Valve zapowiada przenośne urządzenie Steam Deck, a Nintendo wydaje wersję Switch OLED
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
21 lip 2021, 09:15

Zaostrza się walka na rynku konsol. Valve zapowiada przenośne urządzenie Steam Deck, a Nintendo wydaje wersję Switch OLED

Po konsolach nowej generacji, czas na przenośne urządzenia. Valve zapowiedziało wydanie własnej konsoli Steam Deck, a Nintendo potwierdziło nową wersję Switcha.

O pierwszej konsoli od platformy Valve wiemy dopiero od kilku dni, jednak urządzenie już można zarezerwować na dedykowanej stronie. Zdaniem wielu internautów urządzenie Steam Deck to kopia Nintendo Switch, ale również PlayStation Vita czy Portable. Czym będzie mogła się pochwalić nowa konsola? Ma mieć moc stacjonarnego PC, dzięki czemu gry które mamy w bibliotece Steam bez problemu będą działać na nowym urządzeniu. Valve zaoferuje 3 wersje w przedziale cenowym od 1899 zł do 3 099 zł. Wysyłka sprzętu zaplanowana została na grudzień br.

„Pojawienie się na rynku konsoli Steam Deck da jej użytkownikom rewolucyjną możliwość skorzystania z całej biblioteki Steam na urządzeniu mobilnym. Konsola od Valve otworzy ponadto nowe możliwości przed producentami gier wideo. Przede wszystkim chodzi o rozszerzenie dostępności do produkcji, w które można było do tej pory zagrać wyłącznie na PC” – komentuje Mateusz Zawadzki, prezes Ultimate Games.

A propo wersji pro konsoli Nintendo Switch było głośno już od dłuższego czasu, jednak japońska firma nie potwierdzała tych doniesień. Teraz wiemy, że 8 października na rynku gier pojawi się nowy model Nintendo Switch OLED, w której zostanie m.in. ulepszony ekran oraz powiększona pamięć do 64 GB. „Nowa wersja Nintendo Switch sprawi, że spółki produkujące gry będą miały możliwość wydawać swoje tytuły w ulepszonych wersjach, co oczywiście wpłynie na większe zainteresowanie użytkowników konsol, które powinno przełożyć się na zwiększoną sprzedaż” – dodaje prezes Ultimate Games.

Zobacz także: Producenci gier z Polski na zakupach zagranicą. Akwizycje przeprowadził już CD PROJEKT, Ten Square Games czy PCF Group

Stacjonarny komputer w przenośnej konsoli

Ubiegły rok był rekordowy dla platformy Steam pod względem sprzedaży gier. Odnotowano wzrost o ponad 20% względem 2019 roku. Idąc na fali sukcesu, Valve zapowiedział kilka dni temu konsolę Steam Deck. Podobnie jak Nintendo Switch, będzie to przenośne urządzenie, które w przyszłości powinno być również podłączane do telewizora. Na razie nowy sprzęt Steama ma zapewnić użytkownikom platformy bezproblemowe granie w tytuły, które mają w bibliotece. To oznacza, że moc Decka będzie porównywalna do... gamingowego peceta.

„Konsola prawdopodobnie nie wpłynie w istotnym stopniu na zmniejszenie zainteresowania gamingowymi pecetami z wyższej i średniej półki, ponieważ osoby korzystające z takiego sprzętu mają określone wymagania. Jest to związane z ich doświadczeniem w graniu. Steam Deck natomiast może stać się najprawdopodobniej bardzo poważną alternatywą dla tańszego sprzętu” – komentuje Krzysztof Jaśkowiec, Community Manager Gaming Factory. „W przypadku droższych sprzętów, Steam Deck może stanowić dobre uzupełnienie ze względu na możliwość streamowania gier z PC na konsolę gracza, co wyeliminuje jej potencjalnie największy problem, a więc dość ograniczoną pojemność na dysku w przypadku tańszych modeli. Obecnie dla gracza wersja 64 Gb bez streamowania gry z PC będzie po prostu niewystarczająca. Osobiście widzę nową konsolę Steam jako genialne uzupełnienie domowego zestawu gamingowego” – dodaje.

Jak widać poniżej, Steam Deck będzie oferowany w 3 wersjach – 64 GB eMMC, 256 GB NVMe SSS oraz 512 GB NVMe SSD. Każde urządzenie będzie wyposażone w układ AMD, który zapewni wyższą wydajność grafiki czy też efektywność. Przedział cenowy waha się od 1899 zł za najsłabszą wersję, natomiast najmocniejsza to już koszt 3099 zł.

Na stronie Steama można już składać zamówienie (w wybranych regionach) na urządzenie w wybranej wersji, a wysyłka sprzętu została zaplanowana na grudzień br. Szacowany czas dostawy to I kwartał 2022 roku.

3 wersje Steam Deck

Zobacz także: Globalny rynek gier będzie rósł i w 2024 roku wyniesie 218,7 mld USD. Wynika z analiz Newzoo

Nowa wersja Switcha potwierdzona

Wielokrotnie pisaliśmy, że konsola Nintendo Switch jest najchętniej kupowanym urządzeniem. Zarówno w czasie pandemii jak i przy problemach występujących z dostępnością konsol nowej generacji, to właśnie przenośny sprzęt cieszy się popularnością. Według danych z maja br. od premiery w 2017 roku sprzedano już 84,59 mln egzemplarzy. Tym samym Switch pobił rekord konsoli Nintendo 3DS, która wyniosła 75,94 mln sztuk. 

Kilka tygodni temu Nintendo potwierdziło wydanie nowej wersji Switcha, która będzie nazywać się Nintendo Switch OLED, oczywiście za sprawą ulepszonego ekranu. Jednak gracze nie są usatysfakcjonowani nową wersję, ponieważ nie zaoferuje ona nic więcej, prócz większej pamięci czy lepszych głośników. OLED ma zadebiutować na rynku 8 października br., a jego cena będzie wynosić 349 USD.

Zobacz także: Sprzedaż Oculus Quest i Holo Lens oraz potencjał technologii w e-commerce nakręca rozwój VR/MR i AR - relacja z Virtual Reality Day

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.