Zbliża się pierwszy lot Blue Origin. Założyciel spółki Amazon Jeff Bezos chce podbić kosmos
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
17 cze 2021, 12:02

Zbliża się pierwszy lot załogowy Blue Origin. Założyciel spółki Amazon Jeff Bezos chce podbić kosmos

Blue Origin – firma kosmiczna Jeffa Bezosa - 20 lipca zrealizuje pierwszy załogowy lot. Rakieta New Shepard z kapsułą załogową poleci nad linię Karmana, czyli granicę między atmosferą ziemską a przestrzenią kosmiczną.

Rakieta New Shepard wyniesie załogę kapsuły na wysokość 103 km. Tam na 3 minuty załoga będzie w stanie nieważkości. Potem zacznie się powrót, lądowanie oczywiście na spadochronach. Cały lot ma potrwać 11 minut, a na pokładzie ma być m.in. Jeff Bezos i jego brat oraz osoba, która zapłaciła za komercyjne miejsce aż 28 mln USD w trakcie licytacji. W ten sposób firma Blue Origin - założona przez twórcę Amazona - zrealizuje pierwszy załogowy, i do tego komercyjny, lot w przestrzeń kosmiczną.

New Shepard w ciągu kilku lat wykonał 15 lotów testowych bez załogi. Ostatni taki lot odbył się w kwietniu br. i była to próba generalna przed lipcowym startem z załogą. Blue Origin rywalizuje z Virgin Galactic (pierwszy lot samolotu kosmicznego SpaceShipTwo z większą liczbą pasażerów ma się odbyć na początku lipca br.) oraz SpaceX. To oznacza, że Bezos rywalizuje z Richardem Bransonem oraz Elonem Muskiem.

Blue Origin o krok od wielkiego sukcesu

Firma Blue Origin powstała w 2000 roku, z inicjatywy Jeffa Bezosa, założyciela portalu Amazon.com. Ma ona zbudować systemy załogowego transportu suborbitalnego i orbitalnego. Od 2005 r. Blue Origin pracuje nad suborbitalnym kilkuosobowym statkiem kosmicznym pionowego startu i lądowania (tzw. VTVL), który będzie latał powyżej linii Karmana – umownej granicy kosmosu.

Bezos włożył w rozwój Blue Origin miliardy dolarów, ale nie wiadomo dokładnie ile. W Blue Origin pracuje obecnie ponad 1 500 osób. Siedziba Blue Origin jest w Kent w stanie Waszyngton, na przedmieściach Seattle. Stanowisko startowe znajduje się w Teksasie.

Statek New Shepard, którego pierwszy lot załogowy ma się odbyć za miesiąc, ma służyć przede wszystkim turystyce. To właśnie turystyka kosmiczna ma być głównym źródłem dochodów Blue Origin w dalekiej przyszłości. Pierwszy lot bezzałogowy udał się firmie Bezosa w 2015 r. Statek New Shepard jest sterowany przez komputer pokładowy, bez udziału naziemnego ośrodka kontroli lotów.

Blue Origin pracuje także nad innymi statkami, głównie nad systemem orbitalnym New Glenn. Jest on montowany i testowany na Cape Canaveral. Dziewiczy lot jest w planach na IV kw. 2022. W lutym pojawiła się informacja, że amerykańskie siły powietrzne nie zdecydowały się włączyć tego projektu do fazy drugiej programu National Security Space Launch (NSSL), ale firma Blue Origin zapewniła, że projekt będzie kontynuowany, bo pracuje nad nim 600 osób, a zainwestowane w niego zostało już 2,5 mld USD.

Kapsuła New Shepard

kapsuła

Źródło: Blue Origin

Rakieta New Glenn

Rakieta New Glenn

Źródło: Blue Origin

Zobacz także: Podsumowanie targów E3. Techland, Movie Games, The Farm 51 i wiele innych polskich spółek wzięło udział w największej konferencji gamingowej

Blue Origin jest współfinansowane przez NASA

Niestety, niewiele wiadomo o firmie Blue Origin od strony finansowej. Można zakładać, że Bezos włożył w nią grube miliardy dolarów. Wedle portalu Crunchbase, pozyskała ona na rynku prywatnym ledwie 13 mln USD od inwestorów zewnętrznych w 2018 r. Na razie nic nie słychać o giełdowym IPO firmy Blue Origin.

Firma Blue Origin jest współfinansowana przez NASA. W ramach programu Commercial Crew Program (CCP) prowadzonego przez NASA otrzymała w 2009 roku 3,7 mln USD, a w roku później kolejne 22 mln USD. Otrzymała również kontrakt wart 579 mln USD w ramach programu NASA Human Landing System w kwietniu 2020. Jednakże ma od niedawna „na pieńku” z tą agencją, gdyż zaskarżyła jej decyzję o przyznaniu kontraktu opiewającego na 2,9 mld USD firmie SpaceX, a dotyczącego wyprawy na księżyc w roku 2024.

Blue Origin przychody generuje także sprzedając swoje projekty krajom (Indie) lub agencjom kosmicznym (Europejska Agencja Kosmiczna), ale niewiele na ten temat wiadomo, wszystko jest skrywane w cieniu tajemnic handlowych. Podobno jej produkty chcą też kupić Chiny, ale oponuje przeciwko takim transakcjom rząd USA.

Dyrektorem wykonawczym Blue Origin jest Bob Smith. Był on przez lata prezydentem Mechanical Systems and Components w Honeywell Aerospace, gdzie kierował pracami tysięcy inżynierów i odpowiadał za biznes wart około 12 mld USD. Wcześniej był dyrektorem wykonawczym w United Space Alliance. Pracował także w Aerospace Corporation oraz w NASA. Ukończył inżynierię oraz matematykę stosowaną, a MBA zdobył na MIT’s Sloan School of Management. Ma doktorat z inżynierii kosmicznej zdobyty na University of Texas.

Wedle portalu Craft, firma Blue Origin ma 19 ważnych patentów, a 10 oczekuje na zatwierdzenie. Jest ona także posiadaczem aż 54 znaków handlowych w prawie amerykańskim. Wśród jej głównych konkurentów są firmy SpaceX, Virgin Galactic, Boeing czy Lockheed Martin.

Firma Blue Origin ma m.in. konto na Twitterze oraz YouTube.

Zobacz także: SpaceX szybko nie zadebiutuje na giełdzie jak Tesla. Ile jest warta firma kosmiczna Elona Muska?

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.