17 polskich gier, które znalazło się wysoko w zestawieniu Global Top Wishlist Steam
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
24 lis 2021, 08:00

17 polskich gier, które znalazło się bardzo wysoko w zestawieniu Global Top Wishlist Steam. Rok 2022 może stać pod znakiem dużych premier

W pierwszej 100 zestawienia Global Top Wishlist platformy Steam znajduje się 17 polskich produkcji. Większość z nich będzie mieć premierę już w przyszłym roku.

W tym roku nie powinniśmy już oczekiwać większych premier na polskim rynku gier. Warto też mieć na uwadze, że rok 2021 nie okazał się łaskawy dla branży, ze względu na spore opóźnienia wynikające z sytuacji pandemicznej i przejścia na pracę zdalną. Lista najbardziej wyczekiwanych produkcji na Steamie budowana jest na podstawie zapisów na tzw. wishlisty. Cyklicznie sprawdzamy, którymi polskimi tytułami najbardziej interesują się gracze z całego świata.

I tak od grudnia 2020 roku, czyli od premiery Cyberpunka, niezmiennie najbardziej wyczekiwaną grą na platformie Steam jest polski Dying Light 2. Z tą małą zmianą, że debiut gry nie odbędzie się, tak jak planowano pierwotnie, w grudniu br., tylko premiera została przeniesiona na 4 lutego 2022 roku. Sprawdzamy w które jeszcze polskie tytuły gracze chętnie by zagrali, a jest ich aż 17, tylko w pierwszej 100 zestawienia.
 

Pierwsze miejsca Global Top Wishlist Steam

dying light 2

Zobacz także: Listopad okazuje się trudnym miesiącem pod względem premier na rynku gier - zarówno polskie jak i zagraniczne produkcje zawodzą

6 polskich tytułów w pierwszej 50 zestawienia

Uważam, że gry Dying Light nie trzeba nikomu przedstawiać. Po Wiedźminie, jest to jedna z najpopularniejszych polskich gier z segmentu AAA. Techland od premiery pierwszej części w 2015 roku, pracował nad kontynuacją tytułu, której efekty (mam nadzieję) zobaczymy już 4 lutego 2022 roku. Warto zaznaczyć, że premiera tytułu została już dwukrotnie przełożona, dlatego nie zawsze warto przywiązywać się do tych dat. Od kilku miesięcy trwa już przedsprzedaż drugiej części Dying Light, która jest dostępna w trzech edycjach, a wrocławska spółka chętnie chwali się nowymi materiałami z rozgrywki. W ubiegłym tygodniu pierwsze media branżowe opisały swoje wrażenia z 4 godzin rozgrywki tytułu, a te są raczej pozytywne. Dying Light 2 niezmiennie od blisko roku okupuje 1 miejsce zestawienia Global Top Wishlist Steama.

W krótkim czasie na 14 miejsce pod względem zapisów na wishlistę trafił Frostpunk 2 od 11 bit studios. Druga część popularnego tytułu od warszawskiej spółki została zapowiedziana w sierpniu br. i już znalazła się tak wysoko w zestawieniu. Jeszcze pod koniec września informowano, że wishlista Frostpunka 2 jest już większa niż w przypadku Frostpunka bezpośrednio przed premierą tej gry, w kwietniu 2018 roku. Rynek szacował, że liczba zapisów wynosiła około 400 tys. Jak wiadomo, marka Frostpunka jest rozpoznawalna na globalnym rynku i pomimo ponad 3 lat od wydania pierwszej części, wciąż napędza ona sprzedaż w 11 bit studios.
 


Kilka miejsc niżej, a dokładniej na 18 miejscu mamy tytuł Manor Lords, tworzony przez nieduże studio Slavic Magic. Za spółką stoi Grzegorz Styczeń, który jak wynika z niektórych źródeł w pewnym momencie w pojedynkę tworzył produkcję strategiczną osadzoną w średniowiecznym świecie. Dlatego też gra powstaje już kilka lat i na ten moment nie ma określonej daty premiery. Wiemy, że początkowo zadebiutuje w formule wczesnego dostępu, a na pełną wersję trzeba będzie zaczekać nawet do 2 lat.

Wysoko w zestawieniu cały czas utrzymują się takie tytuły jak Shadow Warrior 3 od Flying Wild Hog (27 miejsce) czy Builders of Egypt z grupy PlayWaya (38 miejsce). Perspektywa wydania tych produkcji to już oczywiście 2022 rok. Tuż za city builderem, na 39 miejscu jest Viking City Builder od Roslagen, który może korzystać na fali popularności mitologii nordyckiej, serialu Wikingowie czy innej gry o podobnej tematyce - Valheim.

Kilka nowych produkcji wysoko na wishlistach

Takie tytuły jak Occupy Mars: The Game (51 miejsce), Builder Simulator (62 miejsce) czy Contraband Police (75 miejsce) znajdują się od dłuższego czasu na Global Top Wishlist w pierwszej 100. Zmienia się jedynie ich pozycja, oczywiście na korzyść. Od niedawna w zestawieniu znalazło się kilka nowych produkcji.

Na 55 miejscu znalazł się tytuł Robin Hood - Sherwood Builders z grupy PlayWay. Gra szybko awansowała tak wysoko za sprawą niedawnego festiwalu dem na Steamie, na którym polska produkcja cieszyła się sporą popularnością. Dużym zainteresowaniem cieszą się dodatki do słynnego hitu PlayWaya, jakim jest House Flipper. Na 60 miejscu mamy kolejne DLC, tym razem House Flipper Pets. Niedawno spółka wydała dodatek Luxury DLC, który przypomniał graczom o podstawowej wersji, tym samym podbijając peak graczy blisko do rekordu osiągniętego na starcie premiery.
 


Dziki Zachód też podoba się graczom. Na 65 miejscu mamy drugi tytuł od Flying Wild Hog, a mianowicie Evil West. Na Steamie można znaleźć nawet informację, że data premiery jest jeszcze planowana na 2021 rok… Inną produkcją nawiązującą do tej tematyki jest Wild West Dynasty (82 miejsce), która będzie kolejną grą z serii Dynasty zapoczątkowanej przez austriackiego wydawcę Toplitz Productions. Już Medieval Dynasty od Render Cube należy do tej serii i odniósł spory sukces jeszcze przy wydaniu wczesnego dostępu.

Na pozycji 91 mamy tytuł od Live Motion Games – Chernobyl Liquidators Simulator, który jest jednym z ważniejszych w portfolio spółki, po Train Station Renovation wydanym w październiku 2020 roku. Na 94 miejscu uplasował się jak na razie Alaskan Truck Simulator od Road Studio. Projekt został przejęty bezpośrednio od Movie Games, który będzie wydawcą gry. Po ostatniej konferencji spółki można spodziewać się premiery w najbliższych miesiącach. Długo wyczekiwana gra od CreativeForge Games, czyli Aircraft Carrier Survival znalazł się na 96 miejscu, natomiast 98 miejsce zamyka tytuł Hiden Deep od Coghweel Software.

Większość wymienionych tytułów będzie mieć premiery w 2022 roku, co oznacza, że czeka nas sporo nowości w kolejnych miesiącach. Liczba zapisów na wishlisty jest jednym z głównych wskaźników dla inwestora obserwując daną spółkę gamingową, choć jak wiadomo trzeba też na nią patrzeć z przymrużeniem oka. Ostatnie premiery na polskim rynku pokazują, że wysoka wishlista wcale nie musi przełożyć się na wysoką sprzedaż. Zalecamy być ostrożnym.

Źródło danych: Gaming Analitycs

Zobacz także: Polskie premiery w cieniu dużych gier z segmentu AAA. Czy okres świąteczny to dobre okno premierowe

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.