Polskie spółki na targach E3 – podsumowanie największej konferencji branży gier
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
16 cze 2021, 09:00

Podsumowanie targów E3. Techland, Movie Games, The Farm 51 i wiele innych polskich spółek wzięło udział w największej konferencji gamingowej

Największe targi sektora gier, czyli E3, dobiegły końca. Oto co polskie spółki z warszawskiego parkietu zaprezentowały podczas eventu.

Kilka dni największych pokazów ze świata gier za nami. Microsoft postawił na wielkie show, prezentując podczas targów kilkanaście gier, które trafią na konsole Xbox oraz do usługi Xbox Game Pass. Wśród nich można znaleźć takie tytuły jak Starfield czy S.T.A.L.K.E.R. 2. Kilka polskich spółek również wzięło udział w konferencji, prezentując trailery oraz daty premier swoich najważniejszych tytułów.

Na tegorocznych targach niestety zabrakło CD PROJEKT, tak jak się spodziewano. Jednak na otarcie łez dostaliśmy zapowiedź wydarzenia Witcher Con, które odbędzie się 9 lipca br. wspólnie z Netflixem. Na targach E3, które odbyły się w formule online, mogliśmy za to zobaczyć poznać bliżej fabułę Dying Light 2 od Techlandu, nowy gameplay trailer Chernobylite czy też 3 projekty od Movie Games.

Zobacz także: Targi gamingowe E3 oraz Future Games Show startują jutro. Wśród wystawców Movie Games, The Farm 51 i All in! Games

Dying Light 2 bez wielkiego „wow”

Co prawda Techland nie jest spółką notowaną na warszawskiej giełdzie, jednak jest to jedna z niewielu polskich firm produkujących gry o takiej skali. Dying Light 2 to od kilku miesięcy najbardziej wyczekiwana gra na platformie Steam, a podczas targów E3 w 2019 roku wrocławska spółka podgrzała atmosferę wokół kontynuacji hitu z 2015 roku.

Jednak w tym roku podczas konferencji nie otrzymaliśmy fajerwerków. Jeszcze pod koniec maja br. Techland na swoim kanale na Twitchu zaprezentował najnowszy gameplay Dying Light 2 oraz podał datę premiery zaplanowaną na 7 grudnia br. Również rozpoczęła się sprzedaż tytułu, który jest dostępny w 3 wersjach – standardowej, deluxe oraz kolekcjonerskiej.

Podczas tegorocznego E3, a dokładniej na evencie PC Gaming Show polska spółka przedstawiła jedynie kilkuminutową prezentację. Dawid Lubryka, Animation Director przybliżył graczom fabułę gry oraz główną postać Aidena Galdwella.

Zobacz także: Techland prezentuje gameplay Dying Light 2 i rozpoczyna sprzedaż pre-orderów - premiera w grudniu 2021

3 projekty od Movie Games z Żubrówką w tle

Prezentację Movie Games na targach E3 poprowadził sam David Jaffe. Twórca takich gier jak Twisted Metal czy God of War dołączył niedawno do warszawskiej spółki jako konsultant oraz kandydat na członka rady nadzorczej. W krótkiej prezentacji Jaffe pokazał 3 produkcje studia – Lust from Beyond M Edition, Fire Commander (Pixel Crow) oraz Winter Survival Simulator (DRAGO entertainment). Również wspomniał kilka słów o pierwszym projekcie Movie Games oraz Platige Image, jednak nie poznaliśmy więcej szczegółów.

Wiemy, że Movie Games już pracuje nad subtelniejszą wersją horroru Lust from Beyond, który w pierwotnej wersji wydanej w marcu jest bogaty w erotyzm oraz okultyzm. Produkcję wersji ocenzurowanej tego horroru spółka zapowiadała chwilę po premierze tytułu, dzięki czemu trafi do większej liczby odbiorców. Premiera powinna odbyć się jeszcze w III kwartale br. Przypomnijmy, że w 72 godziny od premiery Lust from Beyond sprzedano ponad 30 tys. egzemplarzy. 

Kolejną produkcją zaprezentowaną podczas E3 był Fire Commander autorstwa Pixel Crow. Na czele spółki stoi legenda polskiego gamingu, Maciej Miąsik, który pod logiem spółki Pixel Crow ma już sukces Beat Cop. Jak sama nazwa tytułu wskazuje, gracz będzie mógł wcielić się w rolę strażaka i zarządzać swoją załogą. Niestety nie poznaliśmy daty premiery gry.

Ostatnią grą był Winter Survival Simulator, jedna z najnowszych gier w portfolio krakowskiej firmy DRAGO entertainment. Spółka pracuje nad produkcją wspólnie z Markiem Kamińskim, który jest konsultantem tytułu. Premiera powinna nastąpić jeszcze w 2021 roku.

Na sam koniec prezentacji David Jaffe zaskoczył niektórych i napił się Żubrówki. Na pytanie dlaczego odpowiada w filmiku opublikowanym przez Movie Games.

Zobacz także: Movie Games na targach E3. David Jaffe zaprezentował 3 tytuły polskiej spółki

Pełna wersja Chernobylite od The Farm 51

Chernobylite to jeden z dwóch tytułów spółki The Farm 51, który na platformie Steam wciąż jest dostępny w formule early access. Jednak już w lipcu, a dokładniej 28 lipca br. pojawi się pełna wersja polskiego tytułu. Początkowo będzie on dostępny jedynie w wersji na PC, natomiast na konsole ukaże się nie później niż do końca III kwartału 2021 roku.

