EpicVR z grupy PlayWay planuje debiut na NewConnecte
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
12 lis 2020, 06:30

EpicVR z grupy PlayWay planuje debiut na giełdzie. Spółka chce realizować gry tylko w wirtualnej rzeczywistości

Kolejna spółka stawia na produkcję gier w wirtualnej rzeczywistości. Na warszawską giełdę zmierza EpicVR, dotychczas oferujący szkolenia oraz narzędzia marketingowe VR.

Wirtualna rzeczywistość ma coraz mocniejszą pozycję na rynku gier. Świadczy o tym m.in. rosnąca liczba spółek z ekspozycją na VR. Aktualnie na warszawskiej giełdzie mamy kilka podmiotów działających w tej branży m.in. Carbon Studio. Niektóre spółki dodają produkcje gier VR, aby dywersyfikować swój portfel. Jedną z nich jest wspomniany EpicVR.

VR-owe ramię PlayWaya

EpicVR od kilku lat działa na rynku wirtualnej rzeczywistości. Jednak do tej pory specjalizował się w tworzeniu narzędzi marketingowych oraz szkoleń w VR. Teraz spółka zdecydowała się na pre-produkcje kilku gier przeznaczonych na gogle wirtualnej rzeczywistości. Docelowo ma to być główny filar biznesu spółki. Jednym z udziałowców jest grupa PlayWay.

„W ciągu ostatnich 7 lat działalności zespołu stworzyliśmy wiele szkoleniowych i edukacyjnych gier dla znanych polskich i zagranicznych marek. Realizacja projektów biznesowych daje stabilne przychody i pomaga w dalszym rozwoju naszej spółki. Naturalnym krokiem na ścieżce rozwoju było dla nas zagospodarowanie rynku rozwiązań konsumenckich, czyli właśnie gier VR” – mówi Adrian Łapczyński, prezes EpicVR. „Potencjał gier VR w ostatnich 2-3 latach dynamicznie wzrósł. Kolejne prognozy oraz plany gigantów, takich jak Facebook pokazują, że w najbliższych latach rynek ten czeka duża fala wzrostów” – kontynuuje.

Zobacz także: Facebook wypuszcza nowe gogle VR. Na dzień przed premierą Oculus Quest 2 jest już wyprzedany!

Od szkoleń VR do produkcji gier

Rynek gier w wirtualnej rzeczywistości staje się coraz bardziej popularny. Głównie za sprawą nowego urządzenia, który niedawno zadebiutowało, czyli gogli Oculus Quest 2. Wcześniej sprzęt VR wymagał podłączenia do komputera stacjonarnego, konsoli bądź smartphona. Aktualnie to samodzielne gogle podbijają serca graczy, ponieważ nie wymagają już dodatkowego urządzenia.

Spółka EpicVR, która działa od 2013 roku na rynku wirtualnej rzeczywistości, zdecydowała się wejść w branżę gier VR. Do tej pory krakowska firma skupiała się na realizowaniu projektów tj. narzędzia marketingowe w oparciu zarówno o VR jak i AR. Przygotowała m.in. dla Wojskowej Szkoły Lotniczej szkolenie VR dla personelu pokładowego z zakresu procedur bezpieczeństwa w przypadku pożaru na pokładzie samolotów pasażerskich.

Szkolenia czy narzędzia marketingowe to nie wszystkie projekty realizowane przez EpicVR. Spółka również przygotowywała gry dla firm. Przykładowo dla Stock Amundsen Vodka opracowali grę, która miała na celu wspierać sprzedaż i marketing w firmie.

„Dużą popularność wśród klientów marki Stock zyskała nasza gra e-sportowa Amundsen Vodka VR Climbing. Gracze rywalizują między sobą wspinając się na szczyt góry, na którym czeka na nich zmrożona butelka Amundsen Vodka. W tym projekcie szczególny nacisk położyliśmy na realne odwzorowanie mechanizmu wspinaczki oraz na elementy wzmacniające poczucie rywalizacji” – opowiada Adrian Łapczyński.

Korzystając już z tego doświadczenia, EpicVR zajmie się produkcją autorskich gier przeznaczonych na gogle VR. Wśród udziałowców spółki jest PlayWay oraz inna giełdowa spółka – Arts Alliance. Oprócz produkcji własnych, krakowska firma zamierza również portować gry na obecne urządzenia.

„Przyjmując, że posiadamy w strukturach udziałowców spółki giełdowe - tj. Arts Alliance czy zwłaszcza PlayWay - zamierzamy skoncentrować się w pierwszej kolejności na realizacji gier w postaci symulatorów z odpowiednią fabułą dla gracza, przy budżetach na poziomie 500 000 zł na poszczególną produkcję gry. Posiadając jednocześnie wieloletnie doświadczenie w odniesieniu do oczekiwań ze strony użytkowników wobec gier VR jesteśmy otwarci na portowanie gier o uznanej renomie w środowisku VR. Rozpoczęliśmy już wstępne rozmowy z wybranymi studiami, przyjmując jednocześnie za podstawę rozwój gier w najnowszej technologii Oculus Quest 2” – podkreśla prezes EpicVR.

EpicVR zamierza wydawać swoje gry zarówno na gogle Oculus Quest 1 oraz 2 jak i PC VR. Oprócz platform wirtualnej rzeczywistości, spółka planuje udostępniać swoje tytuły na konsolach oraz komputerach stacjonarnych.

Zobacz także: Rynek gier VR korzysta na epidemii COVID-19. Urządzenia wirtualnej rzeczywistości sprzedają się jak świeże bułeczki

Plany giełdowe EpicVR

EpicVR budowało swoją pozycję na rynku wirtualnej rzeczywistości od 2013 roku. Spółka planuje zadebiutować na warszawskiej giełdzie. Pierwszym celem będzie przekształcenie firmy w spółkę akcyjną. Następnym krokiem będzie emisja akcji i ostatecznie debiut na rynku NewConnect.

„Nie będę ukrywał, że w naszych planach jest doprowadzenie do debiutu giełdowego na rynku NewConnect. Jesteśmy jednak na początku naszej drogi, jeszcze jako sp. z o.o. Natomiast, wedle strategicznych założeń, w przyszłym roku planujemy przekształcić Epic VR w spółkę akcyjną i chwilę później przeprowadzić emisję akcji pozwalającą na realizację zaplanowanych produkcji gamingowych. Z debiutem giełdowym celujemy więc na przełom 2021/2022” – mówi Adrian Łapczyński.

Zobacz także: 23 spółki, które planują debiut na GPW lub NewConnect w najbliższych miesiącach

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.