Polskie gry zalały w tym tygodniu Steam. Wśród najlepszych Gas Station Simulator oraz Timberborn
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
18 wrz 2021, 10:00

Polacy zalali w tym tygodniu Steam'a swoimi grami. Wśród najlepszych tytułów Gas Station Simulator oraz Timberborn

Trzeba przyznać, że to był intensywny tydzień na polskim rynku gier. Premiery miały takie tytuły jak Gas Station Simulator czy Timberborn, które znalazły się w czołówce Global Bestsellers Steam.

Na początku miesiąca zapowiadaliśmy, że wrzesień będzie miesiącem premier od polskich spółek z sektora gier. Tylko w tym tygodniu na rynku zadebiutowało kilka polskich tytułów, a niektóre z nich okazały się hitem. Do czołówki należy zaliczyć Gas Station Simulator od DRAGO entertainment. Symulator stacji benzynowej miał premierę w środę i w 90 minut od udostępnienia tytułu zwróciły się koszty produkcji, które wyniosły około 450 tys. zł. Peak graczy pozytywnie zaskoczył, przebijając tym samym peak gry Mr. Prepper z grupy PlayWay, który był również udaną premierą.

Obok Gas Station Simulator należy postawić tytuł Timberborn od studia Mechanistry. Pomimo premiery we wczesnym dostępie, polska produkcja również trafiła do zestawienia Global Bestsellers platformy Steam. Czym jest Timerborn? Grą, w której gracz wciela się w postać bobra i jego zadaniem jest rozbudowa miasta.

W tym tygodniu odbyło się jeszcze kilka premier – The Amazing American Circus od Klabatera, Gamedec od Anshar Studios, Tails of Iron z portfolio wydawniczego United Label oraz Scrapnaut, której wydawcą jest spółka zależna z grupy PlayWay.

Zobacz także: Dobra passa w polskim gamingu trwa. Gas Station Simulator od DRAGO entertainment w czołówce Global Top Bestsellers Steam

Symulator stacji benzynowej podbił serca graczy

„Najnowszy hit na Steamie, w którym prowadzisz stację benzynową” – tak brzmiał tytuł artykułu opublikowanego na portalu IGN, mówiący o premierze Gas Station Simulator. Symulator stacji benzynowej, który zadebiutował na platformie Steam 15 września, okazał się niekwestionowanym hitem od spółki DRAGO entertainment. Krakowskie studio, które ma na swoim koncie ponad 20-letnie doświadczenie w branży gier, udostępniło swój pierwszy tytuł zgodnie z nową strategią.

Premiera Gas Station Simulator odbyła się o godz. 19, a zaledwie 90 minut po debiucie tytuł już zwrócił spółce wszystkie koszty produkcyjne. Wyniosły one 450 tys. zł, według oficjalnego komunikatu. Peak graczy symulatora stacji benzynowej przebił również kilka popularnych tytułów z grupy PlayWay m.in. The Tenants oraz Mr. Prepper, które zadebiutowały na rynku w marcu br. Polska produkcja w dniu premiery trafiła również na podium listy Global Bestsellers Steam. Do tej pory tytuł otrzymał 86% pozytywnych recenzji.

„Efekty premiery przerosły nasze oczekiwania. Projekt w ciągu niespełna 10 minut znalazł się na 4 pozycji Global Top Bestsellers, aby w szybkim tempie przejść na pozycje nr 1. Znaleźliśmy się powyżej Deathloop, którego produkcja kosztowała ok 100mln USD. Jesteśmy na pierwszej pozycji również w kategorii New and Trending, czy Top Sellers. Peak graczy w okolicach niespełna 6 tys. To był piękny wieczór, ale zdecydowanie podchodzimy do tego na spokojnie. Dzień premiery niesamowicie ważny, ale jeszcze dużo do zrobienia przed nami” - powiedziała Joanna Tynor, prezes zarządu DRAGO entertainment, tuż po premierze tytułu.

Według oficjalnego komunikatu ESPI, do sobotniego popołudnia gra sprzedała się na platformie Steam w liczbie ponad 71 tys. egzemplarzy. Ta liczba z pewnością jeszcze wzrośnie. W niedzielne popołudnie Gas Station Simulator cieszył się tak dużą popularnością, że jednocześnie grało w niego więcej osób niż w takie polskie gry, jak Drug Dealer Simulator, House Flipper, czy wydany w zeszłym roku Ghostrunner.

