaż. Posiada duży dział akwizycji gruntów i własną pracownię architektoniczno-inżynieryjną, największą w Polsce, pracującą wyłącznie dla grupy.

Murapol stosuje technologie takie jak BIM (Building Information Modeling) w projektowaniu i budżetowaniu. Proces budowlany jest również zintegrowany, z wykorzystaniem ultra-wystandaryzowanego procesu „Unit 94”. Firma wyróżnia się na rynku sprzedaży poprzez sieć 25 biur sprzedaży, sprzedając 80% lokali przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie.

Grupa Murapol celuje w lokalizacje „middle-rings”, czyli nie centra, ale też i nie przedmieścia miast. Inwestuje w dzielnicach dobrze skomunikowanych z centrum.

Oferta akcji Murapol

W ofercie akcji inwestorzy mogą składać zapisy do dziś, czyli do 5 grudnia. Cena maksymalna, obowiązująca w zapisach transzy inwestorów indywidualnych, została ustalona na poziomie 35 zł za akcję.

Inwestorzy indywidualni mają możliwość składania zapisów na akcje Murapol w biurach obsługi klienta firm inwestycyjnych, które są częścią konsorcjum detalicznego. Istnieje także opcja złożenia zapisu osobiście w wybranej placówce, jak również za pośrednictwem telefonu lub Internetu, w zależności od zasad przyjętych przez poszczególne biura wchodzące w skład konsorcjum.

Poniżej przedstawiamy pełną listę członków konsorcjum detalicznego, którzy przyjmują zapisy na akcje Murapolu:

 • Biuro Maklerskie Santander Bank Polska S.A.
 • Biuro Maklerskie Bank Polska Kasa Opieki S.A.
 • Dom Maklerski BDM S.A.
 • IPOPEMA Securities S.A.
 • Biuro Maklerskie ING Bank Śląski S.A.
 • Biuro Maklerskie Alior Bank S.A.
 • Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 • Trigon Dom Maklerski S.A.
 • Biuro Maklerskie mBank S.A.
 • Biuro Maklerskie Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.
 • Noble Securities S.A.

Według harmonogramu, już jutro 6 grudnia zostanie opublikowana informacja dotycząca ostatecznej ceny akcji oferowanych zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych, a także szczegóły dotyczące ostatecznej liczby akcji dostępnych w ofercie oraz ich podziału między poszczególne grupy inwestorów. Następnie, 13 grudnia nastąpi przydział akcji.

Zakładanym terminem debiutu na głównym rynku GPW jest piątek 15 grudnia, ale ostateczną datę przedstawi zarząd Giełdy kilka dni przed planowanym pierwszym dniem notowań.

Zobacz także: Debiuty, IPO, analizy i artykuły w Strefie Inwestorów

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.