Nadchodzi globalny kryzys niedoboru chipów ostrzega prezes spółki Intel
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
23 lip 2021, 11:33

Nadchodzi globalny kryzys niedoboru chipów, który uderzy w światową gospodarkę ostrzega CEO Intela – akcje w dół

CEO Intela ostrzega przed globalnym niedoborem chipów, który będzie się pogłębiał i niszczył światową gospodarkę. Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela podczas czwartkowej konferencji prasował podtrzymał prognozy, że taki kryzys może potrwać do 2023 roku.

Zobacz także: Zakaz wydobywania kryptowalut uderzy w akcje Nvidii, bo spadnie popyt na karty graficzne

Akcje Intela spadają mimo dobrych wyników, bo nad firmą wisi globalny kryzys niedoboru chipów

„Nie jesteśmy w stanie zaspokoić popytu, działamy w bardzo ograniczonym środowisku” – powiedział Gelsinger. CEO Intela dołączył do stanowiska innych producentów chipów takich jak Taiwan Semiconductor Manufacturing, którzy prognozują, że taki kryzys potrwa jeszcze przynajmniej do 2023 roku.

Akcje Intela spadły o prawie 3% do 54 USD. Oczekiwania wobec Intela i innych firm produkujących układy scalone w drugim kwartale są wysokie, a problem niedoboru półprzewodników ciąży coraz bardziej. Głównie chodzi o elementy, które zasilają od komputerów po sprzęt AGD i samochody. Gwałtownie wzrósł popyt, inwestorzy oczekują, że firmy produkujące chipy z łatwością przebiją szacunki analityków, ale bycze prognozy nie wydają się już tak stabilne jak dotychczas.

intel-akcje-gielda

Zobacz także: Musk, Bezos i Branson ojcowie chrzestni turystyki kosmicznej i inwestowania w ten sektor - Podcast 21% rocznie jak inwestować

Intel przebił oczekiwania dotyczące zysków i przychodów. Producent układów scalonych przedstawił 5,1 mld USD zysku netto za drugi kwartał co daje 1,24 USD na akcje w analogicznym porównaniu do 1,19 USD zysku w zeszłym roku. Przychody spadły do 19,6 mld USD w porównaniu do 19,7 mld USD w zeszłym roku.

Po skorygowaniu m.in. o koszty przejęć, zysk wyniósł 1,28 USD na akcję. Po wyłączeniu działu pamięci Intela, który został sprzedany w ubiegłym roku, firma odnotowała w drugim kwartale wzrost przychodów o 2% do 18 mld USD. Wcześniej spółka prognozowała skorygowany zysk na poziomie 1,05 USD na akcję i przychody w wysokości 17,8 mld USD bez uwzględnienia działu pamięci.

Analitycy szacowali skorygowany zysk na poziomie 1,07 USD na akcję przy przychodach 17,8 mld USD.

Popyt ze strony autonomicznych samochodów rośnie

Wzrosły natomiast dwukrotnie przychody Mobileye – jednostka odpowiedzialna za pracą nad autonomiczną jazdą samochodów – do 327 mln USD, przewyższając znacznie przychody innych zależnych Intela.

Spółka zwiększyła przychody ze sprzedaży komputerów osobistych o 6% do 10,1 mld USD, ale jej segment centrów danych skurzył się o 9% do 6,5 mld USD. Gelsinger powiedział, że Intel spodziewa się, że przychody z centrów danych powrócą do rocznego wzrostu w obu kwartałach pozostałych do 2021 roku.

Intel poinformował, że w trzecim kwartale oczekuje skorygowane zysku w wysokości 1,10 USD na akcję przy przychodach na poziomie 18,2 mld USD bez uwzględnienia działalności związanej z pamięciami. W telekonferencji Gelsinger powiedział, że zwiększenie produkcji przy użyciu nowej technologii może zaważyć na zyskach w trzecim kwartale. Zazwyczaj produkcja najbardziej zaawansowanych chipów staje się znacznie bardziej opłacalna, gdy firmy udoskonalają proces.

Gelsinger powiedział, że spółka podniosła swoją prognozę na cały rok do poziomu 4,80 USD skorygowanego zysku na akcję i 73,5 mld USD przychodów, bez uwzględnienia działalności związanej z pamięciami. Gelsinger powiedział również, że koszty badań i rozwoju spółki wzrosną w ciągu roku.

Analitycy prognozowali, że skorygowany zysk za trzeci kwartał wyniesie 1,08 USD na akcję przy przychodach 18,3 mld USD. W całym roku konsensus prognoz zakładał zysk w wysokości 4,51 USD na akcję przy przychodach 73,6 mld USD.

Zobacz także: Jeff Bezos i Richard Branson oraz ich lot to tylko zabawa. Wall Street kosmicznych zysków upatruje zupełnie w innym miejscu

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.