Rakieta Blue Origin wyniesie Jeffa Bezosa w kosmos – odliczanie kiedy nastąpi start
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
20 lip 2021, 12:21

Odliczanie do startu rakiety Blue Origin trwa - Jeff Bezos leci w kosmos

We wtorek o godzinie 15:00 (czasu polskiego), Blue Origin, firma lotów kosmicznych, wyśle swój statek New Shepard w kosmos na pokładzie z miliarderem Jeffem Bezosem, założycielem firmy Amazon i trzema innymi osobami na pokładzie.

To pierwszy turystyczny lot w kosmos tej firmy, a drugie wydarzenie ery turystyki kosmicznej. Bob Smith, dyrektor Blue Origin, ogłosił „wyznaczamy początek komercyjnej działalności New Shepard”. Pierwszy lot odbył Sir Richard Branson na pokładzie VSS Unity, Virgin Galactic.

Kosmiczny wyścig miliarderów – teraz leci Jeff Bezos

Na pokładzie oprócz Bezosa znajdzie się jego brat, Mark, który na co dzień pracuje jako strażak. Kolejną ciekawą postacią, która dołączyła do załogi pierwszego lotu New Shepard jest Wally Funk, która ma 82 lata i stanie się najstarszą kobietą w kosmosie. O locie w kosmos marzyła dłużej niż żyją inni pasażerowie. Była jedną z ekipy „Mercury 13”, grupy kobiet, które przeszły te same testy co astronauci NASA, ale nigdy nie dostała szansy na lot. Jej kariera lotnicza jest legendarna. Była pierwszą cywilną kobietą instruktorem lotów w wojskowej bazie Fort Sill, pierwszą kobietą inspektorem lotów Federalnej Administracji Lotnictwa, pierwszą kobietą śledczym ds. bezpieczeństwa lotniczego Krajowej Rady Bezpieczeństwa Transportu, a po drodze wylatała ponad 19 000 godzin. W ostatniej chwili na miejsce anonimowej osoby, która wylicytowała miejsce za 28 mln USD jest 18-letni Daemen, student fizykii z Utrechtu z licencją pilota.
 


Wcześniej firma wykonała 15 udanych lotów testowych bez ludzi na pokładzie. Wtorkowy lot z miliarderem i turystami na pokładzie ma być ostatnim z serii testów. New Shepard ma dolecieć do krawędzi kosmosu. Cała podróż łącznie ze startem potrwa maksymalnie 12 minut. Całe przedsięwzięcie będzie na żywo transmitowane na stronie Blue Origin. Transmisja zacznie się już o godzinie 13:30.
 


Chris Kunstadter, globalny szef działu ubezpieczeń kosmicznych w AXA udzielił wywiadu amerykańskiej prasie mówiąc, że firma pracuje nad produktem, który będzie „ubezpieczeniem od obrażeń ciała uczestników turystycznych lotów w kosmos”.

Zobacz także: Elon Musk, Jeff Bezos i Richard Branson ścigają się o kosmos. Czym się różni model biznesowy Space X, Blue Origin i Virgin Galactic

Plan lotu Jeffa Bezosa w kosmos

PLAN LOTU jest następujący:

 • 15:00 rakieta New Shepard startuje z kapsułą załogową na szczycie
 • 15:03 na wysokości ok. 75 km kapsuła załogowa odłącza się od rakiety i kontynuuje wznoszenie. Rakieta rozpoczyna powrót na lądowisko
 • 15:05 załoga korzysta z trzech minut mikrograwitacji w okolicach apogeum trajektorii lotu na wysokości ok. 106 km, po czym zaczyna opadać na trzech spadochronach w kierunku Ziemi
 • 15:07 rakieta New Shepard ląduje na przygotowanym do tego lądowisku
 • 15:11 kapsuła załogowa miękko ląduje na Ziemi z czwórką nowych astronautów

Rakieta New Shepard ma 18 metrów wysokości . Na czubku rakiety jest zamontowana kapsuła wielokrotnego użytku. Tylko raz się zdarzyło, że booster rakietowy nie wylądował pomyślnie po locie testowym. Rakieta jest napędzana przez pojedynczy silnik BE-3 zasilany cieczą, generujący 110 000 stóp funtowych ciągu na poziomie morza i zdolny do dławienia do mniej niż 20% mocy dla swoich powolnych, miękkich lądowań.

Zobacz także: Jeff Bezos rezygnuje z bycia CEO i leci w kosmos. Po 27 latach zostawia spółkę Amazon silną jak nigdy

Na pokład kapsuły może wejść maksymalnie 6 osób. Jest w pełni autonomiczna i podczas startu na pokładzie nie ma pilota. Kapsuła oprócz tego ma system kontroli ciśnienia, klimatyzację. Siedzenia kapsuły wyposażone są w jednopunktowe pasy bezpieczeństwa, a dla dodatkowego bezpieczeństwa w razie sytuacji awaryjnej, własny silnik ratunkowy, który może zostać odpalony w dowolnym momencie tuż przed lub w trakcie startu, aby szybko odrzucić załogę z rakiety.

Blue Origin posiada dwie rakiety nośne New Shepard, NS3 i NS4, z których pierwsza jest używana do lotów towarowych, a druga do lotów załogowych.

Załoga startuje z Van Horn w Teksasie. Służby porządkowe będą zabezpieczały dużą część obszaru, aby odstraszyć obserwatorów. Firma podkreślała to wielokrotnie na briefingach. W przeciwieństwie do startów NASA na Florydzie, nie będzie żadnych trybun widokowych.

Start testowy rakiety Blue Origin

106912288-1626462907714-ns14-launch-drone_1


Załoga Blue Origin ma wejść do kapsuły na pół godziny przed startem. Około 20 minut po zamknięciu włazu, kontrola misji da ostateczne pozwolenie, a następnie odpali silnik rakiety. New Shepard rozpędzi się do ponad trzykrotnej prędkości dźwięku, a po odłączeniu się od boostera kapsuła ma osiągnąć wysokość ponad 340 tysięcy stóp (czyli ponad 100 kilometrów).

Wysokość 100 kilometrów jest powszechnie nazywana linią Karmana, chociaż USA uznaje niższą granicę 80 kilometrów za granicę przestrzeni kosmicznej - i dlatego ci, którzy ją przekraczają, są uznawani przez rząd za astronautów. Sporna granica przestrzeni kosmicznej stała się punktem rywalizacji między Blue Origin Bezosa a Virgin Galactic Bransona. Chociaż statek kosmiczny tej ostatniej osiąga wysokość ponad 80 kilometrów, nie przekroczył jeszcze granicy 100 kilometrów - co Blue Origin podkreśla.

New Shepard spędzi kilka minut unosząc się w mikrograwitacji, a następnie pasażerowie będą swobodnie unosić się w kapsule.

W międzyczasie, rakieta wspomagająca New Shepard będzie w drodze powrotnej na Ziemię. Wystrzeliwując silnik, by zwolnić i wysuwając zestaw czterech nóg, by wylądować na betonowej płycie w pobliżu miejsca, z którego wystartował.

Kapsuła z pasażerami, którzy mają być przypięci do pasów, powróci na Ziemię, początkowo spadając swobodnie, po czym rozłoży zestaw spadochronów. Gdy znajdzie się kilka stóp nad ziemią, silniki napędowe kapsuły zostaną na krótko odpalone, aby złagodzić uderzenie o pustynię.

Zobacz także: Na akcjach Virgin Galactic klasyka gatunku. Sir Richard Branson poleciał w kosmos, a kurs mocno zanurkował

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost