Kalendarz premier gier spółek z GPW i NewCo9nnect na II półrocze 2022 roku. Czeka nas wysyp polskich symulatorów. Kalendarz premier gier na II półrocze 2022 roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
07 lip 2022, 08:00

Czeka nas wysyp polskich symulatorów. Kalendarz premier gier spółek z GPW i NewConnect na II półrocze 2022 roku

Alaskan Truck Simulator, Food Truck Simulator, Occupy Mars: The Game, Serial Cleaners. To tylko kilka tytułów, które powinny zadebiutować do końca 2022 roku. Sprawdzamy jakie premiery szykują polscy deweloperzy na drugą połowę roku.

Już widać po powyższych tytułach, że druga połowa roku będzie stała raczej pod znakiem mniejszych produkcji od polskich deweloperów. Dlatego nie powinniśmy liczyć na fajerwerki w rodzimej branży gier, kulminacja większych premier może nastąpić w kolejnych latach. „Do gry” wróci wtedy 11 bit studios, CI Games czy People Can Fly.

W tym artykule przyjrzymy się kalendarzowi premier na drugą połowę 2022 roku. Jednak pamiętajcie, że spółki od dłuższego czasu wystrzegają się przed określaniem dziennych dat premier, dlatego też nie spodziewajcie się konkretnych terminów. Wynika to głównie z obawy o opóźnienia produkcyjne, a inwestorzy są wyczuleni na przesunięcia premier. „Słabość” polskiej branży gier jest widoczna na giełdzie, m.in. po spadkach notowań indeksu WIG-Gry, dzięki któremu możemy inwestować we wszystkich deweloperów notowanych na głównym parkiecie.
 

Notowania WIG-Gry

WIG-Gry

Zobacz także: Inwestowanie w producentów gier i sektor gamingowy oczami profesjonalnego inwestora - Paweł Sugalski - Podcast 21% rocznie jak inwestować

PlayWay: kalendarz premier

Może hitu na miarę Car Mechanic Simulator 2021 nie otrzymamy w tym roku od grupy PlayWay, ale kalendarz premier jest oczywiście pełen różnych tytułów. Wśród tych z największym potencjałem możemy wymienić Builders of Egypt, Contraband Police czy druga część Thief Simulator. Jak na razie nie znamy dokładnych dat dziennych premier, choć możemy liczyć, że pojawią się one jeszcze w 2022 roku.
 

kalendarz premier PLW

Źródło: Spółka

Ultimate Games: blisko 70 gier do wydania

Ultimate Games, podobnie jak PlayWay, ma dostępny kalendarz premier na swojej stronie. Na ten rok zaplanowano 97 pozycji, z czego już 30 zostało wydanych. Jak wiecie, najważniejszą produkcją dla Ultimate Games jest Ultimate Fishing Simulator, który pomimo kilku lat od premiery wciąż generuje przychody dla spółki. Zgodnie z kalendarzem premier, 25 sierpnia 2022 roku we wczesnym dostępie zadebiutuje druga część tego tytułu. Data premiery była już wielokrotnie przekładana, dlatego miejmy nadzieję, że ta jest już ostateczna.

Games Operators, Gaming Factory

W tym przypadku można zestawić dwie spółki. Na Steamie możemy znaleźć sporo kart gier zarówno od Games Operators oraz Gaming Factory. W przypadku Games Operators, po sukcesie gier 911 i 112 Operator, inne produkcje nie odbiły się szerokim echem na rynku gier. Tegoroczne raczej również nie mają podobnego potencjału. Jeszcze na sierpień zaplanowano dwie premiery: Pax Narcotica: Traficker (5 sierpnia) oraz City Eye (12 sierpnia). Ponadto z datą na 2022 roku są jeszcze 3 produkcje, które powinny zadebiutować.

W przypadku Gaming Factory, spółka wciąż czeka na swój hit. Jak na razie stara się zrealizować kilka premier w roku, na sierpień zaplanowano takie gry jak Zookeeper, czy wcześniej wspomniane City Eye, którego jest wydawcą. I to by było na tyle, choć kart Steam jest uruchomionych blisko 20.

Big Cheese Studio: Cooking Simulator 2

Podczas ubiegłorocznego debiutu na Głównym Parkiecie GPW, Big Cheese Studio publikowało pipeline swoich projektów. W tym roku mieliśmy spodziewać się aż 3 produkcji od spółki. Po pierwsze i najważniejsze mowa o drugiej części gry Cooking Simulator. Jak na razie według zapowiedzi powinien to być IV kwartał 2022 roku, choć studio zastrzega, że może nastąpić w tym przypadku opóźnienie.

