Kapitalizacja Facebooka przebiła bilion dolarów. Efekt po decyzji sądu
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
29 cze 2021, 18:38

Facebook wart 1 bln USD. Sąd odrzuca skargę przeciwko firmie Marka Zuckerberga

Federalna Komisja Handlu (FTC) oraz 48 stanowych prokuratorów generalnych – te instytucje złożyły dwie skargi przeciwko Facebookowi, w których oskarżały giganta o nielegalne działania monopolistyczne. Sąd odrzucił je, a reakcja inwestorów była natychmiastowa. Akcje FB poszybowały, dzięki czemu kapitalizacja rynkowa spółki po raz pierwszy w historii przekroczyła 1 bln USD – tak, jeden bilion dolarów.

Zobacz także: Wartość rynkowa Microsoftu przekroczyła 2 biliony dolarów. Wyższą wycenę ma tylko Apple

Sąd: Facebook przejął Instagram oraz Whatsapp legalnie

W skardze Federalna Komisja Handlu zaznaczyła, że Facebook od lat utrzymuje władzę monopolistyczną i przez przejęcie Instagrama oraz Whatsapp'a eliminuje konkurencję z rynku wykorzystując swoją przewagę. Proponowane przez FTC środki zaradcze obejmowały wymuszenie sprzedania Instagrama oraz WhatsAppa, a jednoczenie wymagały od Facebooka ubieganie się o zgodę w przypadku przyszłych transakcji tego typu.

Sędzia James Boasber odrzuciła argumenty zawarte w skardze FTC, jak i te pochodzące od prokuratorów, stwierdzając: „Chociaż Sąd nie zgadza się ze wszystkimi argumentami Facebooka, to również skarga jest prawnie niewystarczająca i dlatego musi zostać odrzucona. Federalna Komisja Handlu nie przedstawiła wystarczających faktów, aby wiarygodnie ustalić niezbędny element wszystkich swoich roszczeń – mianowicie, że Facebook ma władzę monopolistyczną”.

Rzecznik Facebooka skomentował sprawę: „Cieszy nas decyzja, gdzie sąd uznał wady w skargach rządowych złożonych przeciwko Facebookowi. Uczciwie, każdego dnia konkurujemy, aby dostarczać wspaniałe produkty dla ludzi i firm korzystających z naszych usług”.

W odpowiedzi na decyzję sądu, rzecznik FTC skomentował, iż uważnie analizuje opinię i szuka najlepszej opcji do odwołania się od decyzji. Rzecznik prokuratora generalnego w Nowym Jorku zapowiedział dalszą analizę sprawy.

Sędzia Boasberg tłumaczy, że Facebook ma dominujący udział w rynku jednak, że jest to trudne do zmierzenia, a Federalna Komisja Handlu nie ma jakiejkolwiek wskazówki metryki lub metody, których używa do obliczenia udziału Facebooka w rynku, co powoduje, iż twierdzenie „60%+” jest zbyt spekulatywne i niejasne. Sędzia oddala sprawę i pozwala na złożenie zmienionej skargi do 29 lipca. W orzeczeniu, sędzia uznał również problem z twierdzeniem, że nie ma nic nielegalnego w polityce Facebooka jeśli chodzi o interoperacyjność z innymi usługami.

Kapitalizacja Facebooka przekroczyła bilion dolarów

Akcje Facebooka skoczyły w reakcji na te wiadomości i zamknęły się o 4,2% wyżej na poziomie 355,64 USD, podwyższając kapitalizację rynkową firmy powyżej biliona USD po raz pierwszy w historii. Apple, Microsoft i Amazon wzrosły o 1% podczas gdy Alphabet zasadniczo idzie płaskim kursem.

facebook-akcja-gielda-usa

Zobacz także: Premiera „Szybcy i wściekli 9” ważnym testem dla akcji AMC. Analitycy uważają, że to pierwsze ważne sprawdzam dla branży kinowej i filmowej po pandemii

W ramach ciekawostki, przedstawiamy grafikę elitarnego grona spółek, których kapitalizacja rynkowa przekroczyła bilion dolarów:

kapitalizacje

Zobacz także: Apple zapowiada, że na jesieni zaprezentuje nowego Iphona. Analitycy oceniają czy premiera wywoła wzrosty na kursie akcji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.