Meme stock: WallStreetBets ratuje AMC przed bankructwem, a GameStop dołącza do Russell 1000
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
18 cze 2021, 17:05

Meme stock: WallStreetBets ratuje AMC przed bankructwem, a GameStop dołącza do Russell 1000

GameStop i AMC jeszcze rok temu były na skraju bankructwa. Dzięki szaleństwu WallStreetBets te spółki poprawiły swój rynkowy wizerunek, wycenę, a czasem i sytuację finansową. GameStop zatrudnił dyrektorów z Amazona, a spółka AMC wykorzystała wzrost cen akcji i zainteresowanie inwestorów do uplasowania ogromnej emisji. A GameStop stanie się małą rybą w wielkim basenie obok takich gigantów, jak Apple czy Microsoft.

Efekt meme stock: GameStop dołączy do indeksu Russell 1000 

AMC Entertainment i GameStop - po wszystkich wydarzeniach związanych z redditową gorączką WallStreetBets - są największymi spółkami pod względem kapitalizacji wśród spółek z indeksu Russell 2000. W przyszłym tygodniu zbliża się rekonstrukcja indeksów Russell, więc inwestorzy zastanawiali się, czy te spółki trafią do indeksu Russell 1000, grupującego spółki o dużej kapitalizacji. Waga GameStop w indeksach spółek o dużej kapitalizacji będzie bardzo mała. Russell 1000 obejmuje takie spółki jak Apple i Microsoft.

Notowania GAMESTOP

gamestop-akcje-memestock

Zobacz także: Efekt WallStreetBets: windują wycenę AMC i Gamestop tak mocno, że spółki mogą dołączyć do indeksu Russell 1000

Chociaż rekonstrukcja Russell będzie miała miejsce po zamknięciu sesji 25 czerwca, zmiany w składzie każdego indeksu zostały określone na podstawie kapitalizacji rynkowej na dzień 7 maja. Aby przejść do indeksu Russell 1000, spółka z Russell 2000 musiałaby mieć kapitalizację rynkową przekraczającą 7,3 mld USD tego dnia, według Catherine Yoshimoto, dyrektor ds. zarządzania produktami w FTSE Russell.

Oznacza to, że GameStop, z kapitalizacją rynkową 11,2 mld USD w dniu ustalenia rankingu, kwalifikuje się do dołączenia do indeksu spółek o dużej kapitalizacji. AMC, z zaledwie 4,3 mld USD w dniu 7 maja, to się nie udało. Cena akcji GameStop wzrosła o 38% od 7 maja, podczas gdy AMC wzrosła o 480%. Od tego czasu AMC wyemitowała również akcje, co jeszcze bardziej podniosło jej kapitalizację rynkową. Gdyby ranking był ustalany dzisiaj, to AMC, z kapitalizacją powyżej 28 mld USD, również trafiłoby do Russell 1000.

Notowania AMC

AMC-akcje-memestock

Zobacz także: Kosmiczny wyścig: Akcje Virgin Galactics znowu rosną, Sir Richard Branson chce prześcignąć Jeffa Bezosa

Definicja małych spółek została wypaczona przez WallStreetBets

Na początek akcje GameStop mogą spotkać się z presją sprzedaży ze strony funduszy. W dniu 28 czerwca wszystkie fundusze Russell 2000 będą musiały sprzedać akcje GameStop (bo firma opuszcza indeks), podczas gdy fundusze Russell 1000 będą te akcje kupować.

Oznacza to, że, ogólnie rzecz biorąc, podaż akcji GameStop przewyższy popyt. Bazując na obecnej kapitalizacji rynkowej GameStop, akcje będą prawdopodobnie stanowiły zaledwie kilka setnych procenta Russell 1000, w porównaniu do prawie 0,5% w Russell 2000. Strateg Jefferies Steven DeSanctis szacuje, że sprzedaż netto akcji GameStop przez fundusze indeksowe wyniesie około 5 mln, czyli około połowy średniego dziennego wolumenu akcji z ostatnich 30 dni.

GameStop staje się małą rybą w dużym basenie. Historycznie, akcje, które przeszły z Russell 2000 do Russell 1000 miały tendencję do pozostawania w tyle za indeksem spółek o małej kapitalizacji w pierwszym roku.

Z drugiej strony, AMC będzie odgrywać znacznie większą rolę w Russell 2000. Jeśli jego kapitalizacja rynkowa pozostanie na obecnym poziomie, czyli około 28 mld USD, to po przywróceniu równowagi spółka kinowa może być największą rybą Russell 2000. Następna co do wielkości spółka w zrekonstruowanym indeksie, prawdopodobnie Ovintiv, ma kapitalizację rynkową wynoszącą "zaledwie" 8,3 mld USD.

AMC stanowi obecnie około 0,74% indeksu Russell 2000. „To niewielka waga, ale jeśli akcje pójdą w górę o tysiące procent, to i tak będzie to miało wpływ na wyniki" - mówi DeSanctis. Zarządzający funduszami spółek o małej kapitalizacji musieliby dokonać trudnego wyboru: Albo trzymać się inwestowania zgodnie z podstawowymi danymi i fundamentami, i ignorować akcje będące memami, albo dodać tę "klasę aktywów" do swoich portfeli, aby ograniczyć ryzyko odchylenia od benchmarku.

Zobacz także: Zbliża się pierwszy lot załogowy Blue Origin. Założyciel spółki Amazon Jeff Bezos chce podbić kosmos

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.