7 mitów o tym jak inwestują Millenialsi, które rozwiewa najnowsze badanie z USA
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
27 lis 2018, 09:23

7 mitów o tym jak inwestują Millenialsi, które rozwiewa najnowsze badanie z USA


Inwestor z pokolenia Millenialsów chce przejść na wczesną emeryturę, najlepiej w okolicach 40-tki. Nie ufa branży inwestycyjnej. Jest fanem nowoczesnych technologii pomagających w lokowaniu kapitału. Czy aby na pewno?


Istnieje kilka mitów na temat przedstawicieli pokolenia Millenialsów jako inwestorów. Chodzi o ludzi urodzonych w latach 1982-2000. Mitom tym przyjrzało się CFA Institute do spółki z fundacją FINRA.

Badanie CFA Institute i FINRA objęło grupę blisko 3 tys. Millenialsów. Wśród nich byli aktywni inwestorzy, tacy którzy nie mieli żadnego rachunku inwestycyjnego oraz ci, którzy mieli tylko konto emerytalne.

Poniżej prezentujemy 7 mitów o postawach finansowych Millenialsów oraz to, w jaki sposób zweryfikowało je badanie CFA Institute / FINRA.

1. Millennialsi mają bardzo ambitne cele inwestycyjne, np. przejść na emeryturę w wieku 40 lat

Często mówi i pisze się, że Millenialsi pragną wczesnej emerytury. Z angielska jest ta postawa określana mianem FIRE (Financial Independence, Retire Early, czyli „finansowa niezależność, wczesna emerytura”).

Okazuje się jednak, że tylko 3% przedstawicieli tego pokolenia chce tak naprawdę wczesnej emerytury (przed 50-ką). Większość Millenialsów, którzy nie inwestują, twierdzi nawet, że nigdy nie przejdzie na pełną emeryturę (bo nie będzie ich na to stać). 40% z nich żyje „od pierwszego do pierwszego” (starcza im tylko na rachunki i zaspokojenie podstawowych potrzeb).

2. Millenialsi mało inwestują, bo zarabiają niewiele albo są zadłużeni

To prawda. Wielu Millenialsów nie ma wystarczających środków, by inwestować. Dużym problemem jest też brak wiedzy z zakresu finansów.
 

Główne przeszkody dla których Millenialsi nie inwestują

1

Zobacz także: To już prawdziwa gandziowa hossa! Millenialsi przenoszą swój kapitał z kryptowalut do spółek produkujących marihuanę

3. Millenialsi są zarozumiali, także jako inwestorzy

Mit. Badanie CFA Institute i FINRA wykazało, że ci, którzy nie inwestują, często nie robią tego dlatego, iż są świadomi swoich ograniczeń. Brak wiedzy z zakresu finansów działa tutaj jako hamulec.

4. Millenialsi nie ufają branży inwestycyjnej

Nieprawda. Aż 90% Millenialsów posiadających rachunki inwestycyjne twierdzi, że ma co najmniej średnie zaufanie do branży finansowej (47% ma duże lub bardzo duże zaufanie). Spośród tych, którzy nie inwestują, tylko 37% mówi, że nie ma za grosz zaufania do branży finansowej.
 

Powody dla których Millenialsi nie korzystają z pomocy doradców inwestycyjnych

2

5. Millennialsi uważają, że trzeba mieć dużo pieniędzy, by inwestować

Nieprawda. Większość przedstawicieli tego pokolenia uważa, że wystarczy mieć co najmniej 15 tys. zł, by móc korzystać z porad doradcy inwestycyjnego. Za to aż 77% Millenialsów uważa, że prowizje za doradztwo sięgają aż 5% i więcej, co nie jest prawdą (przynajmniej nie w USA).

6. Millenialsi wolą robo-doradców od tradycyjnych

Przedstawiciele tego pokolenia uchodzą za bardzo nowoczesnych, obeznanych z najnowszymi technologiami. Ale nie przekłada się to na ich praktykę inwestycyjną. Aż 37% Millenialsów nie wie, co to jest robo-doradztwo (które w USA oferują takie firmy, jak Merril Lynch, Betterment czy Wealthfront). Tylko 3% Millenialsów korzystało już z takiej usługi, a tylko 11% rozumie, o co w tej usłudze chodzi. 16% Millenialsów twierdzi, że jest zainteresowanych tego rodzaju usługami finansowymi.

7. Millenialsi są homogeniczną grupą, także jeśli chodzi o postawy wobec inwestowania

Kolejny mit. Występują duże różnice między Millenialsami. Linia podziału przechodzi przede wszystkim poprzez ich pochodzenie. Millenialsi miejscy są bardziej optymistycznie nastawieni do przyszłości i częściej inwestują. Millenialsi z terenów wiejskich są pesymistyczni i rzadko inwestują, bo najczęściej nie mają po prostu na to środków.

Duża różnica rysuje się także między kobietami a mężczyznami. W tym pokoleniu kobiety są dość niepewne, jeśli chodzi o przyszłość i poruszanie się w świecie finansów. Twierdzą, że nie mają ani wiedzy, ani oszczędności, by inwestować.

Tak więc, spośród 7 mitów o Millenialsach - inwestorach tylko jeden został potwierdzony. Wielu po prostu zarabia zbyt skromnie, lub jest zbyt mocno zadłużonych, by inwestować. Ich niechęć do zakładania rachunków inwestycyjnych nie wynika wcale z braku zaufania do branży finansowej. A ci, którzy są aktywmi inwestorami, wcale nie robią sobie nadziei na emeryturę przed 40-ką.

Źródło wykresów: Raport CFA / FINRA “Uncertain Futures: 7 Myths about Millennials and Investing”

Zobacz także: Millenialsi słuchają porad Warrena Buffetta - zwłaszcza tej najsłynniejszej „kupuj gdy leje się krew”

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.