Akcje spółki Tesla mogą wzrosnąć, bo producent aut elektrycznych Li Auto notuje rekordowe dostawy
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
01 wrz 2021, 19:03

Producent aut elektrycznych Li Auto raportuje rekordowe dostawy pojazdów. To może stanowić impuls do wzrostu akcje Tesla

Li Auto może uratować chińskie akcje pojazdów elektrycznych. To może nawet dać Tesli impuls. Spółka dostarczyła w sierpniu rekordową ilość samochodów. Jest to obecnie najlepszy wynik w branży samochodów elektrycznych, która przechodzi ciężki czas po epidemii, która wywołała niedobór półprzewodników. Goldman Sachs ostatnio wystawił rekomendację „Kupuj" dla akcji Li Auto, o czym pisaliśmy tutaj.

Globalny niedobór półprzewodników uderza w branżę samochodów elektrycznych

Chińska spółka samochodów elektrycznych, Li Auto, raportuje dostawę 9433 pojazdów w sierpniu, w porównaniu do 8589 samochodów w lipcu. To drugi z rzędu miesiąc w którym Li dostarczyła więcej samochodów niż NIO i Xpeng. Co więcej, sierpniowy wynik jest wyższy o prawie 120% w porównaniu do maja.

LI-AUTO-AKCJE

Akcje NIO i XPeng spadły przed otwarciem sesji. Obie firmy dostarczyły w sierpniu mniej pojazdów niż w lipcu. NIO w swoim komunikacje powołuje się na problemy z łańcuchem dostaw. Globalby niedobór półprzewodników ograniczył produkcję samochodów, a niedawny wzrost zakażeń w Malezji pogłębia jeszcze problem. Natomiast Li dobrze zarządza sytuacją. Nie wydaje się, aby braki wpłynęły na wyniki dostaw w lipcu lub sierpniu.

XPENG-AKCJE

NIO-AKCJE

Zobacz także: Chiny walczą z technologicznymi gigantami. Inwestorzy uciekają, bo skala regulacji zaskakuje nawet entuzjastów chińskiej gospodarki

Chiny są największym rynkiem dla nowych samochodów elektrycznych. Sierpniowy wynik Tesli pojawi się później i zostanie opublikowany przez stowarzyszenie branżowe, a nie bezpośrednie przez Teslę. Inwestorzy czujnie chcą obserwować produkcję.

Fabryka Tesli w Szanghaju, obsługuje rynek europejski i chiński, wyprodukowała w lipcu około 33 tys. pojazdów.

Akcje Tesli wzrosły o 18% przez ostatnie trzy miesiące. Analitycy przewidują, że wynik dostaw NIO i Xpeng może popsuć sentyment na akcjach Tesli, ale liczby, które pokazuje Li mogą utrzymać emocje inwestorów i sytuację cenową na stabilnym poziomie.

Dostawy to ważny wskaźnik dla inwestorów. Li, przez ostatnie trzy miesiące, dostarczyło średnio 8600 pojazdów miesięcznie w porównaniu do NIO i Xpeng, gdzie średnia miesięczna dostaw wynosi 7300 sztuk.

Akcje Tesli w 2020 roku wzrosły o 743%

TESLA-AKCJE

Zobacz także: Alibaba, Tencent i Yum China oto trzy chińskie spółki, które po spadkach wywołanych przez regulacje Pekinu mogą być okazją

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.