Clover Health oraz Wendy`s to kolejne spółki WallStreetBets.
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
09 cze 2021, 19:24

WallStreetBets bierze kolejne spółki na celownik. Tym razem Clover Health oraz Wendy`s

Wall Street Bets, bierze kolejne spółki na celownik na których będzie wyciskać grube ryby z krótkich pozycji. Próba zrealizowania short-squeeze ma miejsce na Clover Health Investments oraz Wendys.

Zobacz także: Akcje Biogen wzrosły już 60% od zatwierdzenia leku na Alzheimera przez FDA

Firma ubezpieczeniowa na celowniku WallStreetBets

Clover to spółka technologiczna, która działa w sektorze ubezpieczeń. Akcje tej firmy rosną za sprawą meme stock, podobnie jak GameStop i AMC. Jej notowania we wtorek zamknęły się na poziomie 22,15 USD. Ceny akcji wzrosły 32% w poniedziałek i 86% we wtorek. W środę wzrosły o kolejne 20% podczas notowań w pre-market.

Notowania Clover Health Investments

clover-wykres

Zobacz także: Efekt WallStreetBets: windują wycenę AMC i Gamestop tak mocno, że spółki mogą dołączyć do indeksu Russell 1000

Clover to spółka o małej kapitalizacji, a fundusze hedgingowe są bardzo zainteresowane spadkiem jej ceny. W ostatnim czasie to idealny schemat na walkę WSB z Wall Street. Według danych Bloomberga, około 36% akcji dostępnych do obrotu zostało pożyczone i sprzedane krótko przez niedźwiedzich inwestorów obstawiających spadek cen. Hidenburg Research wziął spółkę na celownik, po tym jak Clover nie ujawnił dochodzenia Departamentu Sprawiedliwości w sprawie praktyk marketingowych i nieujawnionych umów. Spółka odpowiedziała, że nie musi ujawniać. Taka odpowiedź zwróciła uwagę funduszy hedgingowych, które zaczęły wchodzić na pozycję krótkie.

Rajd zaczął się po wpisie na forum Reddita w grupie WallStreetBets. ,,Clov… fundusze hedgingowe znowu walczą, powinni oszczędzić swoje pieniądze i się poddać. Mamy tam dużo miejsca do działania”. Według agencji Reuters, ilość wpisów dotyczących spółki na popularnej stronie Stocktwits wzrosła ponad dwukrotnie i ponad 95 proc. jest pozytywna w kontekście wartości Clover Health.Przedstawiciel Clover odmówił komentarza na temat ostatnich wzrostów.

Akcje Clovera zadebiutowały na giełdzie w okolicach 16 USD. Do marca spadły do około 7 USD. W czerwcu akcje spadły poniżej 8 USD, po czym do wtorku wzrosły ponad dwukrotnie.

Sieć restauracji Wendy’s zyskuje na wartości

Akcje Wendy's również wzrosły we wtorek, o 26%. Od początku roku akcje wzrosły o 23%, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły o prawie 22%.

Notowania Wendy's

wendys-wykres

Zobacz także: W czerwcu debiut giełdowy Robinhood – niezwykle popularnej w USA aplikacji do inwestowania. Polscy inwestorzy też mogą wziąć udział w tym IPO

Wendy's jednak nie pasuje do indeksu meme stock. Wskaźnik zainteresowania krótką sprzedażą jest poniżej średniej, a spółka restauracji szybkiej obsługi ma ugruntowaną pozycję na rynku i stosunkowo stabilny strumień zysków. Mimo to, akcje osiągnęły we wtorek nowy rekord wszech czasów. Akcji handlowej nie można nazwać "short squeeze", ponieważ inwestorzy detaliczni próbują ukarać niedźwiedzie fundusze hedgingowe. Jest to wspólny motyw spekulantów z mediów społecznościowych na spółkach meme stock.

Ten ogromny ruch jest powodem dzisiejszej obniżki rekomendacji przez Stifel. Analityk Chris O'Cull obniżył swoją rekomendację dla Wendy's do Trzymaj z Kupuj, ponieważ akcje przebiły jego cenę docelową 25 dolarów.

Ruch cen na akcjach Wendy's jest powodem do zmartwień. Przepychanka „ulicy” z Wall Street zawsze powoduje dużą zmienność, która doprowadza do wycen akcji oderwanych od fundamentów. Ostatecznie ceny akcji są kosmicznie wysokie co źle się kończy dla inwestorów-amatorów z forum r/WallStreetBets. Ostatecznie cena spada, a oni zostają z workiem akcji.

Więcej akcji wciągniętych w szaleństwo meme oznacza, że traderzy mają więcej akcji do przepychania. A zmienność może być trucizną dla inwestorów. Zbyt duża zmienność ostatecznie skutkuje niższymi wycenami akcji. Bardziej zmienne akcje są bardziej ryzykowne.

Wielu analityków boryka się z sytuacją w związku kosmicznym windowaniem cen. Ponieważ ogromne zyski sprawiają, że akcje znacznie przekraczają swoje ceny docelowe, często bez fundamentalnych podstaw, aby podnieść swoje szacunki w tym samym czasie.

Zobacz także: RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Ekonomiści spodziewają się podwyżki w 2022 roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.