People Can Fly aktualizuje strategię rozwoju. Spółka zamierza tworzyć gry AA
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
28 wrz 2021, 08:26

People Can Fly aktualizuje strategię rozwoju. Obok produkcji AAA, zamierza tworzyć gry AA

PCF Group aktualizuje swoją strategię i planuje poszerzyć swoje portfolio produkcyjne o gry z segmentu AA. Do tej pory spółka była jednym z trzech polskich producentów gier AAA, znana z takich tytułów jak Bulletstorm, Painkiller czy najnowszej produkcji Outriders.

W komunikacie z 27 września PCF Group poinformowało o aktualizacji strategii rozwoju. Zgodnie z nią zamierza rozszerzyć zakres swojej działalności o produkcję mniejszych gier z segmentu AA. Mają one charakteryzować się mniejszymi budżetami, krótszym okresem produkcyjnym oraz mniejszą objętością. Mimo to, spółka zamierza zachować jakość zgodną z produkcją gier typu AAA, na które do tej pory stawiano.

„Zgodnie z założeniami spółki, celem zaktualizowanej strategii jest osiągnięcie przez Grupę pozycji jednego z czołowych, niezależnych studiów deweloperskich na świecie, a począwszy od roku 2024, osiągnięcie celu w postaci corocznej premiery gry wyprodukowanej przez Grupę w modelu pracy z wydawcą lub w modelu self-publishing” - napisano w poniedziałkowym komunikacie.

Przypomnijmy, że 1 kwietnia odbyła się premiera gry Outriders, której wydawcą jest japońska spółka Square Enix. Polska produkcja z segmentu AAA otrzymała mieszane oceny od graczy, a podczas premiery pojawił się problem z serwerami. Ponadto, w połowie sierpnia People Can Fly poinformowało, że wciąż nie otrzymało tantiem od zagranicznego wydawcy.
 

Outriders

Zobacz także: Akcje PCF Group coraz bliżej poziomów z IPO. Polska spółka nie otrzymała tantiem od wydawcy Outriders

Nows strategia rozwoju PCF Group

PCF Group posiada wieloletnie doświadczenie w branży gier. Jest znane z takich produkcji jak Bulletstorm czy najnowszy Outriders. Spółka stawia na pozyskiwanie zagranicznych wydawców, dlatego też przy projekcie Outriders współpracuje z japońskim Square Enix, a przy jednym z roboczych tytułów podjęła współpracę z Take Two Interactive.

Zgodnie z aktualizacją swojej strategii, obok produkcji tytułów z segmentu AAA, PCF Group będzie stawiać również na gry o mniejszych budżetach i krótszym czasie produkcyjnym. Oprócz tego, nowe tytuły mogą należeć do innych gatunków niż dotychczasowe shootery i gry akcji tworzone przez firmę. Dzięki temu spółka od 2024 roku zamierza publikować jedną produkcję rocznie, zakładając przy tym zastosowanie modelu self-publishingu. Nie wyklucza również współpracy z zewnętrznym wydawcą. Oczywiście PCF Group nie porzuca planów produkcji gier AAA.

„(...) Spółka potwierdza kontynuację przyjętego modelu biznesowego Grupy polegającego na równoległej produkcji kilku gier z segmentu Triple-A w modelu współpracy z wiodącymi globalnymi wydawcami, jak również dalszy rozwój produkcji gier AAA w modelu self-publishing, tj. jako wydawca wyprodukowanych przez Grupę gier w oparciu o istniejące lub nowo wytworzone IP” - podkreślono w komunikacie.

Przedstawiona strategia zakłada również pozyskiwanie nowych zespołów produkcyjnych lub akwizycje kolejnych podmiotów z branży gier. W ostatnich miesiącach PCF Group przejęło zespół deweloperski Phosphor Games oraz nabyło 100% udziałów w kanadyjskiej spółce Game On Creative.

Jak podkreślono w komunikacie, aktualizacja strategii była przedmiotem prospektu złożonego do KNF przed debiutem na Głównym Rynku GPW. Przypomnijmy jeszcze, że w połowie sierpnia spółka wciąż nie otrzymała od japońskiego wydawcy tantiem ze sprzedaży tytułu Outriders. People Can Fly nie jest również w posiadaniu dokładnych danych sprzedażowych, mimo że premiera miała miejsce 1 kwietnia br. Według szacunków firmy, sprzedaż powinna znaleźć się na poziomie 2-3 mln kopii gry. Warto podkreślić, że polska spółka już realizuje kolejny projekt dla Square Enix o roboczej nazwie Gemini. Natomiast projekt Dagger powstaje we współpracy z Take Two Interactive.

Dzień po informacji o braku tantiem, prezes spółki Sebastian Wojciechowski kupił ponad 22 tys. akcje po cenie 45,38 zł, czyli poniżej ceny emisyjnej. Aktualnie kurs akcji People Can Fly nadal jest poniżej ceny z debiutu, a kapitalizacja spółki wynosi 1,3 mld zł. W środę, 29 września spółka opublikuje wyniki finansowe ze I półrocze 2021 roku.
 

Notowania People Can Fly

PCF Group

Zobacz także: Polacy zalali w tym tygodniu Steam'a swoimi grami. Wśród najlepszych tytułów Gas Station Simulator oraz Timberborn

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.