Polscy emeryci w rok zarobili na CD PROJEKT 2,4 mld zł | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
24 lip 2018, 08:04

Polscy emeryci w rok zarobili na CD PROJEKT 2,4 mld zł

Skok notowań akcji najpopularniejszego polskiego producenta gier przysłużył się także polskim emerytom. OFE zaangażowane w akcje CD PROJEKT zarobiły na czysto w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 2,4 mld zł.

Wysoki udział OFE w CD PROJEKT

Mogłoby się wydawać, że otwarte fundusze emerytalne zainteresowały się polskim producentem gier dopiero jak zaczął gwałtownie zyskiwać na popularności, lub gdy wszedł do indeksu WIG20. Nic bardziej mylnego.

Już w połowie 2014 roku OFE były w posiadaniu pokaźnego pakietu akcji CD PROJEKT. Sześć funduszy emerytalnych obejmowało 18,8% akcji. Trzy z nich OFE Aviva BZ WBK, OFE Pocztylion oraz OFE PZU Złota Jesień trzymają akcje CD PROJEKT w portfelu do dziś, a nawet zwiększają ich ilość.

Przypomnijmy, że w tamtym czasie kurs akcji aktualnej gwiazdy WIG20 był w okolicach 15 zł, a cała wartość rynkowa spółki wynosiła „ledwie” 1,5 mld zł, zaś debiut trzeciej części Wiedźmina miał dopiero nastąpić za rok.

Zobacz także: "Trudno mówić o bańce spekulacyjnej patrząc na cały rynek producentów gier" - rozmowa z Markiem Jachem, zarządzającym OFE Aviva

2,4 mld zł w rok dla emerytów

Jak się okazało po czterech latach, była to bardzo dobra decyzja. Rok później akcje CD PROJEKT były już o 70% wyżej. W połowie 2016 roku inwestorzy zyskali kolejne 23%. Potem było tylko lepiej. Przez kolejny rok, do lipca 2017 r., notowania CD PROJEKT wzrosły o 165%, a w następnych 12 miesiącach, czyli do dziś, kolejne 137%.
 

Udział OFE w akcjonariacie CD PROJEKT od połowy 2014 r do dziś (niebieski) oraz wartość ich pakietu akcji (pomarańczowy).

Wykres


Tylko w ostatnim roku, uwzględniając zmiany w akcjonariacie, emeryci lokujący pieniądze w OFE zyskali na na akcjach największej polskiej spółki gamingowej ok. 2,4 mld zł. Obecnie aż 12 funduszy emerytalnych ma pakiety akcji spółki. Największy z nich posiada OFE Nationale-Nederlanden ma 5,7 mln akcji (6% wszystkich akcji spółki) o wartości ok 1,2 mld zł.

Zobacz także: GPW powinna wykorzystać świetną koniunkturę na akcjach producentów gier i odwrócić negatywny trend w liczbie IPO i obrotach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.