Jak oszczędzać na emeryturę powinien Millenials
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
12 kwi 2019, 07:00

Emerytura Millenialsa - jak oszczędzać na emeryturę powinni dzisiejsi trzydziestolatkowie

Millenialsi są dobrze wykształceni i zapewne popracują długo. Jednak od samego początku karier mają pod górkę (przez kryzys finansowy z lat 2007-09), a do tego dokonują życiowych wyborów, które mogą negatywnie wpłynąć na wysokość ich emerytur. Jak Millenialsi powinni oszczędzać na emeryturę?

Millenialsi nie są w komfortowym położeniu, jeśli chodzi o oszczędzanie na emeryturę. Tak wynika z raportu „How Will Retirement Saving Change by 2050? Prospects for the Millennial Generation” stworzonego przez think tank Brookings Institute. Autorami opracowania są William G. Gale, Hilary Gelfond oraz Jason Fichtner. Należy pamiętać, że prezentowane dane dotyczą USA.

Czynniki które sprzyjają emeryturze Millenialsów

Naukowcy z instytutu Brookings przyjęli perspektywę roku 2050. Wtedy przedstawiciele pokolenia Millenialsów będą mieli między 54 a 69 lat. Według Gale’a, Gelfond oraz Fichtnera Millenialsi będą pod pewnymi względami w o wiele lepszej sytuacji przed-emerytalnej i emerytalnej, niż poprzednie pokolenia.

Powody? Najważniejsze to:

  • Wyższy poziom edukacji (60% Millenialsów ma co najmniej wykształcenie średnie).
  • Dłuższy okres produkcyjny (pracy), a więc i składkowy (w trakcie ostatnich 50 lat średnia oczekiwana długość życia urosła z 67 lat do 76 lat dla mężczyzn i z 73 lat do 81 lat dla kobiet).

Zobacz także: 7 mitów o tym jak inwestują Millenialsi, które rozwiewa najnowsze badanie z USA

Dlaczego Millenialsi nie będą mieć łatwo podczas oszczędzania na emeryturę

Millenialsi będą też jednak, pod pewnymi względami, w gorszej sytuacji emerytalnej, niż poprzednie pokolenia. Głównie z następujących powodów:

  • Znaczącą część emerytury muszą zapewnić sobie na własną rękę (z uwagi na rosnącą niewydolność systemów emerytalnych).
  • Później zawierali związki małżeńskie i później mieli dzieci, więc w wieku przed-emerytalnym wciąż mogą ponosić koszty utrzymania rodziny. (Średni wiek zawarcia ślubu wzrósł z 21 lat dla kobiet i 24 lat dla mężczyzn w przypadku pokolenia baby-boomers do 27 lat I 29 lat dla Millenialsów).
  • Zaczynali karierę w trakcie i po kryzysie finansowym z lat 2007-09, więc zarabiali na początku mniej, niż poprzednie pokolenia, albo mają gorsze pracownicze zabezpieczenia emerytalne.
  • Prawdopodobnie w okresie składkowania Millenialsów tempo rozwoju gospodarczego będzie niższe, niż w trakcie składkowania poprzednich pokoleń, więc trudniej będzie im zgromadzić odpowiednią sumę.

Co ciekawe, z badań wynika, że Millenialsi mają co prawda mniej oszczędności, niż przedstawiciele poprzednich pokoleń w ich wieku, ale z drugiej strony są też mniej zadłużeni (pomimo mitycznych kredytów na edukację).

Mediana wieku, w którym zawierane jest pierwsze małżeństwo w USA

slub

Mediana majątku młodych gospodarstw domowych w USA w danym roku

majątek

Jakie płyną z tego wnioski dla Millenialsów? Niestety, ich życie generalnie upłynie pod znakiem niepewności. Od samego startu kariery wiatr wieje im w oczy, są obecnie biedniejsi niż ich rodzice, gdy byli w ich wieku. Całe szczęście, że popracują zapewne dłużej, niż poprzednie pokolenia. Muszą wykorzystać swoją wiedzę (wysoki poziom wykształcenia), by inwestować lepiej, niż rodzice i dziadkowie – to jedyna rada, jaką znajdują dla Millenialsów analitycy Brookings Institute. Nam wydaje się, że Millenialsi przede wszystkim muszą szukać wysokich stóp zwrotu na rynkach kapitałowych, nie bojąc się inwestować w spółki z sektora nowych technologii.

Źródło wykresów: Brookings Institute

Zobacz także: Millenialsi słuchają porad Warrena Buffetta - zwłaszcza tej najsłynniejszej „kupuj gdy leje się krew”

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.