Gas Station Simulator Peak Graczy
Gas Station Simulator Peak Graczy

Zobacz także: Gra "Gas Station Simulator" sprzedała się w liczbie 71 tys. sztuk w 72 godziny po premierze

Wydawcą symulatora jest Movie Games, który jest również udziałowcem w krakowskiej spółce. DRAGO entertainment zamierza dalej rozwijać tytuł, a na 2022 rok zaplanowana została premiera gry w wersji konsolowej. W tym celu podpisano umowę z MD Games na portowanie produkcji. Ponadto, spółka ma już plan na rozwój serii gier w tym uniwersum i ostatnio zapowiedziano produkcję kolejnego tytułu – Road Diner Simulator. Dobra passa jest również widoczna na kursie akcji DRAGO entertainment, która jest notowana na rynku NewConnect od kwietnia br.
 

Notowania DRAGO entertainment od debiutu na NewConnect

Drago

A może zostać bobrem?

Timberborn to tytuł, który również zadebiutował 15 września. Gdańskie studio Mechanistry przygotowało we wczesnym dostępie grę z gatunku city builder z elementami survivalu, w której gracz wciela się w rolę… bobra. Jego zadaniem jest nic innego jak budowa miasta, a następnie jego rozwój. Timberborn, podobnie jak Gas Station Simulator, w dniu premiery znalazł się na podium zestawienia Global Bestsellers Steama.

Aktualnie polski tytuł otrzymał już 93% pozytywnych ocen na platformie Steam. Peak graczy również jest wysoki, bo wynosi około 7 tys. graczy jednocześnie ogrywających grę.
 

Tydzień premier w polskim gamingu

W tym tygodniu na polskim rynku gier pojawiło się zdecydowanie więcej propozycji. 16 września na wszystkich platformach zadebiutował tytuł The Amazing American Circus od Klabatera. Autorski projekt warszawskiej spółki jest najważniejszą produkcją, która była zaplanowana na ten rok. Jak sama nazwa wskazuje, gracz zostaje cyrkowcem i przemierza Amerykę Północną rozwijając swoją karierę. Produkcja jest połączeniem gry karcianej, przygody oraz symulacji ekonomicznej. Tytuł był współtworzony ze studiem Juggler Games. Jak na razie, The Amazing American Circus nie znalazł grona fanów, ponieważ najwyższy peak w dniu premiery wyniósł 68 osób grających jednocześnie. Mimo to, pojawiło się 85% pozytywnych recenzji graczy.

Lepiej na premierze wypadł tytuł Gamedec od Anshar Studios. Produkcja zadebiutowała godzinę po The Amazing American Circus, a gra w dniu premiery osiągnęła peak graczy na poziomie 380 osób. Gamedec to cyberpunkowa propozycja RPG, która powstała w oparciu o prozę Marcina Przybyłka. Gracz wciela się w rolę detektywa w wirtualnym świecie, a jego zadaniem będzie badanie przestępstw.

Podobny peak graczy osiągnęła produkcja Scrapnaut, która zadebiutowała 15 września. Zwracamy uwagę na ten tytuł, ponieważ jego wydawcą jest firma RockGame z grupy kapitałowej PlayWay. Tytuł Scrapnaut pozwala graczowi na budowę oraz rozwój własnej farmy. Według danych platformy SteamDB, polska produkcja otrzymała 83% pozytywnych ocen.

Ostatnią premierą tego tygodnia był tytuł Tails of Iron z portfolio wydawniczego United Label. Produkcja brytyjskiego Odd Bug Studio zadebiutowała na wszystkich platformach, w tym konsolach nowej generacji. Tails of Iron, który przenosi gracza do świata szczurów, jest dotychczas największym projektem United Label, a spółka już przygotowuje kolejny wspólnie z Odd Bug Studio.

Jeżeli ktoś czuje niedosyt polskimi premierami to już 23 września z formuły wczesnego dostępu wychodzi Medieval Dynasty od łódzkiego Render Cube. Natomiast dla posiadaczy konsol możemy zaproponować premierą Chernobylite od The Farm 51. Premiera konsolowa tytułu jest zaplanowana na 28 września, a wydawcą będzie All in! Games.

Zobacz także: Polskie i zagraniczne premiery gier do końca 2021 roku. Sprawdzamy na które produkcje warto czekać

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.