Kolejną produkcją ma być tytuł zbliżony tematyką do flagowca spółki, a mianowicie Pizza Empire. Do tej pory nie zaprezentowano gry, powinno to nastąpić właśnie w okresie wakacyjnym. Poniżej prezentujemy aktualny pipeline spółki.
 

plan wydawniczy BCS

Źródło: Spółka

CreativeForge Games: obiecane premiery

CreativeForge Games na pewno zostanie rozliczone na koniec roku ze swoich obietnic. Bo w tym roku ma się odbyć, według zapowiedzi spółki, 7-8 premier. Jak na razie w kwietniu udało się udostępnić Aircraft Carrier Survival. Na wakacje planowano premierę Stargate: Timekeepers, projektu realizowanego wspólnie z brytyjskim Slitherine Software. Jeszcze w tegorocznych rekomendacjach analitycy podkreślali, że może to być przełomowy rok dla polskiej spółki.

„Spodziewamy się, że 2022 r. okaże się przełomowym okresem w historii spółki. Liczymy w tym roku na premiery 10 tytułów. Pierwszą debiutującą własną grą będzie „Aircraft Carrier Survival” (20 kwietnia’22), szacujemy jego sprzedaż w samym 2022 r. na poziomie 86,7 tys. sztuk” – tak oceniali analitycy z DM BDM w kwietniu br.

Draw Distance: Serial Cleaners

Serial Cleaners będzie pierwszą, poważniejszą premierą od studia Draw Distance od dłuższego czasu. Jednocześnie jest to sequel gry Serial Cleaner wydanej w 2017 roku, która sprzedała się w nakładzie 1,5 mln egzemplarzy, dlatego też zdecydowano o kontynuacji. Z ostatnich informacji od Draw Distance, wiemy, że produkcja gry została już zakończona. Aktualnie trwają ostatnie szlify, a studio zaprasza chętnych graczy do testowania ich tytułu.

Wydawcą Serial Cleaners jest nie byle kto, bo włoskie 505 Games, które ma na swoim koncie takie tytuły jak Death Stranding czy Control. Premiera polskiej produkcji została ustalona na 22 września 2022 roku i tego dnia będzie ona dostępna na wszystkich urządzeniach.
 

Movie Games: plany wydawnicze

Movie Games od dłuższego czasu skupia się na budowie solidnej grupy kapitałowej w branży gier. Jeszcze w czerwcu miała odbyć się premiera Mythbusters: The Game - Crazy Experiments Simulator, jednak z przyczyn niezależnych od studia została ona przesunięta. Jak na razie nie znamy nowego terminu. Za to na koniec lipca, a dokładnie 27 możemy liczyć na premierę gry Fire Commander od studia Pixel Crow Games.

W tym roku z portfolio Movie Games powinny zostać jeszcze wydane takie tytuły jak Alaskan Truck Simulator, Food Truck Simulator czy Winter Survival Simulator, o których wspominamy poniżej.

Klabater: Moonshine Inc.

W ostatnim czasie spółka skupiła się na dywersyfikowaniu swojej działalności poprzez wykonywanie portów gier na konsole. Klabater wciąż poszerza również portfolio wydawnicze o projekty zewnętrzne wydając w tym roku takie tytuły jak The Best Month Ever! czy Orbit.Industries. W planach na ten rok pozostaje Moonshine Inc. z produkcji własnych, choć ważniejszą premierą zaplanowaną na 2023 rok pozostaje Crossroads Inn 2.
 

Moonshine Inc

Pyramid Games: Occupy Mars The Game

Jest to najważniejsza produkcja spółki należącej do grupy PlayWay, na premierę której gracze czekają już od 2020 roku. Wtedy też udostępniono prolog gry, który cieszył się naprawdę sporą popularnością na Steamie. Do dzisiaj otrzymał on blisko 1,3 tys. ocen, z których 80% jest pozytywnych.

Spółka zapewnia, że premiera gry we wczesnym dostępie odbędzie się jeszcze w II połowie 2022 roku. Choć przypomnę, że produkcja gry była już na zaawansowanym etapie dokładnie rok temu. Co prawda, wishlista tytułu jest już „dość stara”, ale gra znajduje się wysoko w zestawieniu Global Top Wishlist platformy Steam. Obecnie to 65. miejsce. Będzie to najważniejszy projekt Pyramid Games wśród wydanych już produkcji tj. Rover Mechanic Simulator czy Dinosaur Fossil Hunter.

Jednak wcześniej, bo jeszcze w sierpniu br. odbędzie się premiera innego, zdecydowanie mniejszego tytułu. Będzie to Zoo Keeper, którego współwydawcami są Gaming Factory i Ultimate Games.

