Sprzedaż gier w 2022 roku może spaść, branży nie ominie recesja
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
08 lip 2022, 12:53

Sprzedaż gier w 2022 roku może spaść, branży nie ominie recesja - ostrzegają eksperci Ampere Analysis

Branżę gier czeka w tym roku recesja - wynika z prognozy Ampere Analysis. Sprzedaż gier w 2022 roku może spaść o -1,2%, do 188 mld USD.

Nowa analiza Ampere Analysis jest lekko rozbieżna z raportem przygotowanym przez firmę Newzoo w maju br. Newzoo przekonywało, że mimo ustania pandemii, rynek gier wzrośnie o ponad 5% i po raz pierwszy przekroczy 200 mld USD. Co więcej, w 2024 roku wartość rynku powinna już sięgnąć 222 mld USD. Tymczasem analitycy Ampere Analysis uważają, że nad globalnym rynkiem gier wisi widmo recesji. Dlatego też prognozują spadek sprzedaży gier w tym roku o -1,2%, do kwoty 188 mld USD.

Jak wskazuje Piers Harding-Rolls, dyrektor ds. badań w Ampere, branża gier nie jest odporna na recesję. Na świecie mamy obecnie do czynienia z rosnącą inflacją, a tym samym podwyżkami stóp procentowych. Społeczeństwo na ten moment stara ograniczać się wszelkie wydatki na rozrywkę. Jednak w badaniu Ampere podkreślono, że sprzedaż gier stale rosła już od 2015 roku, czyli zdecydowanie wcześniej niż wybuch pandemii, kiedy branża dynamicznie rozkwitła.

Zobacz także: Inwestowanie w producentów gier i sektor gamingowy oczami profesjonalnego inwestora - Paweł Sugalski - Podcast 21% rocznie jak inwestować

Branża gier skurczy się w 2022 roku

Rok 2022, po pandemicznym 2020, nie należy do najłatwiejszych, również dla globalnej branży gier. Wciąż przesuwane duże premiery tytułów, wojna w Ukrainie i wycofanie działalności z terytorium Rosji oraz Białorusi. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Ampere Analysis jeszcze w ubiegłym roku, Rosja była 10. państwem pod względem wielkości rynku gier. W tym roku może spaść już na 14. miejsce w rankingu i straci na wartości 1,2 mld USD.

Okazuje się również, że wydatki na zakup gier zmniejszą się w tym roku o 1,2%. Według badań firmy Ampere Analysis sprzedaż w tym roku wyniesie 188 mld USD. Nad rynkiem gier również stoi perspektywa recesji, choć analitycy starają się uspokoić, ponieważ sprzedaż gier rosła nieustannie od 2015 roku. Tylko w latach 2019-2021 wzrosła ona o 26%. Wzmocnienie branży gier nastąpiło również dzięki premierze konsol nowej generacji pod koniec 2020 roku, mimo że ich dostępność była początkowo ograniczona.

„Po dwóch latach ogromnej ekspansji, rynek gier jest gotowy do zwrotu części tego wzrostu w 2022 roku, ponieważ wiele czynników składa się na to, aby osłabić wydajność” – powiedział Harding-Rolls. „(…) Perspektywy dla całego sektora pozostają pozytywne, z prognozą powrotu wzrostu w 2023 roku” – dodał.

Według innego raportu, firmy NPD, sam rynek gier w USA zmniejszy się o blisko 9%. Wydatki na sprzęt, gry oraz akcesoria wyniosą w tym roku 55,5 mld USD. Analitycy NPD, podobnie jak Ampere Analysis, uważają, że rosnąca inflacja ma bezpośredni wpływ na ograniczenie wydatków konsumentów.

Jakie jeszcze wnioski płyną z analizy firmy NPD? Konsola Nintendo Switch pozostanie liderem sprzedaży w tym roku. Niestety, niedobory sprzętu nowej generacji, czyli Playstation 5 oraz Xbox Series X/S, będą problemem jeszcze do 2023 roku. Najlepiej sprzedającą się grą premium w 2022 roku na rynku amerykańskim zostanie Elden Ring od studia From Software. Gra z gatunku souls-like została wydana w lutym 2022 roku i faktycznie bije rekordy popularności.

Ponadto, w tym roku gracze zdecydowanie postawią na subskrypcje. Najpopularniejszą jest oczywiście abonament Game Pass, choć Sony, aby konkurować z Microsoftem wprowadziło ostatnio zmiany do swojej subskrypcji.

Tekst został napisany na podstawie artykułu „Video game sales set to fall for first time in years as industry braces for recession” opublikowanego na portalu CNBC.

Zobacz także: Czeka nas wysyp polskich symulatorów. Kalendarz premier gier spółek z GPW i NewConnect na II półrocze 2022 roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.