Galeria 9 najlepszych inwestorów na świecie – oto jakie stopy zwrotu osiągali | StrefaInwestorow.pl
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
11 lip 2015, 08:03

Galeria 9 najlepszych inwestorów na świecie – oto jakie stopy zwrotu osiągali

Galeria 9 najlepszych inwestorów na świecie – oto jakie stopy zwrotu osiągaliW inwestowaniu, tak jak w każdej innej branży, jest cała rzesza dobrze zarabiających i świetnie radzących sobie osób. O większości z nich z pewnością nigdy nie usłyszymy, ale jest pewna grupa, która podjęła się zarządzania nie tylko swoimi pieniędzmi. Sprawdźmy jak sobie radzili najlepsi z najlepszych inwestorów zarządzający funduszami. Na tej podstawie ocenimy jakich średnich stóp zwrotu może oczekiwać doświadczony inwestor, w ciągu całej kariery inwestycyjnej. Przyjrzyjmy się sylwetkom 9 popularnych zarządzających funduszami inwestycyjnymi, którzy prowadzili portfele klientów przez dziesięciolecia.

John Neff, źródło Youtube
Następna strona >>

John Neff – średnia roczna stopa zwrotu: 13,7%; 31 lat inwestowania (od 1964 r. do 1995 r.)

„Nie jest proste robić rzeczy niepopularne, ale właśnie w ten sposób masz szansę zarobić pieniądze. Kup akcje, które źle wyglądają dla przeciętnego inwestora i poczekaj aż zostanie rozpoznana ich prawdziwa wartość.”

John Neff prowadził fundusz Vanguard's Windsor między 1964 a 1995 rokiem. Przez 31 lat kariery aż 22 razy miał lepszą roczną stopę zwrotu niż indeks S&P 500. Jego styl inwestycyjny był połączeniem podejścia inwestowania w wartość z kontraiańskim. Kupował akcje firm niezależnie od ich wielkości, ale koniecznie z dobrej branży i z niskimi wartościami wskaźnika C/Z. Ulubioną taktyką było kupowanie akcji z popularnej branży zaraz po podaniu przez media złych wiadomości. Uważał też, że istotną częścią analizy spółki jest spotkanie się i porozmawianie z zarządem, lub chociażby dokładne sprawdzenie wskaźników fundamentalnych.

Osiągnął średnią roczną stopę zwrotu 13,7% w porównaniu do 10,06% dla S&P 500 w tamtym czasie (uwzględniając dywidendy). Pozornie wydaje się to niewiele lepszym osiągnięciem od inwestowania w indeks, ale w ciągu 31 lat jest to różnica na każdym zainwestowanym dolarze pomiędzy zyskiem 52,5 dolarów, a 18,5 dolara. Czyli na końcu prawie trzykrotnie więcej kapitału posiadał inwestor powierzający pieniądze jemu pod zarządzanie niż inwestor funduszu indeksowego.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost