Tesla pokazała dobre wyniki finansowe za IV kwartał 2019 roku, kurs wystrzelił podczas obrotów pozasesyjnych
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
30 sty 2020, 10:34

Tesla pokazała dobre wyniki finansowe za IV kwartał 2019 roku. Kurs wystrzelił podczas obrotów pozasesyjnych

Nieprzespane noce Elona Muska zaczęły przynosić świetne rezultaty. Tesla już drugi kwartał z rzędu pokazała zysk na akcję. Spółka twierdzi, że rok 2019 był dla niej przełomowy, bo Model 3 okazał się rynkowym hitem.

Dziś podczas obrotów pozasesyjnych kurs Tesli rośnie o 12%. To pokłosie publikacji dobrych wyników finansowych za IV kwartał 2019 roku. Firma Elona Muska pochwaliła się także dużą sprzedażą Modelu 3. „Rok 2019 był dla nas przełomowy, głównie z uwagi na sukces Modelu 3. Zamówienia na ten model przeszły nasze najśmielsze oczekiwania, pozwalając nam wygenerować 1,1 mld USD cash flowu” – podkreśla Tesla w raporcie.

Bloomberg zażartował, że Tesla robi „brum, brum”. Rzeczywiście, kurs spółki zachowuje się imponująco. W ciągu ostatnich 12 miesięcy poszedł w górę o 95%, a od początku roku o 38%. Majątek Elona Muska jest już wart około 36 mld USD.

vroom

1. Notowania Tesli (linia czarna) na tle Nasdaq Composite (linia czerwona) – 2 lata

1

Zobacz także: Obstawiający spadek akcji Tesli stracili od początku roku 2,5 mld USD. Mimo to spółka Elona Muska pozostaje najchętniej szortowaną firmą w USA

Drugi kwartał z rzędu z zyskiem na akcję

Sprawozdanie Tesli za IV kwartał robi wrażenie. Tesla podała, że w jego trakcie uzyskała przychód rzędu 7,4 mld USD, co przekroczyło estymację analityków (7,0 mld USD). Zysk na akcję wyniósł 2,14 USD wobec spodziewanych 1,72 USD. Sprzedaż nowych aut elektrycznych wyniosła 112 000 sztuk – to był najlepszy kwartał pod tym względem w historii spółki.

2. Wyniki finansowe Tesli w ostatnich kwartałach (mln USD, proc.)

2

Firma Muska wyprodukowała w IV kwartale ub.r. 17 933 sztuk Model S i X (+10% k/k i -29% r/r), 86 958 szt. Tesli Model 3 (+9% k/k, +42% r/r). Dostarczyła do klientów 19 475 sztuk Model S i X (+11 proc. k/k, -29 proc. r/r) oraz 92 620 szt. Tesli Model 3 (+16% k/k, +46% r/r). Ma potencjał do produkcji 90 000 szt. Model S i X rocznie w fabryce we Fremont (Kalifornia, Stany Zjednoczone), 400 000 Modeli 3/Y rocznie w tej samej lokalizacji oraz 150 000 Tesli Model 3 w Szanghaju (Chiny), co daje łącznie potencjał produkcyjny wynoszący 640 000 szt. samochodów rocznie.

3. Model 3 – liczba dostarczonych sztuk w podziale na regiony świata

3

Tesla ma ambitne plany na 2020 rok. Już pod koniec I kwartału ma się pojawić na rynku Model Y, który w założeniu ma być najbardziej oszczędnym – pod względem energetycznym – SUV’em. W tym roku firma ma dostarczyć do klientów co najmniej 0,5 mln aut.

Poza tym, powoli podnosi się z kolan segment solarny Tesli. Firma zamontowała w IV kwartale panele o mocy 54 MW, to o 26% więcej, niż w III kwartale 2019 roku, ale o 26% mniej, niż w IV kwartale 2018 roku.

Zobacz także: Fuzja SolarCity z Teslą uczy, że nie każdy biznes na fotowoltaice i panelach słonecznych przynosi zyski

Czy koronawirus podstawi nogę Tesli

Z Teslą nie wszystko może być tak super, jak się wydaje. Po pierwsze, mimo takich pozytywnych wieści dotyczących IV kwartału 2019, wynik netto Tesli za cały rok pozostaje na minusie. W 2019 roku spółka Muska straciła około 860 mln USD, tylko nieznacznie zmniejszając stratę w porównaniu do 2018 roku.

4. Wyniki finansowe Tesli w ujęciu rocznym (w mln USD)

4

Zwrócił na ten fakt uwagę znany analityk Charlie Bilello. Wydaje się on sugerować, że inwestorzy kupujący akcje Tesli przede wszystkim wierzą w świetlaną przyszłość spółki, zupełnie lekceważąc jej obecną zdolność do generowania zysków. Od 2007 roku Tesla „przepaliła” około 6,75 mld USD...

straty

Co prawda Elon Musk stwierdził podczas wczorajszej konferencji, że Tesla właśnie zbliżyła się do progu, po przekroczeniu którego będzie zdolna do samofinansowania się, ale trzeba pamiętać, że coś może pójść nie tak. Pojawiają się na przykład informacje, że z uwagi na rozprzestrzeniającego się w Chinach koronawirusa Tesla może być zmuszona do czasowego zamknięcia swojej fabryki w Szanghaju...

Wydaje się, że świadomość tego mają analitycy. Od początku stycznia pojawiło się kilka negatywnych rekomendacji dla spółki Muska, obniżających jej rating.

5. Rekomendacje dla spółki Tesla w 2020 roku

5

Nieprzespane noce Elona Muska z pewnością zaczęły przynosić pozytywne rezultaty. Inwestorzy dają Tesli wielki kredyt zaufania, a posiadacze krótkich pozycji na walorze (jest to jeden z dwóch najbardziej „szortowanych” walorów na amerykańskiej giełdzie) cierpią. Analitycy są ostrożni. Jakież to wspaniałe, że możemy śledzić ten fascynujący biznesowy serial. Jak to się skończy? Czekamy na kolejne odcinki z wypiekami na twarzy.

Źródła wykresów: 1 i 4. MarketScreener.com, 2-3. Tesla, 5. FinViz.com

Zobacz także: W kryptowaluty i bitcoin inwestują zamożni, inteligentni, lubiący ryzyko mężczyźni - wynika z badań naukowców

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.