GameStop dobre wyniki finansowe. Nowym CEO został dyrekor spółki Amazon
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
10 cze 2021, 17:36

GameStop opublikował dobre wyniki finansowe. Nowy CEO, były dyrektor z Amazona, zapowiada „Zapnijcie pasy!”

GameStop ma za sobą gorące pół roku. W środę spółka przedstawiła raport finansowy za pierwszy kwartał oraz zaprezentowała zmiany kadrowe. Do GameStopu przechodzą m.in. dyrektorzy z Amazona.

Podobnie jak AMC, spółka ma zamiar wykorzystać falę wzrostów akcji meme stock i rozpoczyna restrukturyzację. Firma jeszcze niedawno była na krawędzi bankructwa, a teraz planuje zamienić się w poważnego gracza.

Zobacz także: WallStreetBets bierze kolejne spółki na celownik. Tym razem Clover Health oraz Wendy`s

Wynik sprzedażowy GameStop lepszy niż oczekiwania

W środę firma opublikowała raport finansowy, przedstawiła nowego prezesa i zaprezentowała akcjonariuszom plan restrukturyzacji, który umożliwi im zwiększenie sprzedaży. To nie jest łatwe zadanie, ponieważ muszą się zmierzyć z takimi firmami jak Walmart, Sony czy Microsoft. Dodatkowo, SEC (Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy w USA) rozpoczyna dochodzenie w sprawie obrotu akcjami przez ostatnią ekstremalną zmienność: w ciągu ostatniego roku akcje GameStop notowane były w przedziale od 3,77 USD do 483 USD.

Akcje GameStop spadły o ponad 12% po tym jak firma ogłosiła nowe kierownictwo. Można powiedzieć, że spółka już wychodzi z kłopotów, jej sprzedaż wzrosła o 25,1% rok do roku, mimo że GameStop zamknął, od 2 maja 2020 roku, 630 sklepów. Wynik sprzedaży to 1,28 mldUSD, gdzie konsensus według FactSet wynosił 1,16 mld USD.

GameStop

gamestop-wykres

Zobacz także: Las Vegas wraca do życia po pandemii. Sprawdzamy jak można na tym zarobić

Spółka podała, że nie będzie przedstawiać prognoz na resztę roku fiskalnego, ale zauważyła, że trendy sprzedaży odzwierciedlają dynamikę. W maju sprzedaż wzrosła o ok. 27% r/r. Rozmowa zarządu z analitykami w celu omówienia wyników była krótka i ograniczona do przygotowanych uwag. Podobnie jak w poprzednim kwartale, nie było sesji pytań i odpowiedzi z analitykami.

Akcje GameStop zamknęły się w środę na poziomie 0,9% po cenie 302,56 USD. Po ogłoszeniu wyników spadły o 6,4% do 283,16 USD w trakcie sesji.

Analityk Wedbush Michael Pachter napisał na początku tego tygodnia, że wyniki kwartalne nie będą oszałamiają dla cen akcji, ponieważ ceny są oderwane. Najważniejszy jest teraz wgląd w strategię restrukturyzacji co jest kluczowe.

Nowy prezes do akcjonariuszy Gamestop: ZAPNIJCIE PASY!

Firma zatrudniła trzech byłych dyrektorów Amazona: Jennę Owens, nowego dyrektora operacyjnego; Matta Francisa, pierwszego dyrektora ds. technologii oraz Elliotta Wilke, głównego dyrektora ds. rozwoju. Firma zatrudniła również współzałożyciela Chewy, Ryana Cohena, aby poprowadził działania w zakresie e-commerce. W środę Cohen został mianowany prezesem na spotkaniu akcjonariuszy. Były dyrektor wykonawczy Amazona, Matt Furlong został mianowany jako CEO.

Nowy CEO pracował dla Amazona przez prawie dziewięć lat, a ostatnio kierował rozwojem biznesu w Australii. Wcześniej pełnił funkcję doradcy technicznego szefa działu konsumenckiego Amazona w Ameryce Północnej oraz pracował dla Procter & Gamble.

Na spotkaniu z akcjonariuszami, nowy prezes Ryan Cohen zwrócił się bezpośrednio do akcjonariuszy, po raz pierwszy, podczas corocznego spotkania firmy, jednak nie podano szczegółowego planu.

,,Mamy przed sobą dużo pracy i zajmie nam to trochę czasu" - powiedział Cohen, według relacji jednego z akcjonariuszy. ,,Próbujemy zrobić coś, czego nikt w przestrzeni detalicznej nigdy nie zrobił. Ale wierzymy, że wprowadzamy odpowiednie elementy na miejsce i mamy jasne cele: zachwycanie klientów i napędzanie wartości dla akcjonariuszy w dłuższej perspektywie."

Cohen, wskazał na wysiłki odświeżenia zarządu, zmiany kadry kierowniczej z doświadczeniem w technologii i handlu detalicznym, spłatę zadłużenia i stworzenie podstaw do długoterminowego wzrostu.

,,Nie będziemy was tu czarować tekstami o wielkiej grze, nie będziemy składać wzniosłych obietnic albo zdradzać swojej nowej strategii konkurencji" - dodał Cohen. ,,Taką filozofię przyjęliśmy w Chewy".

Cohen zwrócił się bezpośrednio do akcjonariuszy w środę.

,,Wciąż jesteśmy zdumieni waszą pasją i wsparciem" - powiedział Cohen. ,,Mamy szczęście, że tak wyjątkowa grupa inwestorów posiada akcje firmy. Inspirujecie nas do większego myślenia, cięższej walki i dłuższej pracy każdego dnia. Zapoczątkowaliście zupełnie nową erę w GameStop".

,,Dopóki inwestorzy detaliczni będą entuzjastycznie nastawieni do perspektyw GameStopu, dopóty główne znaki zapytania nie będą miały większego znaczenia dla kursu akcji" - napisał Pachter.

Podczas gdy wzrost kursu GameStop o 1684% od początku roku może zachęcać do poglądów, że kurs spadnie, to według Ihora Dusaniwsky'ego, partnera zarządzającego w firmie analitycznej S3 Partners, która zajmuje się badaniem krótkich pozycji, jest jeszcze dużo niedźwiedzi do wyciśnięcia.

,,Dziękuję wszystkim i, jak powiedziałby mój tata, zapnijcie pasy" - zakończył Cohen.

Zobacz także: Efekt WallStreetBets: windują wycenę AMC i Gamestop tak mocno, że spółki mogą dołączyć do indeksu Russell 1000

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.