Nintendo Switch sprzedało więcej konsol niż XBOX ONE. Które poskie spółki mogą na tym skorzystać.
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
10 lut 2020, 07:31

Nintendo Switch bije rekordy popularności. Które polskie spółki gamingowe mogą na tym skorzystać?

Nintendo Switch odnotowuje rekordową sprzedaż, a to oznacza, że polskie spółki produkujące i portujące gry na przenośne konsole mogą na tym również zyskać.

Nintendo opublikowało ostatnio wyniki finansowe, które w ostatnim kwartale 2019 roku były napędzane sprzedażą konsol Switch. Jak wynika z raportu, w ostatnich trzech miesiącach zeszłego roku sprzedano blisko 11 mln egzemplarzy konsol. Jest to rekordowa liczba. To oznacza, że spółka sprzedała dotychczas ponad 52 mln sztuk przenośnych urządzeń.

Liczba sprzedanych konsol Nintendo Switch przebiła już sprzedaż SNES (Super Nintendo Entertainment System), a według nieoficjalnych danych nawet samego Xboxa One. Kilka miesięcy temu oszacowano, że Microsoft sprzedało prawie 47 mln sztuk.

Na giełdowym parkiecie mamy kilka spółek gamingowych, które specjalizują się w produkcjach na konsole Nintendo Switch. Sprawdzamy, które studia mogą zyskać na rosnącej popularności przenośnych konsol.

Zobacz także: Najbardziej wyczekiwane polskie gry na Steama w 2020 roku

Przygody Geralta z Rivii na Nintendo Switch

CD PROJEKT nie jest spółką, która specjalizuje się w produkcji gier na przenośną konsolę, jednak ich flagowy tytuł, czyli Wiedźmin III został wydany na Nintendo Switch. Pewnie zastanawiacie się jak to możliwe, że taka duża gra zmieściła się do Switcha, ale Wiedźmin działa fenomenalnie. Premiera odbyła się już w październiku 2019 roku. Największa polska spółka gamingowa przygotowała zarówno wersję pudełkową jak i cyfrową za pośrednictwem Nintendo Shop.

- W skład Edycji Kompletnej wchodzi gra Wiedźmin 3: Dziki Gon, dodatki fabularne Serca z Kamienia oraz Krew i Wino, a także 16 darmowych DLC. Łącznie tytuł oferuje ponad 150 godzin przygód, które, dzięki unikatowemu charakterowi Nintendo Switch, gracze mogą przeżywać grając zarówno w domu, jak i poza nim, np. w podróży – poinformowała spółka.

Za sprawą sukcesu serialu Wiedźmin na Netlfixie, gra ponownie bije rekordy popularności wśród fanów opowieści o Geralcie z Rivii. To może się również przełożyć na sprzedaż wersji przeznaczonej na Nintendo Switch i jednocześnie wyniki finansowe spółki za IV kwartał 2019 roku.

CD PROJEKT zdecydowało się na wydanie kolejnej produkcji na Nintendo Switch. Kilka dni temu swoją premierę miał karciany tytuł Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści. Gra na przenośną konsolę powstała we współpracy ze studiem Crunching Koalas. Jest ona dostępna w dystrybucji cyfrowej w sklepie Nintendo eShop.

Zobacz także: Dziś premiera gry Wiedźmin 3 na Nintendo Switch

Ultimate Games wydawcą gier na Switcha

Ultimate Games to spółka, która jeszcze do niedawna była notowana na NewConnect, ale w połowie 2019 roku przeniosła swoje notowania na Główny Rynek GPW. Oprócz produkcji przeznaczonych na PC oraz konsole PS4 i Xbox One, wydaje również tytuły na Nintendo Switch.

Spółka ostatnio opublikowała szacunkowe wyniki finansowe za IV kwartał 2019 roku, z których wynika, że przychody osiągnęły blisko 9 mln zł. Na ich wzrost miały znaczący wpływ wydane produkcje właśnie na konsole Nintendo Switch. Jak podano w komunikacie spółki, w omawianym okresie miało miejsce 38 premier w Nintendo E-shop. Najważniejsze z nich to Thief Simulator, Car Mechanic Simulator 15, Hard West, Phantom Doctrine oraz Ultra Off Road Alaska.
 

ultimate games


W ostatnim czasie ultimate games wydało już kilka nowych produkcji m.in. Super Tennis, Motorcycle Mechanic oraz Demolish & Build.

Forever Entertainment jako specjalista w produkcji gier na Nintendo Switch

Jest to jedna z trzech największych spółek produkujących tytuły przeznaczone na konsole Nintendo Switch w ogóle. Jak podkreśla Forever Entertainment, planowane jest intensywne rozwijanie portfolio gier na przenośną konsolę. Sprzedaż tytułów na Switcha w porównaniu do innych urządzeń rośnie najszybciej od 2017 roku. Tymczasem najważniejsze premiery dopiero przed spółką.

