CD PROJEKT sprzedał 13 mln sztuk gry Cyberpunk 2077 w 10 dni od premiery
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
22 gru 2020, 19:27

CD PROJEKT w 10 dni od premiery sprzedał 13 mln sztuk gry Cyberpunk 2077

13 mln egzemplarzy gry Cyberpunk 2077 na wszystkie platformy sprzedał CD PROJEKT do 20 grudnia od premiery produkcji. Powyższa wartość uwzględnia zgłoszenia emailowe prośbami o zwroty w ramach "Help Me Refund" - poinformowała spółka w komunikacie.

Warto pamiętać, że możliwość zwrotów gry trwa do 21 grudnia. Spółka nie podała ile wyniosła liczba zwrotów. Przypomnijmy, że po licznych problemach, głównie graczy konsolowych, CD PROJEKT umożliwił dokonanie zwrotu do 21 grudnia br. Co więcej, Sony usunęło z PlayStation Store polską produkcję, a Microsoft ułatwił politykę zwrotów dla posiadaczy cyfrowej wersji Cyberpunka.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia CD PROJEKT poinformował ile egzemplarzy Cyberpunka sprzedano do 20 grudnia. Od 10 grudnia było to 13 mln egzemplarzy. Jeszcze w dniu premiery warszawska spółka podała, że w preorderach sprzedano 8 mln kopii tytułu.

„Zarząd spółki CD PROJEKT S.A. z siedzibą w Warszawie ("Spółka") informuje, iż w oparciu o raporty cyfrowych platform dystrybucyjnych oraz dane zebrane od dystrybutorów fizycznych szacuje, że do dnia 20 grudnia włącznie, gracze kupili ponad 13 milionów sztuk gry Cyberpunk 2077. Powyższa liczba odpowiada szacunkom odnośnie do salda zrealizowanej sprzedaży detalicznej na wszystkich platformach sprzętowych (po uwzględnieniu zwrotów dokonanych przez klientów detalicznych w sklepach fizycznych oraz cyfrowych) tzw. "sell through", pomniejszonej o liczbę otrzymanych do dnia publikacji niniejszego raportu mailowych zgłoszeń od klientów detalicznych w ramach akcji "Help Me Refund", otrzymanych bezpośrednio przez Spółkę" - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: CD PROJEKT wstrzymuje dostępność Cyberpunk 2077 na Playstation. Już trzy społki Skarbu Państwa mają większą wartość rynkową

Sprzedaż Cyberpunka 2 tygodnie po premierze

Według najnowszych informacji, CD PROJEKT sprzedał w 10 dni od premiery 13 mln egzemplarzy Cyberpunka. Należy oczywiście jeszcze uwzględnić sprzedane 8 mln kopii gry w przedsprzedaży. To oznacza, że od premiery już w normalnej sprzedaży grę zakupiło 5 mln graczy po uwzględnieniu zwrotów. Jeszcze przed premierą szacunki analityków dotyczące sprzedaży polskiej produkcji w IV kwartale 2020 roku mówiły o około 18 mln egzemplarzy.

Równie ważną informacją przy danych sprzedażowych jest liczba dokonanych zwrotów przez graczy. Już w dniu premiery pojawiało się wiele negatywnych opinii na temat polskiej produkcji. Spółka zapewniała wprowadzenie jak najszybciej tzw. hot fixów, a w późniejszym czasie patchy. Jak widać, ani hot fixy ani patche nie pomogły. Największy problem z grą mają posiadacze konsol starej generacji – PlayStation 4 oraz Xbox One. Tym samym poirytowani gracze oczekiwali zwrotu pieniędzy za zakupioną produkcję, a CD PROJEKT kilka dni temu ułatwił im ten proces. Osoby, które zgłosiły się do 21 grudnia mogą liczyć na zwrot. Ponadto, na ten moment Cyberpunk 2077 nie jest dostępny w PlayStation Store.

Korzystając z możliwości zwrotu gry, CD PROJEKT nie poinformował dokładnej liczbie zwróconych kopii Cyberpunka. To oznacza również, że posiadacze konsol starej generacji nie będą decydować się na zakup polskiego tytułu. CD PROJEKT może liczyć na sprzedaż Cyberpunka na PC czy konsolach nowej generacji. Również z opinii graczy wiemy, że polska gra działa bezproblemowo na Google Stadia.

Zobacz także: W rok Cyberpunk 2077 znajdzie tylu nabywców ilu Wiedźmin 3 znalazł przez 5 lat - szacunki i prognozy sprzedaży

Początek problemów CD PROJEKT

W niedzielę, 20 grudnia, portal Yahoo Finance poinformował o rozpoczęciu dochodzenia przez Wolf Haldenstein Adler Freeman & Herz LLP w sprawie potencjalnych roszczeń dotyczących papierów wartościowych w imieniu akcjonariuszy CD PROJEKT w USA. Polska spółka zawiodła nie tylko graczy, ale również swoich akcjonariuszy. Kancelaria prosi o kontakt wszystkich inwestorów, którzy zakupili amerykańskie kwity depozytowe („ADR”) CD Projekt SA i ponieśli straty.

Zobacz także: Kancelaria prawna Wolf Haldenstein Adler Freeman & Herz ogłasza dochodzenie w imieniu amerykańskich akcjonariuszy CD PROJEKT

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.