Sprawdzamy dlaczego kurs akcji CD PROJEKT spada, mimo powrotu Cyberpunk 2077 do PlayStation Store
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
16 cze 2021, 11:34

Cyberpunk 2077 wraca do PlayStation Store, a kurs akcji CD PROJEKT spada. Sprawdzamy dlaczego

21 czerwca Cyberpunk 2077 będzie ponownie dostępny w Playstation Store, jednak Sony ostrzega przed słabą jakością na konsoli Playstation 4. Po wczorajszych, mocnych wzrostach, które kontynuowane były przez kilkanaście minut dzisiejszego handlu na starcie sesji, kurs akcji CD PROJEKT spada.

O powrocie polskiego tytułu do cyfrowego sklepu Playstation spekulowano już od kilku dni. Najpierw zdecydowano o usunięciu dedykowanej strony do zwrotów Cyberpunka, a następnie grę można było dodać do wishlisty w Playstation Store. Wczoraj Sony oraz CD PROJEKT oficjalnie potwierdziły powrót gry po 6 miesiącach od premiery.

Po tej informacji pojawia się pytanie, czy powrót Cyberpunka do PS Store będzie mieć fundamentalne znaczenie dla spółki. Jeszcze wczoraj kurs akcji CD PROJEKT rósł o 6,5%, jednak podczas dzisiejszej sesji jest już na poziomie 195 zł.

„Zdaje się, że informacja o powrocie sprzedaży Cyberpunka do PS Strore może mieć większe znaczenie dla wizerunku spółki, niż realnie dla jej fundamentów. Ocena gry w wersji na PS4 wynosi 3,6/10 według portalu Metacritic, więc trudno spodziewać się znaczącego wzrostu wolumenu sprzedaży wersji gry, co do jakości której nadal jest zgłaszanych wiele zastrzeżeń” – komentuje Maciej Kietliński, analityk Noble Securities. 

Notowania CD PROJEKT

CD Projekt notowania

Aktualnie w rejestrze krótkiej sprzedaży KNF aż 5 zagranicznych funduszy gra na spadek akcji CD PROJEKT. „W ostatnich dniach większe znaczenie miały informacje o krótkich pozycjach na spółce, a każdy pozytywny news traktowany był jako kandydat do zjawiska shorsqueeze. Od strony fundamentalnej jednak CD Projekt jest wyceniany z istotną premią do zagranicznych spółek porównywalnych” - komentuje Paweł Sugalski, zarządzający Rockbridge Gier i Innowacji.

RKS KNF

Źródło: RKS KNF

Zobacz także: Euforia na akcjach CD PROJEKT. Cyberpunk 2077 powraca do Playstation Store

Powrót do Playstation Store bez fajerwerków

Problemy z Cyberpunkiem rozpoczęły się już w dniu jego premiery. Na polską produkcję narzekali gracze PC-owi, ale jeszcze bardziej konsolowi. Właściciele Playstation 4 mieli najgorsze doświadczenia z Cyberpunkiem, dlatego zaledwie kilka dni po premierze Sony zdecydowało o usunięciu polskiej gry z Playstation Store. Ponadto, posiadacze Cyberpunka mogli dokonać zwrotu gry za pośrednictwem dedykowanej strony.

Wczorajszy komunikat o przywróceniu Cyberpunka od 21 czerwca nie oznacza, że gra jest w znakomitej jakości na konsolach. Sony, pomimo oficjalnego komunikatu, przestrzega graczy przed wersją na konsole Playstation 4. I to pomimo wydania dwóch patchy i kilku hot fixów na wszystkie platformy.

Dlatego przywrócenie polskiego tytułu nie wpłynie na wyniki finansowe firmy za II kwartał 2021 roku, który za chwilę dobiega końca. Wolumen sprzedaży również nie będzie znaczący, a to oznacza, że kolejny raport finansowy może być również rozczarowujący jak ten za I kwartał br. 

„Cyberpunk wraca do PlayStation Store 21 czerwca, dlatego wpływ na wyniki finansowe w II kwartale może być symboliczny. Dopiero w wynikach III kwartału, które zostaną opublikowane 25 listopada, będą widoczne dokładne wyniki sprzedażowe tytułu na konsole Playstation w wersji cyfrowej” – komentuje Rafał Irzyński, analityk Strefy Inwestorów.

Mimo powrotu do PS Store, inwestorzy nie powinni też liczyć na efekt „ponownej premiery” Cyberpunka. „Zdecydowanie jest na to zbyt wcześnie, chociażby ze względu na niższe ceny gry w wersji pudełkowej na PlayStation. Dopiero udany debiut wersji dedykowanych nowym konsolom może pozwolić na efekt drugiej premiery i wyraźną poprawę sprzedaży” - wskazuje Sugalski. Właśnie na ten rok CD PROJEKT zaplanował premierę Cyberpunka oraz Wiedźmina III na konsole nowej generacji, ale dokładnej daty jeszcze nie znamy.

Kiedy nastąpi trwała zmiana sentymentu na akcjach CD PROJEKT?

Niebawem, inwestorzy mogą znów zwrócić się ku Wiedźminowi. Na 9 lipca zaplanowano wydarzenie WitcherCon wspólnie z Netflixem, gdzie zostanie zaprezentowany 2 sezon serialu Wiedźmin. Jednak CD PROJEKT zadeklarował, że nie pokaże niczego nowego z uniwersum wiedźmińskiego. A to właśnie Wiedźmin mógłby przywrócić zaufanie inwestorów do spółki.

„W dłuższym terminie warunkiem sine qua non do nastąpienia trwałej zmiany sentymentu do spółki jest albo naprawa Cyberpunka, która może potrwać co najmniej rok, albo stopniowe „wycofanie się po angielsku” z franczyzy Cyberpunka i skoncentrowanie całych sił produkcyjnych na szybkim wydaniu Wiedźmina 4 w doskonałej jakości (porównywalnej z W3)” – mówi Maciej Kietliński.

Zobacz także: 5 powodów, dla których akcje CD PROJEKT w końcu odbijają na północ

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.