Czy debiut Robinhood trafi w szczyt rynku akcji, tak jak debiut Coinbase trafił w szczyt na BTC?
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
29 lip 2021, 11:56

Robinhood wyceniony w IPO na 32 mld USD. Czy debiut trafi w szczyt rynku akcji, tak jak debiut Coinbase trafił w szczyt na BTC?

Spółka Robinhood Markets została wyceniona na 32 mld USD. Czy dzisiejsze IPO tego popularnego brokera wyznaczy szczyt na rynku akcji?

38 USD – na tyle ustalono cenę akcji Robinhood Markets w IPO, co oznacza wycenę całej firmy na 32 mld USD. Inwestorzy obejmą 55 mln walorów, z czego 52,37 mln to akcje nowej emisji, a 2,62 mln to akcje sprzedawane przez dotychczasowych akcjonariuszy.

Robinhood wyceniony wyżej, niż giełda Nasdaq

Wycena Robinhooda na poziomie 32 mld USD oznacza, że jest to jedna z najwyższych wycen w IPO w tym roku na świecie. Firma istnieje ledwie od 8 lat, ale odniosła zawrotny sukces, pozyskując miliony klientów w rekordowym tempie. Udało jej się to, ponieważ zaoferowała bezprowizyjny handel na giełdzie. W latach 2016-21 połowa nowych rachunków maklerskich w USA została otwarta właśnie poprzez appkę Robinhood. Pod koniec II kwartału br. firma miała około 22,5 mln klientów, o 4,5 mln więcej, niż w I kwartale.

W I kwartale br. Robinhood miał 522 mln USD przychodu, a w II kwartale - wedle własnych szacunków - około 546-574 mln USD (+129% r/r). W II kwartale br. Robinhood mógł mieć aż do -537 mln USD straty (w analogicznym okresie 2020 roku pokazał zysk). W zeszłym roku Robinhood odnotował zysk w wysokości 7,5 mln USD, a 2019 rok zamknął ze stratą w wysokości 106,6 mln USD. Z handlu opcjami ma 38% przychodów, z handlu akcjami 25%, a z handlu cryptos - 17%.

Niedawno pisaliśmy, że eksperci mają wątpliwości, czy Robinhood powinien być wyceniony na taką zawrotną kwotę. Warto zwrócić uwagę, że 32 mld USD to jest wycena większa, niż giełdy Nasdaq (30 mld USD). Thomas Peterffy, prezes Interactive Brokers, twierdzi, że co prawda Robinhood pozyskuje szybko nowych klientów, ale zyskowność spółki w kolejnych latach jest bardzo trudna do zaprognozowania. Z kolei Hugh Tallents, partner w firmie cg42, zwraca uwagę, że zapanowała chwilowa moda na Robinhooda, ale większość kont to konta „do zabawy”, a brokerowi będzie trudno przekonać klientów do większej wierności.

Zobacz także: XTB pokazało zaskakująco złe wyniki za II kwartał 2021, kurs akcji na otwarciu spada o 25%

Czy Robinhood będzie jak Coinbase?

A my stawiamy pytanie, widząc przewartościowanie Robinhooda podczas IPO: czy jego debiut będzie tym samym, czym był debiut Coinbase dla rynku kryptowalut? Czy wyznaczy szczyt dla indeksów, przed większą korektą lub nawet bessą?

Przypomnijmy, że giełda Coinbase zadebiutowała 14 kwietnia br. To właśnie dokładnie tamtego dnia bitcoin zrobił swój historyczny szczyt na 64 830 USD i od tamtej pory nie był wyżej. W maju doszło do kryptowalutowego krachu, który przecenił większość cryptos po ponad -50%. Od debiutu wycena Coinbase poszła w dół o -26,4%, do 34,3 mld USD.
 

Notowania Coinbase na tle BTC/USD

Coinbase vs BTC


Nawet jeśli IPO Robinhooda nie wyznaczy dokładnie szczytu, to coś nam mówi, że jest to sygnał, iż na amerykańskiej giełdzie jest już baaardzo drogo.

Zobacz także: To już końcówka hossy na akcjach, bessa przyjdzie w ciągu 12, maksymalnie 24 miesięcy – wieszczy Jeremy Grantham

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.