SONKA chce zarabiać na portowaniu gier PlayWay na konsole nowej generacji
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
11 gru 2019, 13:15

SONKA będzie zarabiać na portowaniu gier Grupy PlayWay na konsole nowej generacji

Niedawny debiutant na NewConnect, czyli SONKA specjalizuje się w portowaniu gier, głównie na platformy Nintendo Switch. Ostatnio spółka zakomunikowała, że planuje wydać Bum Simulator na konsole nowej generacji – PlayStation 5 oraz Xbox Scarlett. SONKA już na początku roku podpisała umowę na wydanie symulatora bezdomnego w wersji na konsole Switch, PS4 oraz Xbox One.

Ostatnio pisaliśmy o bardzo dobrych wynikach finansowych Grupy PlayWay za III kwartał, które napędzają w głównej mierze przychody z gry Car Mechanic Simulator w wersji na konsole. Prezes Krzysztof Kostowski już zapowiedział, że docelowo wszystkie sensowne tytuły z portfolio grupy zostaną wydane na konsolach. Ten trend może wykorzystać notowana na NewConnect SONKA z grupy Playway, która specjalizuje się w portowaniu gier na Nintendo Switch oraz inne konsole.

Spółka w 2020 roku planuje również wydać kilka innych gier z portfolio m.in. PlayWaya czy CreativeForge Games.

- SONKA na chwilę obecną zamierza wydać 5 gier w 2020 r. Bedą one portowane na platformę Nintendo Switch. Wśród nich pojawią się znane tytuły z PC i mobile, takie jak: Unlucky Seven, BE-A Walker, Hamster Bob, Farm Tycoon i Car Mechanic Flipper. Gracze na swoich konsolach Nintendo będą mogli się wcielić m.in. w pilota mecha bojowego, który walczy z groźnymi tubylcami, chcąc ochronić od zagłady planetę Eldorado, albo zagrać w dobrze znanego flippera, w którym zamiast kuli odbija się samochody i wykonuje drifty – informuje spółka.

Zobacz także: SONKA z grupy PlayWay wchodzi na NewConnect. Co warto wiedzieć o spółce?

Debiut na NewConnect i plany na 2020

Jednym z głównych projektów, nad którym obecnie pracuje spółka, jest ten wykonywany dla 505 Games. SONKA wykona dla nich portowanie na wszystkie dostępne konsole, jednak nie podaje więcej szczegółów. Innymi projektami jest m.in. Farm Tycoon, który jest w fazie końcowej. Jest to gra inspirowana Farm Manager 2018 z Grupy PlayWay.

PlayWay zapowiedział ostatnio wydanie swoich najważniejszych tytułów na konsole. Jednym z nich będzie Bum Simulator, który docelowo będzie miał premierę w 2020 roku. SONKA będzie wydawcą wersji gry na najnowsze konsole, czyli PlayStation 5 oraz Xbox Scarlett.

Zobacz także: PlayWay liczy na debiut swoich najważniejszych tytułów na konsolach w I poł. '20 (wywiad)
 

SONKA działa na rynku gier od 2017 roku. Założycielami są Rafał Sankowski, który jest prezesem spółki oraz Bartosz Moniewski, wieceprezes zarządu. Obydwoje pracowali w Qubic Games. Jak podkreśla spółka, zarząd to osoby z wieloletnim doświadczeniem w produkcji gier na konsole firmy Nintendo.

Zarówno Rafał Sankowski jak i Bartosz Moniewski posiadają po 8,31% udziałów w akcjonariacie spółki. Największym udziałowcem jest Grupa PlayWay, która ma ponad 41%. Do akcjonariatu należą również Qubic Games (13,81%) oraz Aleksy Uchański (5%).

Główną działalnością spółki jest portowanie gier na konsole oraz komputery osobiste. Do tej pory SONKA przeniosła 10 gier na konsolę Nintendo Switch. Pierwszym i najważniejszym produktem, który został sprzedany w ponad 200 tys. kopii była gra The Way Remastered. Do najpopularniejszych tytułów należy 911 Operators od spółki Games Operators, należącej do PlayWaya.

Spółka zadebiutowała na NewConnect pod koniec października 2019 roku. Obecnie jej kapitalizacja wynosi ponad 20 mln zł.

Kurs akcji SONKA od debiutu na NewConnect

Sonka kurs akcji

Autorskie tytuły SONKI

Spółka notowana na NewConnect w swojej działalności stawia również na rozwój swoich autorskich projektów. Jednym z nich jest gra Astro Bears, która miała premierę w lipcu 2019 roku na konsole Nintendo Switch. SONKA odkupiła prawa autorskie do tytułu od Qubic Games.

Jak podkreśla spółka, pierwsze część Astro Bears to jedna z najczęściej polecanych gier imprezowych na Nintendo Switch. Co więcej, zarobiła ona ponad 20 razy więcej, niż koszt jej wytworzenia. Poza grą Astro Bears na Nintendo Switch, spółka przygotowuje produkty na urządzenia mobilne oraz grę planszową na tej licencji.

ASTRO BEARS

Gra Astro Bears oraz Astro Bears Party, na platformie Nintendo eShop zostały zakupione łącznie w liczbie 286 tys. sztuk. Twórcy planują wydanie drugiej części produkcji, a jej oficjalna zapowiedź została zaplanowana na IV kwartał 2020 roku. Gra zostanie wydana na platformy Switch, PS4, PS5, Xbox One oraz PC i dostępna będzie na rynkach europejskim, amerykańskim oraz japońskim. Planowany budżet przeznaczony na produkcję tytułu wyniesie ponad 1 mln zł.

Zobacz także: Cyberpunk 2077 to nie wszystko – premiery gier spółek z GPW i NewConnect na 2020

Rynek konsol Nintendo Switch

Założyciele spółki są specjalistami w tworzeniu gier na konsole Nintendo. Od 2017 roku, kiedy została założona SONKA, przeportowano 10 tytułów na Switcha, a w planach są kolejne produkcje. Konsole Nintendo Switch są obecne na międzynarodowym rynku dopiero dwa lata, a już odnotowano sprzedaż ponad 37 mln sztuk. Co ciekawe, konsole Nintendo Switch do wczoraj nie były dostępne na rynku chińskim. Dopiero 10 grudniu zadebiutowały wspólnie z firmą Tencent.

Jak podkreślono w raporcie Newzoo, rynek gier w 2018 roku osiągnął najwyższe wartości. Co więcej, był on rekordowy dla gier konsolowych, ponieważ jego wartość wzrosła o ponad 26%. Wynikało to z kilku czynników m.in. kontynuacja sukcesów Nintendo Switch.

Zobacz także: Wartość globalnego rynku gier w 2019 roku osiągnęła 149 mld USD i wzrosła o 7%. Rozwój rynku jednak zwolnił i jest niższy od prognoz

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.