Gotówka w portfelu Warrena Buffetta cały czas się powiększa. Mimo to nie widzi on możliwości zakupów na horyzoncie
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
08 lis 2019, 06:50

Gotówka w portfelu Warrena Buffetta cały czas się powiększa. Mimo to nie widzi on możliwości zakupów na horyzoncie

Berkshire Hathaway ma coraz więcej gotówki. Na koniec III kwartału 2019 roku wehikuł Warrena Buffetta miał aż 128 mld USD płynnych środków, w porównaniu do 122 mld USD na koniec II kwartału. Spółka zapowiadała zakup firmy „wielkości słonia”, jednak do dziś na horyzoncie nie widać możliwych akwizycji.

Holding Warrena Buffetta opublikował wyniki finansowe za III kwartał 2019 roku. Co prawda zysk Berkshire Hathaway wyniósł 7,9 mld USD, wobec 6,9 mld USD rok wcześniej, jednak akcjonariusze zaczynają wychodzić z inwestycji. Tym samym David Rolfe, dyrektor inwestycyjny firmy Wedgewood Investments, sprzedał niedawno cały swój udział w Berkshire.

Zobacz także: Berkshire Hathaway ma rekordową kwotę w gotówce. Mimo to Warren Buffett wciąż nie dokonał wielkiego przejęcia

Rekordowa suma w gotówce

128 mld USD to rekordowa kwota gotówki trzymana przez Berkshire Hathaway. Warren Buffett od dłuższego czasu zapowiada akwizycję - jak na razie bez skutku. Kilka miesięcy temu spekulowano, że Wyrocznia z Omaha wykupi linie lotnicze Southwest Airlines i tym samym dokona ostatniej akwizycji w swojej historii inwestowania.

Jednak tak się nie stało, a Buffett nie planuje przechodzić na emeryturę. Co prawda, ostatnia duża inwestycja Berkshire Hathaway miała miejsce w 2015 roku. Wtedy przejął przejął kontrolę nad spółką Precision Castparts. Producent części dla przemysłu lotniczego, gazowego oraz energetycznego został kupiony za 37 mld USD.

Buffett podkreśla, że nie dokona przejęcia, kiedy na rynku wszędzie są niebotycznie wysokie ceny. Nie jest dla niego przeszkodą ciągłe czekanie na ofertę godną uwagi. Według analityków, rekordowa gotówka w historii Berkshire Hathaway może niedługo stać się obciążeniem dla spółki.

- Berkshire jest trochę zawstydzone bogactwem - powiedziała Cathy Seifert, analityk w CFRA Research dla serwisu Bloomberg - Ta gotówka może wypalić dziurę w kieszeni. Należy zachować ostrożność przy akwizycjach, ale w pewnym momencie staje się to obciążeniem, bo wpływa na obniżkę zysków – dodała.

Notowania BRK na tle S&P500

brk sp500

Źródło: Market Screener

Zobacz także: Warren Buffett nie może być zadowolony z inwestycji w linie lotnicze

Czy Buffett spoczął na laurach?

Warren Buffett wciąż poszukuje transakcji, która będzie warta jego portfela. Zwlekanie z dokonaniem akwizycji nie podoba się akcjonariuszom Berkshire Hathaway. Niedawno David Rolfe, dyrektor inwestycyjny firmy Wedgewood Investments, zdecydował się sprzedać pakiet akcji Berkshire Hathaway. Stwierdził, że możliwości dokonania przejęć przechodzą Buffettowi koło nosa.

- Warren Buffett siedzi na górze gotówki. Nic się z nią nie dzieje. Kolejne okazje inwestycyjne na potężnym rynku byka przechodzą spółce Buffetta i Charliego Mungera koło nosa – stwierdził Rolfe.

Zobacz także: Znany inwestor sprzedał akcje Berkshire Hathaway, bo ma dość przepuszczania okazji inwestycyjnych przez Warrena Buffetta

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.