Wydawcą gry na konsole będzie spółka All in! Games. Podpisana umowa jeszcze pod koniec 2020 roku zakłada zaangażowanie spółki w produkcję oraz marketing gier na poziomie minimum 3 mln zł. Najnowszy gameplay trailer został zaprezentowany podczas targów na konferencji IGN Expo.

Zobacz także: Chernobylite od The Farm 51 wychodzi z wczesnego dostępu pod koniec lipca. Spółka prezentuje nowy gameplay na targach E3

Kolejne tytuły w portfolio wydawniczym All in! Games

Udział w targach wzięła również spółka z głównego rynku GPW. Mowa o All in! Games, która ma już na swoim koncie wydanie takich gier jak Ghostrunner, Paradise Lost czy Metamorphosis. W kolejce do premiery czeka już Chernobylite w wersji konsolowej. Innym tytułem, który pokazała spółka jest Arboria przeznaczona jak na razie na PC. Gra wyjdzie z wczesnego dostępu jeszcze w sierpniu br.

„Liczymy, że Arboria przyniesie graczom wiele pozytywnych wrażeń. Nad jej realizacją pracuje Dreamplant Studio, które zostało założone przez byłego pracownika One More Level. Duże nadzieje pokładamy również w Chernobylite od twórców The Farm 51, która wzbudza obecnie największe zainteresowanie wśród społeczności graczy. Dokładamy wszelkich starań, aby oddać w ich ręce wysokiej jakości, dopracowane projekty” - mówi Piotr Żygadło, prezes All in! Games.

13 czerwca br. do sprzedaży trafiła gra Lumberhill, której wydawcą również jest All in! Games. Wersja na konsole Nintendo Switch powinna pojawić się jeszcze w IV kwartale 2021 roku.

Zobacz także: All in! Games podsumowuje targi E3 i zapowiada kolejne premiery

Dwie premiery od United Label

Na targach E3 pojawiła się również spółka z grupy CI Games, United Label. W trakcie wydarzenia poinformowano o dacie premiery gry Eldest Souls, która już 29 lipca zadebiutuje na wszystkich dostępnych platformach, w tym konsolach nowej generacji. Będzie to pierwsza multiplatformowa premiera od polskiego wydawcy. Aktualna wishlista tytułu wynosi ponad 100 tys. zapisów.

Drugim tytułem, który zaprezentowało United Label było Tails of Iron. W tym przypadku nie poznaliśmy jeszcze daty dziennej premiery. Wiemy, że ma ona nastąpić w drugim półroczu 2021 roku i również produkcja będzie dostępna na wszystkich możliwych platformach. Jest to projekt o największym budżecie w portfolio wydawniczym firmy.

„Prezentacja nowych materiałów z obu naszych produkcji na największych targach branży gier jest dla nas niezwykle ważna, z punktu widzenia globalnego wydawcy. To wydarzenie bezpośrednio powiązane z pierwszoligowymi podmiotami na tym rynku, do których jak najbardziej aspirujemy. Co więcej, jest to także niebywałe święto graczy. Cieszymy się, że mogliśmy być jego częścią” – zaznacza Tomasz Litwiniuk, prezes United Label.

Zobacz także: Premiera Eldest Souls od United Label już 29 lipca

Nowy trailer Serial Cleaners od Draw Distance

W trakcie Guerrilla Collective, spółka Draw Distance opublikowała trailer swojego flagowego projektu jakim jest Serial Cleaners. Jest to sequel tytułu Serial Cleaner z 2017 roku, który zostanie wydany jeszcze w 2021 roku. Warto podkreślić, że nowa wersja będzie się znacznie różnić od poprzedniej. Draw Distance zamierza dodać więcej grywalnych postaci w porównaniu do pierwszej części. Kluczowa będzie również zmiana grafiki na 3D. Dzięki temu spółka liczy na zwiększenie jakości gry, a co się z tym wiąże będzie również wyższa cena polskiego tytułu.

Debiutancka gra The Parasight

The Parasight nie jest jeszcze spółką notowaną na warszawskim parkiecie, jednak już przymierza się do debiutu. Na targach E3 firma zaprezentowała pierwszy trailer swojego debiutanckiego tytułu BLACKTAIL. Będzie to gra z gatunku story-driven action-adventure 3D FPP. Jak wskazuje spółka w swoim modelu biznesowym, produkcja będzie opierać się o baśnie i wierzenia, a w tym konkretnym przypadku o słowiańskie mity. Pierwsza produkcja będzie nawiązywać do znanej legendy o Babie Jadze.

Wyżej wymienione produkcje pochodzą głównie od spółek notowanych na giełdzie. Na targach pojawił się również One More Level z zapowiedzią wydania Ghostrunnera na konsole Nintendo Switch. A jakie inne polskie projekty mogliśmy zobaczyć na E3? Chociażby Shadow Warrior 3 od Flying Wild Hog, czy też Project Warlock II którego wydawcą jest spółka Retrovibe

Zobacz także: W wakacje nie będzie nudy. Producenci gier z GPW i NewConnect zapowiedzieli sporo premier gier na ten okres

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost