Michael Burry obstawia spadek już nie tylko akcji Tesla, ale funduszu ETF innowacyjnych spółek
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
17 sie 2021, 17:08

Michael Burry na wojnie przeciwko technologicznym gwiazdom. Obstawia spadek już nie tylko akcji Tesla, ale funduszu ETF innowacyjnych spółek

Fundusz Michaela Burry`ego, Scion Asset Management kupił w drugim kwartale 2 355 opcji put na spadek technologicznemu ETF-owi ARK Innovation i utrzymał je do końca tego okresu.

Inwestorzy zyskują na opcjach sprzedaży, gdy ceny bazowych papierów wartościowych spadają. Nie jest jasne, czy pozycja Burry'ego jest zyskowna, czy też nadal utrzymuje on krótki zakład. Obecnie pozycja jest wyceniona na 31 mln USD, zgodnie z kwartalnym zgłoszeniem, które jest wymagana dla funduszy hedgingowych.

Kontrakt put daje Scion prawo do sprzedaży udziałów w ETF po wcześniej uzgodnionej cenie przed określoną datą. Jeśli akcje ARK Innovation spadną poniżej tego progu przed wygaśnięciem opcji, fundusz hedgingowy może sprzedać akcje z zyskiem.

Zobacz także: Autopilot w samochodach Tesli znów zawodzi. Akcje spadają bo nadzór transportu USA wszczął postępowanie

Michael Burry gra na spadek Ark Innovation

ark-innovation-akcje

Burry nie jest jedynym inwestorem który obstawia spadek ARK Innovation. Wolumen opcji put na ETF rośnie, a zainteresowanie chcących ustawić się na spadek rośnie. W zgłoszeniu znajduje się nawet Short ARKK ETF, który, jeśli zostanie zatwierdzony przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, pozwoli inwestorom detalicznym - tym, którzy nie mogą sprzedawać shortów lub bezpośrednio handlować opcjami - zawierać niedźwiedzie zakłady przeciwko Woodsowi.

Firma Wooda, ARK Invest, zgarnęła w ubiegłym roku miliardy nowych aktywów dzięki spektakularnym wynikom niektórych z jej aktywnych funduszy ETF skupiających się na szybko rosnących akcjach napędzanych przez innowacje. Kilka z nich znalazło się wśród najlepiej radzących sobie funduszy w 2020 r., osiągając stopy zwrotu przekraczające 100%.

Jednak w tym roku fundusze te miały trudności z utrzymaniem tego tempa. Wiele z ich akcji jest notowanych po zawyżonych wycenach, które zakładają ogromny oczekiwany wzrost w przyszłości. Jednak w miarę jak inflacja rośnie, a stopy procentowe rosną, bieżąca wartość przyszłych przepływów pieniężnych spółek wzrostowych maleje. ARK Innovation ETF jest obecnie o 6% mniejszy w skali roku, a w ciągu ostatniego miesiąca odpływ aktywów wyniósł 500 mln USD.

Zobacz także: Michael Burry ma naprawdę dużego szorta na akcjach spółki Tesla

Burry na wojnie przeciwko gwiazdom innowacji

Burry od miesięcy ostrzega przed oderwanymi od fundamentów wycenami niektórych spółek w ARK. Posiada on już duże niedźwiedzie pozycje przeciwko producentowi samochodów elektrycznych Tesla, jednej z głównych inwestycji w ARK ETF. Poniedziałkowe sprawozdanie pokazuje, że Burry zwiększył swoje niedźwiedzie pozycje na Teslę do prawie 1,1 mln akcji, w porównaniu z 800 100 akcjami w pierwszym kwartale. Wartość tych zakładów wynosi 731 mln USD.

Raporty Burry'ego do końca ubiegłego kwartału pokazują również, że zwiększył on swoją pozycję put na Teslę w tym okresie. Wood jest długoletnim bykiem Tesli. Producent samochodów elektrycznych jest holdingiem nr 1 w ARK Innovation, stanowiąc ponad 10% całego ETF.

Akcje Tesli spadły o 2,8% od początku roku, podczas gdy ARK Innovation straciło 6% wartości. Mimo to, obie firmy są notowane na znacznie wyższych poziomach w porównaniu z początkiem 2020 roku, odpowiednio o 675% i 134%.

Burry był jednym z pierwszych inwestorów, którzy zauważyli kryzys na rynku kredytów hipotecznych subprime i skorzystali na nim. Jego postać została przedstawiona w książce Michaela Lewisa "The Big Short" oraz w nagrodzonym Oscarem filmie o tym samym tytule.

Finansista był również jednym z pierwszych znanych inwestorów, którzy postawili na GameStop w 2020 roku, co doprowadziło do szału zakupów akcji detalisty gier wideo na początku tego roku. Burry sprzedał jednak cały swój udział, zanim GameStop stał się memem na Reddicie, tracąc tym samym szansę na 2000% wzrost.

Według Cathie Wood, Burry nie rozumie rynku innowacji

Wood zyskała sławę po ostatnim roku, kiedy to ARK Innovation uzyskał stopę zwrotu w wysokości 150%, ponieważ fundusz posiadał duże udziały w akcjach takich jak Zoom i Teladoc, które dobrze prosperowały w czasie pandemii. Fundusz ETF rozrósł się dzięki inwestorom, którzy mieli nadzieję na kawałek „przełomowych innowacji", które Wood prezentuje na swoim popularnym kanale YouTube. Według FactSet aktywa funduszu pod zarządzaniem wynoszą obecnie około 22,5 miliarda USD.

Cathie skupia dookoła się dużą rzeszę inwestorów młodego pokolenia. Inwestorzy na czacie Reddit nazywają Wood "Cathie BAE" i "Queen Cathie" i zamieszczają zdjęcia Wood w koszulce z napisem "In Cathie We Trust".

Akcje sztandarowego funduszu Wooda, ARK Innovation, osiągnęły dołek w maju, gdy w pierwszej połowie 2021 r. inwestorzy przerzucili się na akcje wartościowe, a zrezygnowali z akcji technologicznych; jednakże ETF ten zakończył drugi kwartał wzrostem o 9%. W ujęciu rok do roku akcje ARK Innovation są nadal w dół o 6%.

Cathie Wood na swoim twitterze zwróciła się do Michaela Burry`ego w sprawie jego krótkich pozycji na jej funduszu.

„Michael Burry dokonał świetnego wyboru w oparciu o fundamenty i dostrzegł katastrofę na rynku mieszkaniowym/hipotecznym. Nie wierzę, że rozumie on podstawy, które tworzą eksplozywny wzrost i możliwości inwestycyjne w przestrzeni innowacji" – napisała Wood we wtorek.

Wood jest jednym z niewielu inwestorów, którzy postępują wbrew zasadom, jeśli chodzi o inflację. Podczas gdy wielu uczestników rynku obawia się wzrostu cen, założyciel ARK Invest spodziewa się deflacji w obliczu załamania cen surowców, impasu w polityce podatkowej w Waszyngtonie i rozwijających się trendów innowacyjnych.

Zobacz także: Inflacja i wariant delta sprawiają, że nastroje amerykańskich konsumentów są najsłabsze od dekady

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.