DRAGO entertainment: Food Truck Simulator, Winter Survival Simulator

Krakowska spółka idzie za ciosem i po ubiegłorocznym sukcesie Gas Station Simulator, w tym roku planuje dwie kolejne premiery. Pierwsza została ustalona na 14 września 2022 roku i mowa o Food Truck Simulator. Kto śledzi spółkę to wie, że data nie jest przypadkowa, ponieważ mówimy o pierwszej rocznicy premiery Gas Station. Powtarzalność sukcesu nie jest oczywiście pewna, jednak krakowskie studio dostrzega spory potencjał w tym tytule.

„Data premiery nie jest przypadkowa. Gra jest bardzo ciekawa, a feedback i zainteresowanie wersją demo potwierdziło podjęcie decyzji o rozbudowaniu gry i dodaniu dużego elementu jazdy po otwartym mieście. Dzięki temu aspektowi gry mamy również nadzieję, zainteresować nim większe grono graczy. W strategii marketingowej zamierzamy wykorzystać pewne elementy wspólne z Gas Station Simulator, a pierwsza rocznica wydania GSS nam w tym pomoże. Już w demo Food Trucka gracze i youtuberzy mogli odnaleźć elementy, ścieżkę dźwiękową, czy postacie z Gas Station Simulator, co dało bardzo ciekawy odbiór” – powiedziała prezes DRAGO entertainment w wywiadzie dla Strefy Inwestorów.

Drugim, planowanym tytułem na ten rok będzie Winter Survival Simulator. Jego premiera została zaplanowana na 27 października 2022 roku, a produkcja będzie opierać się o gatunek survivalu. Dlatego podjęto decyzję o wydaniu gry w wersji wczesnego dostępu, aby dalej rozwijać już tytuł wspólnie z graczami.

Zobacz także: „Samo uniwersum Gas Station Simulator to już wiele projektów na następne lata” – Joanna Tynor, prezes DRAGO entertainment

Asmodev: Priest Simulator

Do tej pory, „dziwna spółka od dziwnych gier” ma na swoim koncie dwie premiery: Ultimate Summer oraz Infernal Radiation. Przed Asmodev teraz gra z największym potencjałem, czyli Priest Simulator. Symulator księdza zadebiutuje na platformie Steam 6 października 2022 roku, jednak będzie to na razie wczesny dostęp. Jak zapewniła spółka w komunikacie, early access ma być jedynie przez kilka miesięcy, później otrzymamy pełną wersję tytułu. Wydawcą, podobnie jak przy poprzednich produkcjach, będzie Ultimate Games.

Jak sam tytuł wskazuje, spółka pracuje nad symulatorem księdza, jednak zamierza to ukazać w lekko prześmiewczy sposób. Gracz wcieli się dokładniej w rolę księdza-wampira. Kto chce przetestować grę przed zakupem, może zagrać w prolog zatytułowany Priest Simulator: Heavy Duty. Może dla niektórych o dziwo, ale tytuł ma pozytywny feedback i aż 97% pozytywnych ocen na platformie SteamDB.
 

Priest Simulator

Road Studio: Alaskan Truck Simulator

AKTUALIZACJA: Premiera gry została zaplanowana na 7 grudnia 2022 roku.

Niektórzy są już zniecierpliwieni czekaniem na Alaskan Truck Simulator, które miało przekładaną premierę kilkukrotnie. Jednak jak zapewnia Road Studio, które przejęło produkcję od Movie Games, pomysł na tytuł i jednocześnie budżet produkcyjny został zdecydowanie zwiększony, stąd opóźnienie. W tym przypadku nie znamy daty dziennej premiery, powinniśmy spodziewać się jej w IV kwartale 2022 roku, o ile spółka znajdzie dogodny termin.

Podczas czerwcowego festiwalu Steam Next, polska spółka udostępniła pierwsze demo gry szerokiemu gronu odbiorców i pochwaliła się feedbackiem od graczy.

„Demo Alaskan Truck Simulator odnotowało najwyższy peak graczy spośród dem grupy Movie Games. Ponadto wersja demonstracyjna została pobrana 96 tys. razy w ciągu tygodnia, a w pierwszych 24 godzinach od premiery demo zostało pobrane 20,4 tys. razy. Liczby te pokazują, że na ATS czeka wielu graczy, a tematyka trucków jest bardzo popularna” – mówi prezes Road Studio, Maciej Nowak.

Zobacz także: Demo Alaskan Truck Simulator spodobało się graczom. Road Studio coraz bliżej premiery swojego flagowego tytułu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.