Na Wall Street pojawił się nowy inwestycyny gracz, który jest większy niż Berkshire Hathaway
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
19 lut 2020, 06:40

Na Wall Street pojawił się nowy inwestycyjny gracz, który jest większy niż Berkshire Hathaway. Nie wiadomo kto go kontroluje

Są więksi niż Berkshire Hathaway i rosną dużo szybciej niż S&P500 czy BlackRock. Ostatnio przejęli Oaktree Capital. Na Wall Street pojawił się nowy znaczący gracz, którego nie wiadomo kto kontroluje – wynika ze śledztwa Financial Timesa.

Grupa Brookfield ma około 500 mld USD aktywów w zarządzaniu, o ponad 100% więcej, niż Berkshire Hathaway. Kontroluje kilka spółek giełdowych, m.in. Brookfield Asset Management (która niedawno przejęła Oaktree Capital). Jej struktura jest niejasna, nie wiadomo tak naprawdę kto ją kontroluje, a rośnie duo szybciej niż rynek – zwrócili ostatnio uwagę dziennikarze Financial Timesa.

Grupa Brookfield ma aktywa rzędu 500 mld USD

10 lat temu biurowiec przy nowojorskiej 666 Fifth Avenue został sprzedany za 1,8 mld USD. To była największa transakcja tego rodzaju w historii rynku nieruchomości. Kupił go Jared Kushner, zięć Donalda Trumpa. Zrobił to jednak na kredyt. Przez kolejne lata próbował wykorzystać kontakty teścia i sprzedać budynek Chińczykom czy Saudom, co się ostatecznie nie powiodło.

W lutym 2019 roku Kushner miał zapłacić 1,2 mld USD zobowiązań w związku z zakupem biurowca. Wisiało nad nim realne widmo biznesowej klęski, kiedy nagle pomocną dłoń w sierpniu 2018 roku wyciągnęła kanadyjska firma inwestycyjna Brookfield. Wzięła budynek w leasing... na 100 lat, regulując od ręki niemal wszystkie należności związane z tą transakcją.

Moment, moment - Brookfield? A co to za firma? Tak, nawet ludzie obserwujący rynek finansowy i kapitałowy mogą nie kojarzyć tej korporacji. Tymczasem jest to jedna z największych firm inwestycyjnych na świecie, zatrudniająca około 80 000 osób. Financial Times szacuje, że ma ona w zarządzaniu aktywa o wartości około 500 mld USD! Jak podkreślają dziennikarze tej gazety, nie łatwo jest rozgryźć siatkę powiązań i strukturę grupy Brookfield.

Grupę kontroluje obecnie około 40 osób, tytułowanych mianem „partnerów”. Mają one udziały w firmie Partners Ltd., która ma z kolei 20% udziałów w Brookfield Asset Management – spółce notowanej na Wall Street, która jest „czapą” dla grupy Brookfield. Z osobna „partnerzy” nie mogą zdziałać wiele na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, ale jeśli połączą siły, to de facto mają we władaniu Brookfield Asset Management. Co ważne i niezmiernie ciekawe, nie są znane nazwiska większości „partnerów”.

Co ma grupa Brookfield? Sporo. Jest właścicielem biurowców w londyńskiej dzielnicy Canary Wharf, przy berlińskim Potsdamer Platz, oraz oczywiście w Nowym Jorku. Ma także około 14,5 tys. km prywatnych dróg i torów kolejowych, około 1/7 masztów telekomunikacyjnych stojących we Francji. Większość nieruchomości posiada poprzez spółkę Brookfield Property Partners. Kontroluje także firmę Westinghouse, która produkuje reaktory atomowe. Od września 2019 roku jedna ze spółek grupy, Brookfield Asset Management, kontroluje firmę Oaktree Capital założoną przez znanego inwestora Howarda Marksa (kupiła ją za 4,7 mld USD). Oczywiście, poprzez Brookfield AM grupa trzyma udziały w wielu spółkach giełdowych w USA, Kanadzie i innych krajach.
 

1. Najwięksi instytucjonalni akcjonariusze Brookfield Asset Management

akcjonariusze-brookfield

Zobacz także: Big Data może wynieść inwestowanie w wartość na nowy poziom

Ośmiornica daje zarobić

Firma Brookfield ma swoje początki w majątku dynastii kanadyjskich Żydów Bronfmanów, która kontroluje koncern Seagram i Brascan. Zbiera kapitał od szerokiego grona prywatnych zamożnych inwestorów z USA, a nawet od rządów (sporo zainwestował za jej pośrednictwem rząd Kataru). Firma rozwinęła się znacznie od początku lat 90-tych XX wieku, gdy swoje udziały Peter Bronfman sprzedał firmie Pagurian kontrolowanej przez Jacka Cockwella.

Prezesem Brookfield AM jest obecnie Bruce Flatt, jeden z dwóch największych udziałowców Partners Ltd. (drugim jest Jack Cockwell). „Skupiamy się na wielkich transakcjach. To jest nasz znak rozpoznawczy. Chcesz zrobić duży deal, idź do Brookfield, oni ci pomogą” – mawia Flatt.

Co ciekawe, wokół tej swoistej „ośmiornicy”, jaką jest grupa Brookfield, panuje coś na kształt zmowy milczenia. Dziennikarze Financial Timesa przez kilka tygodni prosili osoby związane – obecnie albo w przeszłości – z tą firmą, ale wszystkie one odmawiały komentarza.

Spółka Brookfield Asset Management jest notowana na giełdzie w Nowym Jorku i Toronto. W ciągu ostatnich 10 lat jej kurs urósł o 425%, podczas gdy indeks S&P500 poszedł w górę o 208%. Wycena Brookfield Asset Management sięga 68 mld USD, a dla porównania spółka BlackRock jest warta 87 mld USD.
 

2. Notowania Brookfield AM na tle BlackRock i S&P500

notowania-brookfield-sp500-blackrock


Jedna z największych firm inwestycyjnych na świecie jest kontrolowana przez 40 osób, z których nie wszystkie są znane z imienia i nazwiska – zwraca uwagę Financial Times. Wnioski? Wielkie pieniądze lubią ciszę.

Źródła wykresów: 1. CNN Business, 2. Market Screener

Autor posiłkował się tekstem „Brookfield: inside the $500bn secretive investment firm” opublikowanym na portalu dziennika Financial Times.

Zobacz także: Kandydaci Demokratów największym zagrożeniem dla hossy na Wall Street. Jakie poglądy ma Sanders, Biden czy Bloomberg?

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.