Powstanie gra mobilna Kajko i Kokosz. Spółka Ditix stworzy produkcję opartą o znane IP
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
07 kwi 2021, 15:26

Powstanie gra mobilna Kajko i Kokosz. Spółka Ditix stworzy produkcję opartą o znane IP

Kajko i Kokosz to wszystkim znany duet z serii komiksów autorstwa Janusza Christy. Teraz zobaczymy ich w grze mobilnej, którą zrealizuje notowana na NewConnect spółka Ditix Games.

DITIX poinformował o podpisaniu umowy przez spółkę zależną, Ditix Games z Fundacją „Kreska” im. Janusza Christy. Obejmuje ona licencję wykorzystania wizerunków postaci do gry o roboczym tytule „Gród Kajka i Kokosza”. Gra powstanie w formie aplikacji na systemy Android i iOS. Licencja umożliwi przeniesienie świata komiksu stworzonego przez Janusza Christy do gry mobilnej, o charakterze strategicznym w formule free to play. Czas trwania licencji to 5 lat, precyzuje ona podstawowe zasady i warunki prowadzenia dystrybucji gry.

Jak informuje spółka DITIX, przychody ze sprzedaży gry będą pomniejszone o wartość prowizji z tytułu licencji rozliczanej od chwili wprowadzenia gry do dystrybucji.

Kolejne próba przeniesienia znanego IP do świata gier

Ditix Games, spółka należąca do grupy DITIX, poinformowała dzisiaj o planach stworzenia gry na podstawie znanych komiksów „Kajko i Kokosz”. Będzie to projekt mobilny, przeznaczony zarówno na systemy iOS oraz Android. Na razie nazwa robocza gry brzmi Gród Kajka i Kokosza. Będzie to strategiczna produkcja oparta w modelu free to play. Jak na razie nie podano daty premiery.

„Licencja obejmuje bogaty i wymyślony świat będący dziedzictwem rysownika Janusza Christy, stanowiący bazę do stworzenia gry mobilnej o charakterze strategicznym w formule free to play. Umowa precyzuje wzajemne zobowiązania stron w związku z udzieloną licencją, podstawowe warunki i zasady prowadzenia dystrybucji gry. Czas trwania licencji obejmuje okres 5 lat” – czytamy w komunikacie spółki.

Okazuje się, że nie jest to pierwsza próba przeniesienia znanego komiksu w świat gier. Pierwsza gra na PC pojawiła się jeszcze w latach 90, była autorstwa Sevena Starsa, ostatnia wersja wyszła w 1998 roku, pod tytułem „Kajko i Kokosz w krainie borostworów”. Potem powstawało wiele podobnych. Nawet na Twitterze Krzysztof Kostowski, prezes grupy PlayWay, wspomina swoją produkcję sprzed kilkunastu lat.


To nie pierwszy raz kiedy na podstawie kultowego tytułu sprzed lat powstaje gra. Polskie spółki produkujące gry intensywnie eksplorują ten obszar. Nie tak dawno CreativeForge Games poinformowało o pozyskaniu licencji na realizację gry w oparciu o francuski serial „Było sobie życie”. Produkcja będzie dedykowana na komputery osobiste, Nintendo Switch oraz konsole, a jej premiera ma się odbyć dopiero w 2023 roku.

Zobacz także: CreativeForge Games pozyskało kolejne zagraniczne IP. Spółka stworzy grę w oparciu o serial „Było sobie życie”

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.