Spółki wypłacające dywidendy obok obligacji powinny być ważną częścią portfela na emeryturze
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
30 paź 2019, 06:50

Spółki wypłacające dywidendy powinny być ważną częścią portfela emerytalnego

Akcje spółek dywidendowych stały się bardzo atrakcyjne w epoce ultra-niskich stóp procentowych i ujemnego oprocentowania obligacji rynków rozwiniętych. Zapewniają stabilność i dochód pasywny, co może być szczególnie atrakcyjne dla portfeli emerytalnych. Trzeba jednak uważnie dobierać spółki dywidendowe do portfela, bo tutaj również czai się ryzyko inwestycyjne.

Oprocentowanie obligacji na większości z rozwiniętych rynków jest tak nikłe, że rozsądniejszą alternatywą dla portfeli emerytalnych wydają się spółki dywidendowe – wskazują analitycy firmy Epoch w raporcie „Dividend-Paying Equities as a Consistent Source of Income for Pension Plans”.

Dywidendy lepsze niż obligacje

„Oprocentowanie obligacji na wielu rynkach jest tak niskie, że o wiele bardziej atrakcyjne wydają się akcje spółek dywidendowych, mimo że zaszyte jest w nich większe ryzyko” – uważają analitycy Epoch. Wskazują, że 10-letnie obligacje niemieckie, japońskie czy duńskie mają ujemne oprocentowanie. Według serwisu Bloomberg dług o wartości 17 bln USD ma ujemne oprocentowanie. Nic dziwnego, że inwestorzy – zarówno indywidualni, jak i instytucjonalni – szukają zamienników.

Portfel przeważony w akcjach spółek dywidendowych o odpowiedniej charakterystyce pozwala na osiąganie stabilnej stopy zwrotu – wynika z analizy Epoch. Co więcej, taki portfel okazał się w ostatnich latach niezwykle stabilny na tle portfela przeważonego w teoretycznie bezpieczniejszych obligacjach.

1. Notowania portfela akcji dywidendowych Epoch na tle Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond Index

1

Zobacz także: Ostatni dzień aby otrzymać dywidendę ze spółki Ambra sięgającą 4%

Jak dobrać spółki dywidendowe do portfela

Spółki dywidendowe mają ukryte zalety. „Należy pamiętać, że stopa dywidendy zazwyczaj zwiększa się wraz z rozwojem przedsiębiorstwa i wraz ze wzrostem zysków” – podkreślają analitycy firmy Epoch.

Uwaga: wysokie dywidendy nie są jednak zawsze i wszędzie znakiem pozytywnie świadczącym o spółce. Dlatego, zdaniem analityków firmy Epoch, należy dogłębnie przeanalizować sytuację spółki, której akcje chcemy włożyć do portfela. Należy spojrzeć na jej przepływy pieniężne, na politykę dywidendową, na jakość zarządu i na plany jakie deklaruje on wobec rozwoju biznesu. Trzeba też pamiętać, że czasami całe branże przestają wypłacać dywidendy albo znacznie ograniczają ich wysokość – tak stało się z branżą finansową (bankową) po kryzysie z lat 2007-09.

To dlatego zalecana jest duża aktywność inwestorów w zakresie zarządzania portfelem akcji dywidendowych. Taka postawa może przynieść bardzo dobre efekty, co widać na poniższej tabelce. Przedstawia ona wyniki wbranych kategorii aktywów, w tym aktywnie zarządzanego portfela akcji dywidendowych.

2. Stopy zwrotu i zmienność wybranych klas aktywów w horyzoncie 10 i 15-letnim

2

Właściwie wybrane spółki dywidendowe mogą stanowić dużą wartość dodaną w portfelu emerytalnym, generując stabilny dochód pasywny. Szczególnie ważne staje się to dla funduszy emerytalnych, z których zaczyna wypływać więcej pieniędzy, niż do nich wpływa, gdyż zaczynają wypłacać coraz większe sumy coraz liczniejszej grupie uprawnionych do poboru emerytury – zwracają uwagę analitycy firmy Epoch. Jednak akcje płacące przyzwiote dywidendy to może być także aktywo obecne w portfelu inwestora indywidualnego, który nie szuka już dynamicznego wzrostu, ale raczej stałego dochodu, a wzrost może się pojawić jako miły bonus.

Źródła wykresów: Epoch

Zobacz także: Zysk PKN Orlen w dół, ale rosną szanse, że dywidenda za 2019 rok będzie rekordowa

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.