W planach na I kwartał 2020 roku, spółka ma wiele premier na Nintendo Switch m.in. Rise Eterna, Shimmering Lagoon, Iesabel Remake oraz Green Hell. Jednak do najbardziej wyczekiwanych gier od Forever Entertainment należy Panzer Dragoon: Remake, który ma mieć premierę jeszcze „tej zimy”. Będzie ona dedykowana na wszystkie najważniejsze urządzenia.

Zobacz także: Akcje Forever Entertainment na historycznych maksimach przed premierą Panzer Dragoon: Remake

Portowanie gier od SONKI

SONKA to również spółka produkująca gry na Nintendo Switch oraz portująca gry na najważniejsze konsole na rynku. Dotychczasowym największym sukcesem własnym spółki jest tytuł Astro Bears, który został wydany na przenośne urządzenie. W planach jest już produkcja drugiej części gry, która zostanie oficjalnie zapowiedziana w IV kwartale 2020 roku.

Do tej pory SONKA przeniosła 10 gier na konsolę Nintendo Switch. Pierwszym jak i najważniejszym produktem, który został sprzedany w ponad 200 tys. kopii była gra The Way Remastered. Do najpopularniejszych tytułów należy również 911 Operators od spółki Games Operators.

- SONKA na chwilę obecną zamierza wydać 5 gier w 2020 r. Bedą one portowane na platformę Nintendo Switch. Wśród nich pojawią się znane tytuły z PC i mobile, takie jak: Unlucky Seven, BE-A Walker, Hamster Bob, Farm Tycoon i Car Mechanic Flipper. Gracze na swoich konsolach Nintendo będą mogli się wcielić m.in. w pilota mecha bojowego, który walczy z groźnymi tubylcami, chcąc ochronić od zagłady planetę Eldorado, albo zagrać w dobrze znanego flippera, w którym zamiast kuli odbija się samochody i wykonuje drifty – poinformowała spółka.

Najbliższą premierę, bo już 28 lutego, będzie mieć gra BE-A Walker na konsole Switch. To kolejny projekt spółki w ramach współpracy z Games Operators.

Zobacz także: SONKA będzie zarabiać na portowaniu gier Grupy PlayWay na konsole nowej generacji

Świeży debiutant z NewConnect, czyli Drageus Games

Kilka tygodni temu na rynku alternatywnym zadebiutował Drageus Games. Spółka działa na rynku gamingowym od 2017 roku i już wydała ponad 20 gier na Switcha. Pierwszym autorskim projektem studia była gra Tactical Mind, która zdobyła duże zainteresowanie graczy, w szczególności wśród miłośników szachów i warcabów.

- Flagowym i pierwszym autorskim projektem studia na platformie Nintendo Switch był tytuł Tactical Mind, gra strategiczna, która cały czas cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem graczy. Gra wymaga od użytkowników taktycznego myślenia oraz sprytu – powiedział Łukasz Mitan, prezes zarządu Drageus Games – W 2020 roku szykujemy dla graczy kolejne ciekawe tytuły dla fanów gier wideo, których wydanie planujemy już w pierwszym kwartale 2020 roku – dodaje.

Jedną z ostatnio wydanych gier jest Aborigenus, czyli gra platformowa o charakterze przygodowym z elementami RPG.

Aborigenus

Grupa PlayWay

Na koniec nie można zapominać o Grupie PlayWay. Największe hity portowane chociażby przez ultimate games na konsolę Switch, jak Car Mechanic Simulator czy Thief Simulator, to produkcje wewnętrznych zespołów spółki. Grupa korzysta na dynamicznie rosnącym rynku przenośnych konsol podwójnie - bezpośrednio czerpiąc zyski z portowania swoich tytułów i pośrednio poprzez udziały w spółkach, które porty, nie tylko jej gier, realizują. Wystarczy wspomnieć, że PlayWay ma znaczne udziały zarówno w spółce Ultimate Games jak i Sonka.

Oczywiście, są jeszcze spółki, które w swoim portfolio mają zarówno wersje na PC, konsole oraz platformę Nintendo Switch. Należą do nich m.in. Red Dev Studio oraz Moonlit Games. Coraz większa popularność przenośnych konsol, może napędzać wyniki polskich spółek.

Zobacz także: Wartość globalnego rynku gier w 2019 roku osiągnęła 149 mld USD i wzrosła o 7%. Rozwój rynku jednak zwolnił i jest niższy od prognoz

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.